Dlaczego warto jeść jabłka - Jabłka a zdrowie

Bakalie.com

Zdrowotne właściwości jabłek to między innymi zdolność poprawy trawienia, ochrona przez schorzeniami układu pokarmowego, chorób wątroby, anemią, cukrzycą, chorobami serca, reumatyzmem, chorobami oczu a także wieloma rodzajami nowotworów. Dodatkowo pomagają wzmocnić organizm i łagodzą objawy czerwonki. Jabłka są wykorzystywane w leczeniu czerwonki. Wykorzystuje się je również w spowalnianiu procesów chorobowych Alzheimera oraz Parkinsona. Ich kolejną właściwością jest zbawienny wpływ na stan jamy ustnej i uzębienia oraz na kondycję skóry.
Jabłka są jednymi z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych owoców na ziemi i nic nie może się równać z uczuciem, kiedy gryziemy pierwszy kęs soczystego, słodko-kwaśnego jabłka. Niesamowite, jak jedząc jabłka możemy równocześnie zaspokoić swój apetyt oraz podbudować zdrowie. 

Długa lista właściwości zdrowotnych jabłek wynika z zawartości witamin, minerałów, składników odżywczych oraz organicznych elementów, które w sobie kryją. Te niezwykle ważne, odżywcze elementy to między innymi witamina C, witamina K, witamina B6, ryboflawina, potas, miedź, mangan i magnez. Jabłka są także doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Prawdziwa wartość jabłek tkwi zaś w ich składzie organicznym. Są wręcz napakowane składnikami fito odżywczymi i flawonoidami , takimi jak kwercyna, epikatechina i florizin.

Trawienie:

Jabłka, będąc bogate w błonnik pomagają w procesie trawienia. Regularne spożywanie jabłek zapewni gładkie ruchy jelit i zapobiega powstawaniu zaparć oraz wszelkich innych chorób przewodu pokarmowego. Błonnik pokarmowy jest kluczowym elementem każdej zdrowej diety. Nie tylko poprawia jakość wypróżnień, ale także poprawia perystaltykę jelit, sprawiając, że mięśnie jelit kurczą się prawidłowo, przesuwając strawiony pokarm. Dodatkowo stymuluje wytwarzanie soków trawiennych zapewniając prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, równocześnie usuwając nadmiar cholesterolu z żył i tętnic, zapewniając zdrowie serca.

Ochrona przed rakiem:

Rola jabłek w prewencji nowotworów, od wielu lat jest przedmiotem badań. Podczas gdy zaobserwowano pozytywny wpływ spożycia jabłek na zapobieganie nowotworom piersi i okrężnicy, największe oddziaływanie zauważono w przypadku raka płuc. Większość owoców i warzyw posiada w sobie właściwości przeciw nowotworowe, lecz jabłka zdecydowanie wychodzą ponad szereg. Wykazują wyraźny i niezaprzeczalny wpływ na zmniejszanie raka płuc i spowalnianie jego rozprzestrzeniania się, w procesie rozwoju. Pomimo, że istnieją liczne hipotezy mówiące o tym, że efekt ten wynika z działania kwercyny i kempferolu, dokładny mechanizm wpływu jabłek na nowotwory jest wciąż niejasny.

Zdrowie trawienne:

Jednym z najbardziej kluczowych choć niestety pomijanych elementów ludzkiego zdrowia jest wpływ działania dobrych bakterii żyjących w naszym organizmie. Jabłka, pomagają poprawić funkcjonowanie tychże bakterii, żyjących między innymi w jelicie grubym, zaś badania wykazują, że jabłka poprawiają metabolizm w procesie trawiennym i zmieniają balans bakterii, co prowadzi do poprawy zdrowia poprzez zmaksymalizowanie  przyjęcia składników odżywczych i eliminowanie szkodliwych bakterii i toksyn.

Anemia:

Jabłka są bardzo pomocne w leczeniu anemii, ze względu na dużą zawartość żelaza. Anemia jest niedoborem hemoglobiny we krwi, która może być poprawiona poprzez zwiększoną podaż żelaza, który to jest integralną częścią metabolizmu czerwonych komórek krwi. Poprzez zwiększoną ilość czerwonych komórek krwi w  organizmie, zapobiega się  anemii lecz również  zapewnia prawidłowe dotlenienie najważniejszych organów ciała.

Osłabienie:

Jabłka znane są z tego, że usuwają osłabienie, dodają wigoru i sił witalnych osobom słabym. Zalecane jest nawet spożywanie większej ilości jabłek przez osoby dochodzące do siebie po przebytych chorobach, inwazyjnych zabiegach czy operacjach. Jabłka pomagają także oczyścić organizm z toksyn i poprawić ogólny stan zdrowia. Pomimo, że nie zawierają zbyt dużej ilości białka, połączenie antyoksydantów i białek z jabłek odgrywa kluczową rolę w ochronie przed osłabieniem oraz w budowie mięśni.

Cukrzyca:

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest kwestią kluczową dla osób zmagających się z cukrzyca. Polifenole występujące  w jabłkach są bezpośrednio powiązane ze zmniejszonym przyjmowaniem węglowodanów przez organizm. To zaś zmniejsza skoki cukru we krwi, pomagając zachować zdrowie osobom chorym na cukrzyce. Na tym jednak nie koniec. Polifenole obniżają także absorbowanie glukozy w przewodzie pokarmowym i stymulują wydzielanie insuliny dzięki czemu zachowany jest prawidłowy poziom cukru. Polifenole są również odpowiedzialne za stymulowanie receptorów insuliny w komórkach naszego organizmu, co przyśpiesza proces usuwania cukrów z krwioobiegu i dostarczania ich bezpośrednio do komórek, gdzie ich obecność jest niezbędna do prawidłowej pracy organów. Jabłka są jednymi z najlepszych owoców, wspierających kondycję i stan zdrowia osób chorych na cukrzycę.

