Owoce dzięki którym wyleczysz trądzik

Bakalie.com

Dieta a trądzik

Dieta odgrywa ogromną i wręcz kluczową rolę w leczeniu trądziku. Co więcej, to ona jest głównie odpowiedzialna za jego występowanie. Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu i sprawić by nasza skóra zyskała zdrowy blask, musimy w pierwszej kolejności zmienić nasze nawyki żywieniowe.

Jedzenie większej ilości owoców, to prawdopodobnie główna rada, którą możecie usłyszeć od lekarza rodzinnego. Oczywiście, owoce są niezwykle zdrowe i mogą wpłynąć na poprawę stanu naszej skóry, lecz ta kwestia jest o wiele bardziej złożona i skomplikowana.

Po pierwsze, sięgając po przypadkowe owoce, prawdopodobnie zaczniesz jeść zbyt dużo cukru. Cukier natomiast spowoduje stan zapalny i nieprzyswajalność insuliny. Dlatego bardzo ważne jest by wybierać jedynie owoce o niskiej zawartości cukru, którego obecność nie zniweluje ich pozytywnych właściwości dla skóry.

Po drugie, nie wszystkie owoce, posiadają równą zawartość składników odżywczych. Różnią się właściwościami przeciwzapalnymi, zawartością antyoksydantów odblokowujących pory i zdrowymi składnikami fito-odżywczymi.

Na przykład melon, który zdecydowanie nie jest owocem niezdrowym, zawiera znacząco mniej bioaktywnych składników odżywczych i enzymów niż truskawki. Dlatego jeśli zależy nam na maksymalizacji efektów kuracji przeciwtrądzikowej, wybierajmy jedynie owoce, które wesprą ją w stu procentach.

Truskawki

Spośród owoców dostępnych w warzywniakach i sklepach spożywczych, truskawki są najlepsze w leczeniu trądziku. Podobnie jak w przypadku wszystkich owoców jagodowych, truskawki zawierają ogromną ilość antyoksydantów, które posiadają niesamowite właściwości zmniejszające działanie wolnych rodników w ludzkim organizmie.

Ich wpływ na pryszcze przejawia się następująco: zawarte w truskawkach antyoksydanty chronią przed oksydacją sebum, dzięki czemu pory skóry się nie blokują a pryszcze nie mają środowiska do rozwoju.

Jedzenie truskawek ma bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim owoce te zmniejszają stan zapalny w organizmie i zawierają wysoką ilość witaminy C, która jest doskonale przyswajalna przez ludzie ciało. Nasz organizm wykorzystuje witaminę C do obniżania hormonu stresu- kortyzolu oraz do procesu gojenia pryszczy, które już występują na skórze.

Warto pamiętać, że antyoksydanty występujące w truskawkach to antocyjany. Odpowiedzialne są one za naturalnie czerwony i purpurowy kolor jedzenia. Dlatego też sięgając po truskawki, wybierajmy te o najżywszym odcieniu. Unikajmy natomiast blado różowych i zielonych.

Badania wykazały, że długie przechowywanie truskawek zmniejsza właściwości zawartych w nich antyoksydantów. Dlatego, aby w pełni korzystać z ich dobrodziejstwa spożywajmy je na świeżo.

Natomiast najlepszą wiadomością jest fakt, że truskawki zawierają jedynie 5 gramów cukru na 100 gramów owoców, co sprawia, że nasza skóra może korzystać z zawartych w nich właściwości bez obawy przed przedawkowaniem cukru. Maliny również zawierają taką samą ilość antyoksydantów i niski poziom cukru, lecz nie posiadają równie dużej ilości witaminy C.

Jeśli zależy ci, aby zwiększyć spożycie antyoksydantów w diecie, truskawki to najlepsze rozwiązanie. Nie tylko są niezwykle zdrowe ale również doskonale wpłyną na ochronę przed pryszczami.

Arbuz

Arbuz jest owocem posiadającym prawdziwie unikalne właściwości wykorzystywane w leczeniu trądziku. Zawiera wysoką zawartość witaminy C, lecz jego super siłą jest zdolność do wytwarzania w organizmie tlenku azotu. Czerwony miąższ arbuza zawiera wysoką zawartość aminokwasu o nazwie l-cytrulina.

