Czy melon kantalupa jest zdrowy ?

Bakalie.com

Melon kantalupa to źródło karotenoidów

Ponieważ miąższ melona kantalupa zwykle posiada delikatny, pastelowy odcień (w porównaniu z innymi owocami, których wnętrza mają intensywne i wyraziste kolory, jak na przykład pomarańcze), zdarza się, że zapominamy, że jest to owoc niezwykle zdrowy. Melon kantalupa bowiem to doskonałe źródło witaminy A, w formie karotenoidów.

Naukowcy odkryli, że zawartość karotenoidów w tym owocu wynosi 3,138 mikrogramów na 100 gramów miąższu. Jest to bardzo wysoka wartość. Okazuje się, że jest ona 30 razy wyższa niż ta znajdująca się w świeżych pomarańczach. Pomimo, że w porównaniu z królową karotenu – marchewką, kantalupa wypada nieco bladziej, wciąż uznawany jest za doskonałe źródło wartości odżywczych.

Polifenole w kantalupie

Badania przeprowadzone we Francji umieściły melona kantalupa na samym końcu listy polecanych dla zdrowia owoców. Prawdopodobnie ze względu na jego zawartość polifenoli. W badanach tych, takie owoce jak truskawki, owoce liczi czy winogrona zostały wyróżnione jako o wiele bardziej wartościowe, ze względu na dużo większą zawartość antyoksydantów.

Jednakże wyniki tych badań nie są wcale tak oczywiste. Okazuje się bowiem, że całkowita zawartość polifenoli w melonie kantalupa, która jest dostarczana w przeciętnej, codziennej diecie, przewyższa wiele znanych owoców, w tym kiwi, grejpfruty oraz klementynki. Jest także wyższa niż w ananasie czy arbuzie. Im większą ilość melona zjadamy, tym mocniej równoważymy jego zawartość antyoksydantów. Nie powinniśmy mieć z tym większych problemów, ponieważ ze względu na dużą objętość melona, automatycznie zjadamy go więcej.

Właściwości zdrowotne melona kantalupy

Melon kantalupa doskonale wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia syndromu metabolicznego. Pomaga również zachować zdrowy poziom proteiny CRP, której podwyższone wskaźniki mogą sugerować na stan zapalny organizmu.

Autor: Redakcja Bakalie.com