Zdrowie zębów:

Jedzenie jabłek pomaga czyścić zarówno zęby jak i dziąsła. Dodatkowo, redukuje powstawanie kamienia nazębnego. Kiedy jemy jabłka, błonnik czyści nasze zęby, zaś antybakteryjne właściwości jabłek chronią naszą jamę ustną przed występowaniem groźnych bakterii i wirusów. Jedzenie jabłek, dodatkowo stymuluje alkalizację jamy ustnej, co jeszcze staranniej chroni nas przez zdolnością rozwoju bakterii.

Choroba Alzheimera i Parkinsona:

Tak jakby wszystkie wymienione uprzednio właściwości jabłek były niewystarczające, jabłka mają również wpływ na kwestie neurologiczne, głównie widoczne w przypadku dwóch najpopularniejszych i najniebezpieczniejszych chorób: Alzheimera i Parkinsona. Wpływ antyoksydantów z jabłek pomaga zmniejszyć chorobę Alzheimera, gdyż stwierdzone zostało połączenie szkodliwego działania wolnych rodników skutkujące degeneracją mózgu. Jabłka mogą zwiększyć ilość acetylocholiny w mózgu, co zaś powiązane jest z koncentracją, rozwiązywaniem problemów i pamięcią. W przypadku choroby Parkinsona, jabłka zatrzymują stopniowy rozpad komórek nerwowych produkujących dopaminę, co jest uznawane za główną przyczynę choroby.

Oddychanie:

Nasz system oddechowy jest bardzo narażony na stany zapalne. Co więcej, znacząca większość chorób układu oddechowego powiązana jest właśnie ze stanem zapalnym membran i komórek systemu. Na przykład Astma – jest jedną z najcięższych chorób układu oddechowego i w najsilniejszych przypadkach może okazać się nawet śmiertelna. Jabłka wykazują ogromne działanie przeciwzapalne i w przypadku astmy, mogą być doskonałym wsparciem leczenia. Jabłka wciąż pozostają dla świata zagadką w perspektywie złożoności mechanizmów łagodzących liczne schorzenia. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że zawierają w sobie liczną rzeszę składników odżywczych i komponentów, z których każdy może odgrywać kluczową rolę w powrocie do zdrowia.

Choroby serca:

Jabłka obniżają poziom cholesterolu w organizmie, sprawiając, że stają się silnym przeciwnikiem i ochroną przed występowaniem chorób sercowo naczyniowych. Ażeby zapewnić swojemu sercu prawidłową ochronę wystarczy zjadać jedno jabłko dziennie. To właśnie taka ilość wystarcza by zadbać o swoje zdrowie. Aktywność antyoksydantów w jabłkach redukuje oksydację tłuszczów. Jabłka zawierają także niezwykle silny antyoksydant zwany kwercyną, mieszczący się w skórce owoców, który redukuje stany zapalne w naczyniach krwionośnych, poprzez redukowanie poziomu protein CRP. Proteiny te są powiązane z zapaleniem systemu sercowo naczyniowego, więc zmniejszanie ich poziomu działa dla naszego serca niczym tarcza ochronna.

Reumatyzm:

Chorzy zmagający się z reumatyzmem, uznają jabłka za niezwykle przydatne w leczeniu uciążliwych objawów tejże choroby. Są one niezwykle doceniane w procesie leczenia ze względu na dużą zawartość flawonoidów. Jest to najbardziej ekscytujące odkrycie, które nastąpiło w badaniach jabłek. Zawartość flawonoidów, kempferolu kwercyny i mirycetyny jest bezpośrednio powiązana ze zmniejszaniem uciążliwych objawów stanów reumatoidalnych, stanów zapalnych oraz artretyzmu.

Choroby oczu:

Uważa się, że jabłka wzmacniają oczy i poprawiają wzrok. Pomagają także w leczeniu nocnej ślepoty. Wynika to z tego, że jabłka są bogate we flawonoidy i antyoksydanty , redukujące wpływ wolnych rodników na oczy, równocześnie chroniąc przed degeneracją mięśni oczu, kataraktą i jaskrą. 

Utrata wagi:

Poza normalnymi zdolnościami, napakowanych błonnikiem owoców, do wzbudzania uczucia pełności, jabłka redukują apetyt i łagodzą podjadanie, co sprawia, że są uwielbiane przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Badania wykazują, że jabłka przyśpieszają nasz metabolizm, przez co dodatkowe spożyte kalorie nie zapisują się tak mocno w naszym ciele. Oznacza to, że są spalane szybciej lun nawet w całości wchłaniane przez organizm. Jest to wiadomość, która może być kluczową wskazówką, dla tysięcy ludzi na całym świecie.

Skóra:

Pasty przygotowane z jabłek i miodu, bądź z jabłek i mleka zwiększają błysk skóry oraz nadają jej wyjątkowego lśnienia. Wynika to z dużej zawartości silnych antyoksydantów, mieszczących się w miąższu i skórze tychże owoców. Antyoksydanty z jabłek odwracają szkodliwe działania wolnych rodników skutkujące w pojawianiu się zmarszczek, plam starczych i innych powiązanych objawów. Dzięki właściwościom pobudzającym krążenie, jabłka przyczyniają się do odmłodzenia skóry, która jest nieustająco stymulowana a co za tym idzie stare komórki są zastępowane nowymi.


Autor: Redakcja Bakalie.comPrzepisy