Kiedy aminokwas ten dostanie się do organizmu, przekształca się w l-argininę, jeden z podstawowych składników potrzebnych do przechowywania tlenku azotu. Sprawia to, że arbuz jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego walczącego z trądzikiem, gdyż tlenek azotu jest kluczowy dla procesu leczenia zmian trądzikowych.

Badania wykazały, że w przypadku osób, które posiadają w systemie odpowiednią, a nawet zwiększoną ilość tlenku azotu, procesy gojenia zachodzą o wiele szybciej i sprawniej. Kolejną korzyścią wynikającą z jedzenia arbuza jest fakt, że w 100 gramach miąższu zawartych jest jedynie 6 gramów cukru.

W celu zwiększenia skuteczności arbuza w leczeniu trądziku wybierajmy owoce z najsilniej czerwonym miąższem. Jednym z najważniejszych składników odżywczych, które możemy znaleźć w arbuzie jest likopen- przeciwzapalna substancja, popularnie występująca w pomidorach. W arbuzie znajdziemy jest 1,5 razy więcej. Badania wykazały, że poziom likopenu zwiększa się wraz z dojrzewaniem owoców. Kiedy miąższ zmienia kolor z różowego na intensywnie czerwony, ilość likopenu drastycznie wzrasta.

Dlatego, w celu uzyskania najlepszych efektów leczniczych wybierajmy najbardziej dojrzałe owoce. Okazuje się jednak, że nie wszystkie owoce działają na tej zasadzie, tak jak na przykład banany. Arbuz jest zdecydowanie zdrowszym wyborem.

Granat

Najważniejszą właściwością przeciw trądzikową granatów jest fakt, że ze wszystkich owoców dostępnych na rynku, zawierają one najwyższe skoncentrowanie antyoksydantów. 100 gramów granatu zawiera 2 razy tyle antyoksydantów co ta sama ilość borówek, 2,5 razy więcej od truskawek i 2 razy więcej od malin. Oznacza to, że granat może wymieść wolne rodniki z organizmu i uchronić nas przed zapychaniem porów.

Tak samo jak truskawki, granat jest ekstremalnie bogaty w antocyjany. Wyjaśnia to ekspresowo skąd tak intensywny kolor jego miąższu. Ciekawym faktem jest to, że według naukowców, antocyjany zawarte w granacie odpowiadają nie tylko za jego barwę, lecz i za charakterystyczny, intensywny smak.

Czasem zdarza się, że po otwarciu granatu, niektóre pestki są bledsze. Są one również łagodniejsze w smaku. To doskonały sposób, by sprawdzać, które owoce zawierają najwięcej właściwości, a które są ich pozbawione. W większości przypadków, granat z ciemniejszą skórką ma ciemniejsze pestki.

Antyoksydanty to nie wszystko co znajdziecie w granacie. Posiada on bardzo sile właściwości przeciwzapalne, obniżające poziom hormonów stresu oraz wysoką ilość życiodajnej witaminy C.

Granat do doskonały wybór dla wszystkich zmagających się z trądzikiem, lecz przynosi szczególnie dobre efekty dla osób silnie zestresowanych. Pomimo, że należy do owoców bogatych w cukry, jeden wysokocukrowy owoc na dzień, nie jest szkodliwy dla osób dbających o skórę.

Maliny, borówki, jeżyny

Wszystkie owoce jagodowe mają doskonały wpływ na zdrowie naszej skóry. Posiadają niską zawartość cukrów (poza borówkami, które zawierają 10 gramów cukru na 100 gramów owoców). W ich składzie znajdziemy również wszystkie, podstawowe składniki odpowiedzialne za poprawę stanu skóry przy trądziku: antyoksydanty i składniki fito odżywcze o właściwościach przeciwzapalnych.

