Dlaczego warto jeść gorzką czekoladę?

Bakalie.com

Gorzka czekolada pełna jest składników odżywczych, które mają niezwykły wpływ na nasze zdrowie. Wytworzona z ziaren kakaowca, jest jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów dostępnych na świecie. Badania wykazały, że gorzka czekolada, w odróżnieniu od słodzonej i wzbogacanej dodatkowymi smakami może poprawić stan naszego zdrowia a także znacząco zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Czekolada gorzka jest bardzo odżywcza

Jeśli kupujesz dobrej jakości gorzką czekoladę, z dużą zawartością kakaowca, możesz mieć pewność, że będzie bardzo zdrowa i odżywcza. W jej składzie znajduje się duża ilość rozpuszczalnego błonnika i jest pełna minerałów. Tabliczka czekolady 70% , o wadze 100 gramów zawiera ok. 11 gramów błonnika, 67% dziennego zapotrzebowania na żelaza, 58% magnezu, 89% miedzi, 98% manganianu a także wiele potasu, fosforu, cynku i selenu.

Oczywiście 100 gramów to duża ilość i zdecydowanie nie powinniśmy jeść jej aż tyle w ciągu jednego dnia. 100 gram gorzkiej czekolady to także ok. 600 kalorii i niewielka ilość cukru.
Warto pamiętać, że pomimo wszystkich jej zalet, również gorzką czekoladę dobrze jest spożywać z umiarem i rozsądkiem.

Gorzka czekolada zawiera również głównie nasycone i jednonienasycone tłuszcze, z niewielkimi ilościami tłuszczy wielonienasyconych. W czekoladzie gorzkiej znajdziemy także stymulanty, takie jak kofeina i teobromina. Jednak bez obaw. Nie grozi nam przez nie bezsenność. Ich zawartość w czekoladzie jest o wiele mniejsza niż w kawie.

Czekolada gorzka to doskonałe źródło antyoksydantów

Czy słyszeliście kiedyś o skrócie ORAC? ORAC to skrót wykorzystywany do mierzenia aktywności antyoksydantów w pożywieniu. Gorzka czekolada osiąga jedne z najwyższych wyników ORAC ze względu na bardzo dużą ilość biologicznie aktywnych antyoksydantów. Znajdziemy w niej między innymi polifenole, flawonoidy, katechiny a także wiele innych.
Badania wykazały, że ziarna kakaowca i gorzka czekolada zawierają więcej antyoksydantów (polifenoli i flawonoidów) niż znane z wysokiej zawartości antyoksydantów borówki czy jagody Acai.

Czekolada gorzka może poprawić przepływ krwi oraz obniżyć ciśnienie

Flawonoidy zawarte w gorzkiej czekoladzie potrafią stymulować śródbłonkową wyściółkę tętnic,  w celu wytworzenia tlenku azotu, który jest gazem. Jedną z funkcji tlenku azotu jest wysyłanie sygnału do tętnic by się rozluźniły, co przyczynia się do swobodnego przepływu krwi a tym samym niższego ciśnienia.

Czekolada gorzka obniża zły cholesterol

Zjadanie gorzkiej czekolady potrafi poprawić wiele czynników zdrowotnych, chroniąc przed różnymi ciężkimi chorobami – w tym chorobami serca.
Badania wykazały, że spożywanie gorzkiej czekolady przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu i równocześnie podwyższenia dobrego cholesterolu, tak ważnego dla naszego zdrowia.

Czekolada gorzka chroni przed chorobami sercowo naczyniowymi

Składniki zawarte w gorzkiej czekoladzie mają silne działanie ochronne, chroniące przed skokami złego cholesterolu i zatykaniem się tętnic. W perspektywie długoterminowej, czyste tętnice to o wiele mniejsze zagrożenie chorobami sercowo naczyniowymi. W trakcie badań przeprowadzanych przez okres 15 lat, na grupie starszych mężczyzn, zauważono, że  regularne jedzenie gorzkiej czekolady obniżyło ryzyko chorób sercowo naczyniowych aż o 50%.

Czekolada gorzka chroni skórę przed słońcem

Bioaktywne składniki zawarte w gorzkiej czekoladzie są doskonałe dla naszej skóry. Flawonoidy chronią przed zniszczeniami spowodowanymi nadmiernym promieniowaniem słonecznym a także dbają o nawodnienie i odżywienie skóry. Dlatego wybierając się na wakacje w słoneczne miejsce, kilka tygodni wcześniej warto pomyśleć o regularnym jedzeniu gorzkiej czekolady.

Autor: Redakcja Bakalie.com