Zalety i wady wody kokosowej

Bakalie.com

Woda kokosowa jest uznawana za najzdrowszy napój na świecie. Uzyskuje się ją z młodych, jeszcze zielonych owoców palmy. Najlepsze są owoce 5 – 7 miesięczne, gdyż u młodszych płyn jest gorzki i pozbawiony składników odżywczych, zaś owoce starsze zawierają go mniej. Kokos może zawierać od 200 ml do 1 litra wody. Zawarty w kokosach płyn to woda, którą drzewo pobiera z gleby, a następnie podczas wędrówki od korzeni po koronę podlega wielokrotnej filtracji i oczyszczaniu. Nie należy mylić wody kokosowej z mleczkiem kokosowym, które powstaje w wyniku ekstrakcji tłuszczu z miąższu kokosa.

Zalety wody kokosowej

Woda kokosowa jest źródłem minerałów takich jak magnez, potas, wapń, żelazo, mangan, cynk czy fosfor. Zawiera też witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i C. Dzięki temu jest wskazana dla osób zmagających się z ciągłym stresem, cierpiących na hipokalemię i anemię. Jest też naturalnym izotonikiem, reguluje gospodarkę wodną i metabolizm, nawadnia organizm 10 razy lepiej niż soki i sztuczne napoje izotoniczne, a nie zawiera dodatków w postaci stabilizatorów, substancji słodzących, konserwantów czy stabilizatorów kwasowości. Korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom cholesterolu LDL, a pomaga w produkcji cholesterolu HDL, zapobiega miażdżycy. Zawarte w niej cytokininy, czyli roślinne hormony wzrostu, mają działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zapobiegają zawałom i udarom. Ma korzystny wpływ na prace nerek i układu moczowego, rozbija kamienie nerkowe.

Woda kokosowa ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, antyalergiczne i przeciwgrzybicze. Ponieważ nie zawiera laktozy ani cukrów prostych może byś spożywana przez osoby z nietolerancją laktozy i cukrzyków. Woda kokosowa reguluje też proces przyswajania cukrów. Napój ten ma minimalną zawartość kalorii, dlatego można spożywać ją bez ograniczeń nawet przez osoby odchudzające się. Zawarte w niej bioaktywne enzymy usprawniają pracę układu pokarmowego, ułatwiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Zawarta w wodzie kokosowej kinetyna opóźnia procesy starzenia fibroblastów, komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, zapewniających skórze jędrności i elastyczność. Kinetyka jest też antyoksydantem, zapobiega działaniu wolnych rodników, wzmacnia odporność skóry i nawilża ją. Woda kokosowa stosowana zewnętrznie pomaga w regeneracji skóry po oparzeniach słonecznych, wyrównuje koloryt skóry i zapobiega trądzikowi, a kilka kropel dodanych do szamponu poprawia kondycję włosów.

Wady wody kokosowej

Główną wada wody kokosowej jest jej cena. Za 500 ml tego napoju musimy zapłacić około 10 zł. Także, gdybyśmy chcieli pić ją często, czeka nas spory wydatek.
Smak wody kokosowej nie wszystkim odpowiada. Niektórzy uważają, że jest bardzo niesmaczna i nie są w stanie jej pić. Inne wady wody kokosowej znajdziesz w naszym kolejnym artykule.

Autor: Redakcja Bakalie.com