Migdały a zdrowie

Bakalie.com

Charakterystyka migdałów

Całe szczęście, że delikatne w smaku i jakże zdrowe migdały są dostępne przez cały rok. Dzięki temu możemy do woli wykorzystywać je do przygotowania odżywczych zarówno słodkich jak i wytrawnych dań. Pomimo, że paczkowane migdały możemy zakupić przez cały rok, najlepsze są latem. Wtedy to  jest na nie sezon, a co za tym idzie, ich jakość jest najwyższa.

 

Migdał, o którym myślimy jako o orzechu, technicznie rzecz biorąc jest pestką owocu drzewa migdałowego. Średniej wielkości drzewka, kwitnącego niezwykle aromatycznymi białymi i różowymi kwiatami. Tak samo jak w przypadku brzoskwini, wiśni i moreli, migdałowiec rodzi owoce z pestką przypominającą kamień. Pestka owoców migdałowca to właśnie powszechnie znany migdał. 

Wysoko tłuszczowe pokarmy są dobre dla naszego zdrowia? To nie oksymoron – to migdały! Migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczone, te same które możemy odnaleźć w oliwie z oliwek. Są one odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka  chorób serca. Badania wykazały, że jeśli pokarmy znane z tego, że obniżają poziom złego cholesterolu, tak jak na przykład migdały, są wplecione w zdrową i zbilansowaną dietę, korzystne efekty dla zdrowia wręcz się dublują. Jako dodatek do działania migdałów wpływającego na obniżanie cholesterolu, zdolność migdałów do zmniejszenia ryzyka chorób serca może być częściowo zależna także od dużej zawartości witaminy E w tychże orzechach.

Właściwości migdałów

Migdały zawierają zdrowe tłuszcze, witaminę E oraz bardzo dużo magnezu i potasu. Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Kiedy mamy go odpowiednią ilość, żyły i tętnice oddychają z ulgą, gdyż przepływ krwi, dostarczanie tlenu oraz odżywanie komórek jest na prawidłowym poziomie. Badania wykazują, że niedobór magnezu nie tylko jest powiązany z zawałem serca, lecz tuż po zawale serca, niedobór tego składnika wpływa na wywołanie silnych i drastycznych uszkodzeń mięśnia sercowego. Potas, niezbędny elektrolit, odpowiadający za neuroprzekaźniki i skurcze mięśni, w tym także serca jest kolejnym minerałem niezbędnym do zachowania prawidłowego ciśnienia krwi i funkcji serca. Migdały wspierają układ sercowo- naczyniowy zapewniając 162 mg potasu i jedynie 0,2 mg sodu, co czyni je cudownymi „ochraniaczami” przed skokami ciśnienia i miażdżycą.

 

Kolejną właściwością migdałów jest ich działanie zapobiegające cukrzycy. Związane jest to z regulacją poziomu glukozy we krwi. Dzięki prawidłowej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika, migdały chronią nasz organizm, przez pojawieniem się zaburzeń przyswajania cukru.

 Autor: Redakcja Bakalie.com