Czarna porzeczka - właściwości kosmetyczne

Bakalie.com

Na rynku kosmetycznym wykorzystywane są zarówno owoce, liście jak i pędy czarnej porzeczki. Bogactwo witamin oraz składników mineralnych sprawiło, że czarna porzeczka stała się cennym składnikiem kosmetyków. Wykorzystywana jest w kremach, balsamach, maseczkach, pomadkach i innych kosmetykach.

Osoby mające problemy ze spierzchniętymi ustami powinny sięgnąć po pomadki z wyciągiem z czarnej porzeczki ze względu na jej właściwości nawilżające i przyspieszające regenerację. Ich usta z powrotem odzyskają miękkość  i pożądaną gładkość.

Czarne porzeczki dla skóry wrażliwej

Również dla osób mających problemy z wrażliwą cerą dobrym rozwiązaniem będą kremy i balsamy na bazie czarnej porzeczki. Zawarte w nich składniki przyspieszą gojenie się ran oraz podrażnienia wywołane promieniami słonecznymi czy trądzikiem. Zwłaszcza do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej polecane są kosmetyki zawierające w swoim składzie wyciąg z czarnej porzeczki. Wszystko to za sprawą witaminy B oraz soli mineralnych wykazujących działanie tonizujące, oczyszczające oraz bakteriobójcze. W przypadku cery trądzikowej polecane są ze względu na działanie ściągające skórę i regulujące wydzielanie sebum.

Ponadto dzięki witaminie C rozjaśni nam się cera, a witaminie P czyli rutynie uszczelnią nam się naczynia krwionośne. W przypadku cery naczynkowej polecane są maseczki z owoców ze względu na wysoką zawartość rutyny

Działanie przeciwzmarszczkowe porzeczek

Nie należy  zapomnieć o działaniu przeciwzmarszczkowym, które zawdzięcza czarna porzeczka obecności polifenoli i flawonoidów. Te pierwsze to bardzo silne antyoksydanty, które skutecznie chronią przed działaniem wolnych rodników.                                                                                                            
W kosmetyce wykorzystywane są również nasiona czarnej porzeczki, z których to wytwarza się cenny olej. Dzięki zawartości kwasu linolowego, oleinowego, linolenowego oraz gamma-linolenowego dodawany jest do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Kwasy mają bowiem właściwości ujędrniające,  napinające i wygładzające drobne zmarszczki.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com