Uprawa drzewa herbacianego

Bakalie.com

Gdzie rosną drzewa herbaciane ?

Drzewo herbaciane rośnie w Australii i Nowej Zelandii, które charakteryzują się odmiennym klimatem niż Polska. W rejonach gdzie rośnie w naturalnych warunkach latem temperatury przez dłuższy czas osiągają wartości 30 – 33 stopni Celsjusza. Również dni słonecznych jest dużo więcej niż w Polsce. W Europie różne odmiany tej rośliny uprawiane są głównie w Holandii jako rośliny doniczkowe oraz w ogrodach botanicznych. Możemy zatem uprawiać drzewo herbaciane również w naszym kraju.

Jak uprawiać drzewo herbaciane ?

Nasiona drzewa herbacianego należy wysiewać wiosną. Podłoże powinno dobrze trzymać wilgoć i być w miarę żyzne, może to być ziemia kompostowa. Ponieważ nasiona są bardzo drobne i nie przebiły by się przez grube warstwy podłoża, nie należy przysypywać ich warstwą ziemi, tylko wcisnąć w nią lekko. Wysiewamy je w dobrze nasłonecznionym miejscu lub w doniczce, którą wystawiamy często na słońce. Kiełkowanie następuje po 1-4 tygodniach. W naszym klimacie siewki przez pierwsze pół roku rosną bardzo wolno. Nawozimy raz w miesiącu - roślina nie toleruje wysokiej zawartości azotu w podłożu.

Drzewo herbaciane bardzo lubi wilgoć. Aby zwiększyć wilgotność powietrza w miejscu gdzie rosną siewki, możemy przykryć je folią z dziurkami. Powinniśmy również zadbać o stałą wilgotność podłoża. Najlepszą temperaturą uprawy jest 20 lub więcej stopni Celsjusza. W Polsce nie ma tylu słonecznych i ciepłych dni co w Australii, dlatego roślina ta nie ma możliwości zebrać odpowiedniej ilości materiałów zapasowych i przygotować się do zimy. Z tego powodu, mimo iż w rodzimym klimacie znosi nawet mrozy do -7 stopni, w naszych warunkach termicznych może źle znosić zimę. W temperaturze około 0 stopni i niskiej wilgotności powietrza, będzie tracić liście. Jeśli uprawiamy drzewko w doniczce powinniśmy zadbać, by w okresie wiosenno letnim było jak najdłużej wystawione na działanie promieni słonecznych na dworze.


Po pół roku siewki przyśpieszają swój wzrost. Gdy drzewko podrośnie, można wykorzystać jego liście do inhalacji. Drzewo herbaciane jest bowiem tolerancyjne na przycinanie i zbieranie liści.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com