Biała czekolada – wpływ na zdrowie i urodę

Bakalie.com

Słodkie grzeszki..

Jest mało osób na świecie, które nie miałyby słabości do czekolady. Ta smakuje nam nie tylko sama w sobie, ale i jest doskonałym dodatkiem do wielu ciast i deserów. Wśród licznych rodzajów czekolad dzielimy je przede wszystkim pod względem barw – czarną i białą. My powiemy dziś sobie nieco więcej o drugim rodzaju. Jak wiemy zdania na temat zdrowotności czekolady są mocno podzielone. Z jednej strony wytykamy jej kaloryczność i uznajemy za główny czynnik złej diety, z drugiej strony czekolada poprawia nastrój, dlatego spożywanie jej zalecane jest chociażby w przypadku jesiennej chandry. A jak to wygląda w przypadku białej czekolady?

Biała czekolada – co w sobie zawiera?

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych właściwości białej czekolady krótko o tym jakie wartości posiada. Przede wszystkim to co odróżnia czekoladę ciemną od białej to fakt, że w jasnej nie znajdziemy kakao. Ponadto w jej skład wchodzi: cukier, serwatka w proszku, tłuszcz mleczny, pełne mleko w proszku, lecytyna sojowa, czy aromaty. Wracając do wyżej omawianego kakao w białej czekoladzie znajdziemy jedynie 33% tłuszczu kakaowego. Biała czekolada zwiera również wartości odżywcze jak i witaminy z grupy A, B, D, E, czy K. Ponadto w białej czekoladzie znajdziemy również wapń, magnez, żelazo, fosfor, czy potas, a także kwasy – omega – 3 i omega 6.

Właściwości białej czekolady

Czyli co nieco o tym jak wpływa na nasze ciało. Niestety w wielu przypadkach mówi się przede wszystkim o wysokiej kaloryczności białej czekolady, dlatego osoby odchudzające się powinny jej raczej unikać. Nie mniej jednak sama w sobie nie tylko doskonale smakuje, ale i przyczynia się do poprawy nastroju. W związku z tym biała czekolada może mieć pozytywny wpływ na zdrowie – pod warunkiem, że zachowa się odpowiedni umiar jej spożycia. Wiele kobiet spożywa białą czekoladę w celu łagodzenia objawów związanych z napięciem przedmiesiączkowym.

Biała czekolada a trądzik

Niekorzystny wpływ zarówno ciemnej, jak i białej czekolady zarzuca się także w przypadku cery trądzikowej. Jak się okazuje jednak coraz częściej teza ta zdaje się być prawdziwym mitem. Po pierwsze jeśli chodzi o wiek nastoletni to główną przyczyną powstawania trądziku jest tzw. burza hormonów, która powoduje przetłuszczanie się skóry, a także zatykanie porów, a co za tym idzie – powstawanie krostek. W dzisiejszych czasach jednak problemy z cerą coraz częściej spotykane są u osób dorosłych. Odpowiedzią na to, że to wcale nie czekolada musi być powodem problemów z cerą może być eksperyment, który został przeprowadzony kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Badani zostali podzieleni na dwie grupy, gdzie jedna z nich musiała całkowicie wyeliminować czekoladę z jadłospisu, druga grupa natomiast miała za zadanie jeść przynajmniej trzy czekoladowe batoniki dziennie. Po kilku dniach badani wymieniali się jadłospisami. Na końcu okazało się, że spożywanie czekolady wcale nie miało wpływu na powstawanie trądziku.

Przepisy z białą czekoladą

Składniki: 60 g masła kakaowego, 30 – 35 g orzechów nerkowców, dwie czubate łyżki odżywki białkowej niesłodzonej, dwie łyżki cukru, orzechy, rodzynki, wiórki kokosowe, czy owoce goji.

Sposób przygotowania:

Na początek zmiksuj orzechy na pył, a masło kakaowe rozpuść w wodzie. Kolejny krok to dodanie pozostałych składników – odżywki, mleka w proszku, zmielonych orzechów, a także cukru i kakao. Mieszamy dokładnie masę i przelewamy do foremki. Całość możemy udekorować orzechami, czy owocami goji. Wszystko wstawiamy do lodówki na około 20 minut. Domową czekoladę przechowujemy w lodówce, gdzie spokojnie wytrzyma przez tydzień.

Gęsta czekolada do picia

Składniki: 100 g mlecznej czekolady, 30 g czekolady gorzkiej, ½ szklanki mleka, 200 ml śmietanki 30%, szczypta chili w proszku.

Sposób przygotowania:

Mleko i śmietanę zmieszaj i zagotuj w garnku. Z kolei czekoladę połam na mniejsze części. Dodając czekoladę zmniejsz temperaturę grzania, pamiętaj o ciągłym mieszaniu. W momencie zgęstnienia czekolady możesz dodać odrobinę chilli.

Autor: Redakcja Bakalie.com