5 przydatnych sposobów by opanować ataki paniki

Bakalie.com

Ataki paniki to dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Badania wykazały, że dotyczy ona milionów ludzi, zaś liczba ta wzrasta niepokojąco szybko. Jednakże jest dobra wiadomość – istnieją techniki, dzięki którym możliwe jest zapanowanie nad atakami paniki na tyle by odetchnąć z ulgą. Oto pięć wskazówek, które pomogą nie tylko uniknąć tych nieprzyjemnych objawów, ale także nauczyć się panować nad wszechogarniającym nas stresem.  Z pewnością będą one pożyteczne a także sprawią, że o wiele poprawi się jakość życia osób chorych.

Niepokój to nic innego jak lęk przed przyszłością. Ludzie rozwinęli zdolność przewidywania wydarzeń w przyszłości i ta umiejętność dała nam przewagę nad innymi gatunkami, sprawiając, że wiele problemów można rozwiązać jeszcze zanim wystąpią.

Jednakże umiejętność ta może również działać na nasza niekorzyść. Niepokój pojawia się kiedy nasze myśli nieustająco tkwią w przyszłości. W większości przypadków ludzie zmagają się z atakami paniki w nocy, chwilę przed zaśnięciem, gdyż jest to czas kiedy zalewa nas fala niechcianych myśli, starannie schowanych za dnia. Natarczywe myśli o tym co wydarzy się następnego dnia, lub co trzeba będzie zrobić, aby ze wszystkimi problemami sobie poradzić, dostają się do naszej głowy skutecznie uniemożliwiając zaśnięcie.

Zwalczaj niepokojące myśli

Niepokój sam się sobą żywi. Jeśli pozwolimy by negatywne myśli mnożyły się bez końca doprowadzimy się do szaleństwa. Niepokój zwiększa się niczym kula śnieżna spadająca z góry i tylko my sami mamy zdolność by ją zatrzymać. Po pierwsze, ważne by nauczyć się rozpoznawać negatywne, niepokojące myśli. Oznacza to identyfikowanie ich w chwili gdy tylko się pojawią. Jeśli zauważycie, że samoczynnie negatywnie nakręcacie się budując w sobie śnieżną kulę z mrocznych myśli zadajcie sobie jedno kluczowe pytanie: „ czy to faktycznie ma szansę się wydarzyć?”. Przestańcie zadręczać się przeszłością i przyszłością i zacznijcie wizualizować jak wyglądało by wasze życie, gdybyście nie mieli żadnych zmartwień.
Jeśli to nie działa, zróbcie listę. Spiszcie wszystko o czym myślicie i co zamierzacie w związku z tym zrobić. Ćwiczenie pisemne pomoże Wam bardziej zracjonalizować problemy i zobaczyć ich rzeczywisty wymiar. Innymi słowami, nie pozwoli im się to dalej rozrastać i mieszać wam w głowie. Możecie również spisać wasze cele a także plan jak zamierzacie je osiągnąć. 

Medytuj i oddychaj

Jest to najbardziej popularna i zarazem skuteczna metoda zwalczająca niepokój. Jeśli doświadczasz regularnych ataków paniki, może powinieneś rozważyć zajęcia z medytacji. Zwyczaj ten może pomóc ci zredukować stres a także poprawić jakość życia. Jeśli ataki paniki pojawiają się u ciebie sporadycznie, zaś medytacja to coś nie dla ciebie, spróbuj technik oddychania. Może być to bardzo pomocne, w rozluźnieniu organizmu przed zaśnięcie, ale również może pomóc w sytuacjach, w których doświadczasz szczególnego stresu. Twoje ciało będzie ci za to bardzo wdzięczne.

Pobudź swój mózg do wytworzenia endorfin

Kiedy ćwiczysz, twoje ciało wytwarza endorfiny i serotoninę, dwa enzymy, które mózg wiąże z poczuciem szczęścia i odczuwaniem przyjemności. Rozgrzewają one całe ciało i pozwalają pozbyć się napięć mięśniowych. Ćwiczenia fizyczne to także doskonały sposób aby skupić się na tu i teraz.

Wykorzystuj naturalne rozwiązania

Zioła to najlepsze z leków, których składniki są o niebo cenniejsze od tych przepisywanych na receptę. Dlatego też z odwagą sięgaj po ziołowe herbatki, w szczególności po lawendę, rumianek, melisę oraz korzeń waleriany. Pomogą ci one nie tylko zmniejszyć niepokój, złagodzić drażliwość ale również szybciej zasnąć.

Unikaj kofeiny

Zostało udowodnione, że kofeina zwiększa poziom niepokoju i wywołuje ataki paniki u osób z zaburzeniami lękowymi. Kofeina to silny stymulant, który może pobudzić nerwowość, zwiększyć bicie serca oraz spowodować uczucie niepokoju. Dodatkowo sprawia, że jesteśmy pobudzeni, co prowadzi do jeszcze większego poczucia niepokoju. Weź to pod uwagę, sięgając po kolejny kubek napoju z kofeiną.
 
Autor: Redakcja Bakalie.comPrzepisy