Herbata owocowa - dobry wybór?

Bakalie.com

Herbatę pije prawie każdy z nas. Zazwyczaj jest to herbata czarna lub zielona. Czasami sięgamy po herbaty owocowe. Czy zastanawialiśmy się kiedyś czym tak naprawdę jest herbata owocowa?

W sklepach mamy niesamowicie duży wybór herbat owocowych. Mogą to być herbaty sypane bądź herbaty ekspresowe. Są to herbaty jednoskładnikowe lub składające się z kilku owoców. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kupujemy sypaną herbatę owocową

Kiedy zdecydujemy się na zakup herbaty owocowej na wagę, musimy zwrócić uwagę na jej bazę. Czyli na jakiej herbacie czarnej czy zielonej powstała mieszanka. Należy również zwrócić uwagę na zawartość aromatów, czy są one pochodzenia naturalnego bądź identyczne z naturalnymi, czy są to dodatki sztuczne.

Do najpopularniejszych herbat owocowych, kupowanych na wagę zaliczamy:

- zieloną lub czarną herbatę aromatyzowaną owocami lub kawałkami owoców,
- owocową herbatę na bazie hibiskusa z dodatkiem aromatów,
- owocową herbatę bez hibiskusa.

Wszystkie wymienione rodzaje herbat zawierają kofeinę. Herbata z hibiskusa to bogate źródło witaminy C. Należy unikać herbat owocowych, które w swoim składzie mają aspartam, który może wywoływać biegunkę.

Naturalny aromat owocowej herbaty

Kupując herbatę owocową na wagę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład, ilość zawartych w niej owoców. Większość herbat ma znikome ilości owoców w swoim składzie i spore ilości sztucznych barwników, które do złudzenia przypominają naturalne smaki i dają wrażenie naturalnych owoców. Ale są też herbaty z aromatami naturalnymi. Należą do nich esencje i soki oraz olejki pozyskane bezpośrednio z roślin. Uzyskuje się je destylując olejki eteryczne z kwiatów, liści oraz korzeni.

Syntetyczne lub sztuczne aromaty to ostatnia grupa dodatków jakie możemy znaleźć w herbacie. Są to substancje wytworzone sztucznie i nie mające nic wspólnego z owocami. Ze względu na składniki herbaty będą one różniły się od siebie kolorem, smakiem, zapachem. Składniki herbat owocowych mają również wpływ na długość ich parzenia. W sklepach możemy kupić mieszanki herbat owocowych z dodatkami rodzynek, suszonych wiśni, kandyzowanych ananasów, płatków hibiskusa czy skórki z cytryny lub pomarańczy.

Herbata owocowa w diecie dzieci

Jak już wiemy, herbaty owocowe są składnikiem suszu kilku odmian kwiatów lub owoców. Jeśli nasze dziecko, nie jest uczulone na żaden ze składników to nie ma przeciwwskazań, żeby piło herbatę owocowa. Oczywiście mowa tutaj o herbacie owocowej, która jest oryginalna, niedosładzana chemicznymi środkami. Nie należy podawać herbat owocowych noworodkom i niemowlakom z dwóch powodów. Po pierwsze: herbaty owocowe u noworodków mogą powodować wzdęcia i bóle brzucha, czyli kolki. Po drugie, dzieci do 7 miesiąca życia nie powinny pić nic innego poza wodą i mlekiem.

Tajemnicze moce herbat owocowych

Herbata owocowa jest niezwykle cennym napojem o niezliczonych właściwościach istotnych dla zdrowia, urody, a nawet dla dobrego samopoczucia. Zawarta w herbacie teina powoduje, że działa ona na nas pobudzająco, a także wzmacnia zdolność koncentracji. Miejmy jednak na uwadze, że te działania uzależnione są od długości parzenia herbaty. Niektóre składniki wymagają krótszego, a niektóre dłuższego okresu zaparzania. Herbaty owocowe nie zawierają kalorii. Nie oznacza to, że możemy pić je bezkarnie. Nadmierna ilość teiny może spowodować uczucie poddenerwowania, niepokoju czy też może spowodować szybszy oddech. Herbaty owocowe, mają tę wadę, że pite w nadmiarze nie pozwalają na wchłaniania się żelaza, magnezu i wapnia. Odpowiednio do gatunku, parzone herbaty owocowe doskonale uspakajają i chronią błonę śluzową żołądka.

Ze względu na zawartość minimalnych ilości witamin i składników mineralnych jak: beta karoten, witamina C oraz potas spożywane regularnie mogą stanowić uzupełnienie naszej diety o te cenny składniki.

Jak parzyć herbatę owocową?

Nie ma złotego środka na to jak parzyć herbatę owocową. Każda herbata, ze względu na swój skład jest inna. Jedne owoce wymagają dłuższego parzenia, inne krótszego. Długość parzenia herbaty ma też wpływ na jej kolor. Dłuższe parzenia spowoduje, że herbata będzie miała bardziej wyrazisty, ciemniejszy kolor i będzie mocniejsza, a herbata parzona krócej będzie barwy jasnej, słomkowej o słabszym aromacie. Producent każdej herbaty, na opakowaniu lub etykiecie powinien zamieścić dokładną instrukcję parzenia herbaty. Jeśli jednak tak się nie stanie to zazwyczaj herbatę parzymy wodą o temperaturze wrzenia 95 stopni przez około 7-10 minut. Zaleca się po tym czasie, z zaparzacza (jeśli parzymy herbatę liściastą) lub z filiżanki (jeśli parzymy herbatę ekspresową) usunąć herbatę. W przeciwnym razie napar nabierze gorzkiego i cierpkiego smaku. Nigdy nie wolno herbat owocowych zaparzać ponownie.

Herbata owocowa doskonała na prezent

Dla wielu ludzi filiżanka kawy to chwila wytchnienia od codziennych obowiązków. Warto jednak czasem małą czarną zastąpić aromatyczną herbatką owocową. Dostępnych jest tak wiele smaków, że na pewno każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Herbaty owocowe, które są kolorowym suszem, mogą być fantastycznym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Możemy zapakować je w ozdobne słoiczki. W sklepach z herbatami na wagę bardzo często, możemy kupić je zapakowane w przeźroczyste folie z zawiązanymi fantazyjnie kolorowymi wstążeczkami. Taki prezent z całą pewnością ucieszy każdego miłośnika herbaty lub sprawi, że ktoś tym miłośnikiem automatycznie się stanie.

Autor: Redakcja Bakalie.com