Stres – jego wpływ na zdrowie i urodę

Bakalie.com

Czym jest stres

Stres – dziś wydaje się być wszechobecny. Niestety aktualnie powodów do zdenerwowania nam nie brakuje. Należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj odczuwanego stresu. Kilkuminutowa, czy nawet jednodniowa „nerwówka” nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia. Dłużej utrzymujący się stres natomiast może przynieść dużo poważniejsze szkody dla organizmu, gdzie takie dolegliwości jak depresja, czy stany lękowe zdają się być początkiem kłopotów. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko o tym jak stres faktycznie wpływa na nasz organizm i skórę, ale i jak mu zapobiegać chociażby poprzez właściwą dietę.


Jak to się dzieje, że się stresujemy?

Wszystko zaczyna się od mózgu. A konkretnie od kilku jego miejsc, gdzie następuje reakcja na informacje, które podsyłane są przez nerwy. Mózg wysyła sygnał, który dociera do przysadki mózgowej. Ta wytwarza hormony, które pobudzają do aktywności nadnercza. W efekcie powstaje hormon stresu bardziej potocznie określany jako adrenalina. Co ważne – wyżej opisany proces to zaledwie ułamki sekund. Poza adrenaliną w organizmie podwyższa się też poziom takich hormonów jak kortyzol, czy glikokortykoid, których zwiększony poziom również powoduje stres.

Pierwsze objawy nasilonego stresu to?

Silny stres może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Od sytuacji w pracy, poprzez wypadek drogowy, kończąc na śmierci bliskiej osoby. Do pierwszych odczuwalnych objawów silnego stresu należy zaliczyć: pocenie dłoni, przyspieszona czynność serca (wzrost ciśnienia tętniczego), suchość w jamie ustnej, drżenie kończyn, nadmierne pocenie się, trudność z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, przyspieszony oddech, czy tiki nerwowe.

Depresja i stany lękowe

Stres może występować w formie pojedynczej w określonych sytuacjach, jeżeli jednak pojawia się zbyt często dodatkowo w mniej oczywistych momentach to znak, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego. Przyczyną bowiem może być depresja, której podstawowe objawy (oprócz dominującego uczucia smutku) to bezsenność, utrzymujący się niepokój, czy brak apetytu. Podobnie jest w przypadku stanów lękowych (tzw. nerwice lękowe). Przy tej dolegliwości jednak dominujące uczucie to uczucie lęku, zwanego lękiem uogólnionym. Sytuacje stresowe pojawiają się nawet w momentach przyjemnych jak spacer, wakacje czy spotkanie ze znajomymi. Warto dodać, że powyżej wspomniane dolegliwości często utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają prawidłowe relacje społeczne. Osoby dotknięte tymi chorobami mają np. problem ze znalezieniem lub utrzymaniem się na danym stanowisku pracy.

Inne dolegliwości spowodowane przez stres

Depresja, czy nerwica lękowa dają szereg objawów, które w szybkim tempie zaczynają mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Stres w nadmiarze również osłabia nasz układ odpornościowy. Osoby stresujące się częściej zapadają również na infekcje bakteryjne, czy grzybicze, ponadto gorzej reagują na szczepionki. Jak wyżej zostało wspomniane stres to m.in. nadmiar kortyzolu, który może prowadzić również do: reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy typu 1, zespół suchości śluzówek, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stres w nadmiarze zwiększa również ryzyko nowotworów.

Wpływ stresu na skórę

Zacznijmy od skóry głowy, a tam zwiększona tendencja nie tylko do przetłuszczających się włosów, ale i łupieżu. W silnym stresie odczuwamy też znacznie większy świąd, czy pieczenie skóry, gdzie chociażby drapiąc się po niej zostawiamy już po krótkim czasie niemiłe dla oka ślady. Wracając na moment do włosów – te stają się cienkie, łamliwe, zwiększa się więc ryzyko ich wypadania. Silny stres powoduje m.in. nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które często prowadzi to tzw. wypieków na twarzy. Traci również nasza cera, która zwiększa swoje skłonności przede wszystkim do wyprysków. Stres poprzez swoje działanie odbiera również cerze cenne wartości odżywcze. Jednym ze znanych tików nerwowych jest też obgryzanie skórek i paznokci. W związku z tym traci też uroda naszych dłoni. Stres to ciągłe zmęczenie, nieprzespane noce, a zatem i podkrążone i często zapuchnięte oczy. Kolejny problem to kłopot z poceniem się, który często sprzyja niemiłym sytuacjom w miejscach publicznych. A co z wagą? Tu bywa różnie. Jedni bowiem pod wpływem stresu zaczynają się nadmiernie objadać, inni wprost przeciwnie. Zatem stres może zarówno produkować nadmierne kilogramy jak i być bezpośrednią przyczyną ich utraty. W tym drugim przypadku szczególnie warto uważać na takie dolegliwości jak anoreksja, czy bulimia.

Dieta a stres

Biorąc pod uwagę dietę wskazaną przy stresie warto pamiętać, by nie tylko go redukowała, ale i zmniejszała ryzyko jego wystąpienia. Wśród witamin i składników odżywczych, które organizm potrzebuje zalicza się: witaminę B, flawonoidy, magnez, wapń, węglowodany złożone, cynk, tryptofan. Jak każda dieta tak i ta na stres powinna być nie tylko zdrowa, ale i smaczna i urozmaicona. Jeśli chodzi o mięsa to najlepsza w tym przypadku jest wołowina, drób i ryby. Wskazane są również kasze, pestki słonecznika, a wśród warzyw m.in. brokuły i kapusta. Pieczywo? Najlepiej razowe. W diecie wskazane są również owoce (jabłka, pomarańcze, grejpfruty, banany, czy winogrona). Wśród warzyw wymienia się również ogórka, paprykę, seler naciowy, cebulę oraz cykorie. Dobre okazują się również owoce morza, oraz makaron (węglowodany). Kolejne produkty to migdały, botwina, płatki owsiane, szparagi, czarna porzeczka, czy ziołowe herbatki. Od lat mówi się, że niezawodnym antidotum na stres jest czekolada. Wielu zatroskanych martwi się jednak o swoją dietę, jednak odczuwalne zmiany może przynieść zaledwie kostka ulubionej tabliczki, a ona jak wiadomo jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

Inne metody na stres

W przypadku poważniejszych dolegliwości zalecane są zarówno konsultacje z psychiatrą, jak i psychoterapeutą. Na co dzień jednak nie warto zapominać zarówno o zdrowej diecie, jak i aktywności fizycznej. Ponadto staraj się znaleźć choć chwile czasu na przyjemności (muzyka, film, książka itp.). Jeszcze innym rozwiązaniem mogą być coraz popularniejsze treningi relaksacyjne.

Autor: Redakcja Bakalie.com