To nie wszystko. Są one bowiem bogate w wiele innych enzymów i składników, które mają bardzo dobry wpływ na kondycję skóry, wywołującą trądzik. Maliny łagodzą insulinoodporność, dzięki ketonom malinowym. Oznacza to, że mniej insuliny dostaje się do naszej krwi, dzięki czemu gruczoły produkujące sebum pracują wolniej i są mniej aktywne.

Kolejnym atutem jest wysoka zawartość witaminy C we wszystkich owocach jagodowych, a także składników odżywczych takich jak wapń i magnez. Jedzenie owoców jagodowych to doskonały pomysł dla wszystkich zmagających się z problemami skórnymi. Dzięki nim skóra mniej się świeci, zyskuje ładny kolor i jest chroniona przed występowaniem pryszczy.

Owoce cytrusowe

Pomarańcze, klementynki, mandarynki i cytryny – wszystkie zawierają wysoką zawartość witaminy C i to jest pierwszy i podstawowy powód, dla którego są często rekomendowane dla osób zmagających się z trądzikiem. Jednakże poza tym, oczyszczają organizm z nadmiaru estrogenu. We współczesnym świecie nadmiar estrogenu to bardzo wyraźny problem. Spowodowany jest natomiast przede wszystkich silnym zanieczyszczeniem środowiska i chemikaliami dodawanymi do środków kosmetycznych. 

W przypadku pacjentów z trądzikiem, kiedy poziom estrogenu staje się zbyt wysoki, obniża automatycznie poziom progesteronu. Kiedy progesteron jest zbyt niski następuje wyrzut dihydrotestosteronu. Jest to odpowiedzialne za silne zwiększenie produkcji sebum i zatykanie porów skóry. Nie wystarczy unikanie składników estrogenowych. Konieczne jest spożywanie odpowiedniego pożywienia i przyjmowanie suplementów diety wspomagających usunięcie estrogenu z organizmu. 

Dobrą wiadomością dla zwolenników owoców cytrusowych jest to, że są one w tym wręcz doskonałe. Dodatkowo pomarańcze pełne są składników obniżających poziom estrogenu: naringeniny, kwercyny, hesperadyny i innych. Nadmiar estrogenu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, dlatego nie tylko kobiety mogą zmniejszyć trądzik poprzez uregulowanie poziomu hormonów.

Warto zapamiętać, że tak jak pomarańcze są doskonałe na trądzik ich soku powinniśmy unikać jak ognia. Sok pomarańczowy działa całkowicie odwrotnie.

Ananas

Ananas to owoc, którego nigdy nie powinniśmy wykluczać z naszej diety, jeśli zmagamy się z trądzikiem. Ananas zawiera bowiem enzym zwany bromeliną, przyczyniający się do rozpadu białek. Papaja zawiera papainę, o całkiem zbliżonych właściwościach.

Cynk zawarty w wołowinie, selen w łososiu i magnez w jajkach- wszystkie te składniki działają zbawiennie na trądzik. Przyswoicie je o wiele lepiej gdy w waszej diecie znajdzie się ananas.

Jedząc mocno dojrzałego ananasa dość szybko możecie zaobserwować szczypanie języka i dziwne uczucie w końcówkach palców. Nie ma powodu do obaw. Odczucia te są efektem właściwości rozpuszczających białka. Właściwości ananasów sprzyjające leczeniu trądziku na tym się nie kończą. Ananas zawiera również wysoką zawartość witaminy C, prawie na tym samym poziomie co truskawki.

W czym ananas jest lepszy od papai? Podczas gdy papaja jest trochę bogatsza w witaminę C, bromelina zawarta w ananasie ma równie silne działania antyoksydacyjne. Bardzo często wykorzystywana jest przez sportowców do łagodzenia bólu mięśni, po dużym wysiłku lub sezonie. Dodatkowo ananas wycisza zmiany trądzikowe. 

Uważaj! Nigdy nie nakładaj ananasa bądź papai miejscowo na zmiany trądzikowe. Owoce te najlepiej działają jeśli włączysz je do swojej diety. Efekty przyjdą szybciej niż myślisz.

Autor: Redakcja Bakalie.com

 Przepisy