Ocet jabłkowy- naturalny eliksir

Bakalie.com

Stosowany jest już od wieków. Już starożytni używali go jako panaceum na wiele dolegliwości. W ostatnim czasie zyskał ogromną popularność, szczególnie wśród osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów oraz dbających na co dzień o swoje zdrowie. Stanowi źródło minerałów, mikro i makroelementów.

Skład octu jabłkowego

 • potas- wpływa na naszą pamięć oraz koncentrację, stanowi istotny element w procesie przewodzenia impulsów nerwowych, reguluje także ciśnienie krwi. Przy jego niedoborach odczuwać można skurcze, suchość powłok skórnych.
 • witaminę E- nazywana jest przez niektórych witaminą młodości. Chroni skutecznie nasze ciało przed procesami starzenia. Jej odpowiedni poziom w organizmie chroni przed bezpłodnością, zawałem, miażdżycą naczyń, zapobiega przed namnażaniem się i powstawaniem komórek nowotworowych. W czasie ciąży jej odpowiednia suplementacja w dużej mierze wpływa na prawidłowy przebieg.
 • pektyny- „nakręcają” nasz metabolizm, ułatwiają procesy trawienia. Wpływają na zmniejszone przyswajanie i odkładnie się komórek tłuszczowych w organizmie. Redukują także poziom cholesterolu, chronią przed kamicą.

Jak samemu przygotować ocet jabłkowy?

Składniki:

 • 1,5 kwaśnych jabłek- antonówki, papierówki, trzeba pamiętać, że muszą być dojrzałe,
 • 1,5 litra wody,
 • 3-6 łyżek miodu lub alternatywnie cukru,
 • słoik lub szklany pojemnik- najlepiej, żeby nie zwężał się ku górze, ponieważ uniemożliwi to równomierny dostęp powietrza do jabłek.


Pokrojone w cząstki jabłka umieszczamy w słoiku. Zalewamy je wodą w temperaturze pokojowej. Musi ona zostać uprzednio osłodzona i przegotowana. Naczynie przykrywamy gazą lub dobrze przepuszczalną szmatką, obwiązujemy wszystko sznureczkiem lub gumką recepturką. Trzeba zwrócić uwagę, aby wszystkie jabłka znajdowały się pod powierzchnią wody, w innym przypadku mogą zacząć pleśnieć. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce, w temperaturze pokojowej.


Fermentacja zazwyczaj trwa do 5 tygodni. Momentem jej zakończenia jest chwila, w której woda przestaje się pienić. Następnie otrzymany ocet przelewamy przez gazę do czystych buteleczek. Co ważne tak otrzymany napój nadaje się do przechowywania nawet przez okres kilku lat. Prawidłowo przygotowany ocet pachnie jabłkami, jeśli w jego aromacie czuć woń drożdży oznacza to, że proces fermentacji nie uległ zakończeniu.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Należy pamiętać, że sam w sobie nie sprawi, że w magiczny sposób pozbędziemy się nadmiaru kilogramów. Wspomaga jedynie ten proces. Efektywnie przyspiesza przemianę materii, pasaż jelitowy, oczyszcza z toksyn a także uaktywnia mechanizmy spalające tkankę tłuszczową. Działa stabilizująco na poziom cukru we krwi, dzięki jego regularnemu przyjmowaniu nasza chęć na słodkie przekąski znacznie się zmniejszy.

Ocet jabłkowy w kosmetyce

Działa antybakteryjnie, tonizuje naskórek, leczy skutecznie zmiany trądzikowe, można stosować go również do nabłyszczania włosów. Formy, w jakich można go zastosować:
 

 • kąpiel- szklankę octu wlewany do wanny, kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut,
 • tonik do przemywania twarzy- mieszamy w proporcji 1:1 z wodą, oczyszczamy skórę 2 razy dziennie,
 • płukanka do włosów- stosujemy w proporcji: ¼ filiżanki octu z 1 litrem ciepłej wody, po umyciu spłukujemy włosy,
 • płyn do płukania jamy ustnej- 2 łyżki octu jabłkowego wlewamy do szklanki z wodą a następnie przepłukujemy buzię. Płyn ten doskonale niweluje przykry zapach, działa wzmacniająco na uzębienie.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com