Ashwagandha - cudowny lek na wszystko?

Bakalie.com

13 nadzwyczajnych właściwości Ashwagandhy

1. Ashwagandha zapewnia zastrzyk energii

Kiedy narzekamy na ogólne osłabienie organizmu, brak psychicznej i fizycznej energii, Ashwagandha jest pierwszą rzeczą, którą zalecają praktykujący medycynę ajurwedyjską. Dodatkowo, pierwszą rzeczą, którą doświadczają osoby przyjmujące suplementację z Ashwagandhą jest wzrost energii, powiązany z poczuciem wszechogarniającej radości i zadowolenia.

Te same odczucia pojawiają się po spożyciu Indiańskiego imbiru, uznawanego za odmianę ludowego narkotyku. Jednakże, zupełnie przeciwnie od niego, przyjmowanie Ashwagandhy nie powoduje ogromnych, nagłych wybuchów i spadków energii i nie przekracza tradycyjnej normy. Dodatkowo nie prowadzi do uzależnień, także jest produktem całkowicie bezpiecznym.

Mówiąc o zastrzyku energii wywołanym spożyciem Ashwagandhy, mam na myśli wzrost możliwości i wytrzymałości organizmu do wykonywania normalnych zadań. Badania kliniczne wykazały, że Ashwagandha zwiększa produkcję czerwonych krwinek i poprawia krążenie krwi. Dlatego też, naukowcy doceniają zastrzyk energii dostarczany przez Ashwagandhę, gdyż dzięki niemu, każda komórka ciała i organ naszego organizmu otrzymuje dobrze natlenioną krew, przyczyniającą się do uzyskiwania szczytowej formy.

2. Ashwagandha doskonale łagodzi stres

Ashwagandha jest najlepszym, dostępnym środkiem łagodzącym stres. Redukuje zaburzenia lękowe nie wytwarzając poczucia odosobnienia i przymglenia świadomości. Także badania kliniczne wykazały ogromną skuteczność ekstraktu z korzenia Ashwagandhy w leczeniu zaburzeń lękowych. W jednym z artykułów publikowanych przez Dziennik Medycyny Psychologicznej, zostały wymienione 64 osoby zmagające się z chronicznym stresem, które po regularnym spożywaniu Ashwagandhy zauważyły znaczny spadek symptomów.

3. Ashwagandha zapewnia spokojny sen

Niezwykle zaskakującym efektem przyjmowania Ashwagandhy jest to, że kiedy jest potrzeba daje organizmowi ogromny zastrzyk energii, zaś kiedy nie, potrafi zrelaksować umysł i zapewnić całkowicie spokojny sen. Innymi słowy, poranna dawka Ashwagandhy zapewnia pobudzenie i skok energii, podczas gdy wieczorna uspokaja i zapewnia odprężenie, tak niezbędne przed snem. Pomimo, że brzmi to dość sprzecznie, nikt z nas nie zaprzeczy, że spokojnie przespana noc zapewnia energię na cały kolejny dzień.

Ze względu na działanie wspomagające sen, Ashwagandha stała się bardzo popularnym produktem dzisiejszych czasów. Wszystko to spowodowane jest ogromną skalą bezsenności, na którą cierpi coraz więcej osób. Przyczynami bezsennością jest napięcie w pracy, w związkach, stres środowiskowy i inne. Niestety, zaburzenia snu mogą prowadzić do zaburzeń metabolizmu takich jak cukrzyca. Osoby cierpiące na bezsenność częściej zmagają się także z niewydolnością serca. Regularne spożywanie Ashwagandhy może nie tylko poprawić jakość snu, ale także zapewnić dodatkowe benefity dla naszego ciała i umysłu.

4. Ashwagandha zapewnia poprawę nastroju

Ashwagandha jest często przepisywana w leczeniu depresji. Znana jest z poprawy nastroju, bez wywoływania skrajnie przeciwnych odczuć. Dlatego też jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z zaburzeniami dwubiegunowymi, które doświadczają zamiennie depresji oraz stanów maniakalnych.

Leki antydepresyjne bardzo często popychają osoby do etapu maniakalnego, co zaś prowadzi do wprowadzenia kolejnych lekarstw. Te natomiast wyciszają osobę, doprowadzając do całkowitego braku energii i silnej melancholii. Ashwagandha, z drugiej strony zapewnia balans, chroniący przed skokami nastrojów.

5. Ashwagandha pomaga poprawić koncentrację i zdolności poznawcze

Ashwagandha, zwykle podawana jest wraz z mlekiem małym dzieciom, aby poprawić wzrost i siłę mięśni, szczególnie u tych dzieci, u których zauważono rozbieżności od normy. Jednakże, kiedy Ashwagandha była podawana, w niewielkich dawkach (2 mg) dzieciom przedszkolnym, przez okres 60 dni, zauważono, że poprawiła się ich zdolność koncentracji podczas zadań lekcyjnych, zaś czas wykonywania zadanych zadań się skrócił. Obecnie prowadzone są badania ilustrujące wpływ Ashwagandhy na leczenie dzieci cierpiących na ADHD.

6. Ashwagandha poprawia pamięć i redukuje niszczenie komórek mózgu

Ashwagandha od wielu lat stosowana jest przez osoby starsze, w celu leczenia i zapobiegania procesom starzenia się mózgu, utraty pamięci oraz siły psychicznej. Ostatnie badania na myszach z chorobą Alzheimera wykazały, że u osobników, którym przez 20 dni podawana była Ashwagandha poprawiła się zdolność uczenia się oraz pamięć. Doskonałe działanie antyoksydacyjne Ashwagandhy może zapobiec niszczeniu komórek mózgowych, dodatkowo zaś zawartość niektórych substancji z ekstraktu pomaga również w regeneracji neuronów.

7. Ashwagandha pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi

Ludzie chorzy na cukrzycę typu 2, mogą bardzo wiele zyskać z suplementów Ashwagandhy, co zostało zresztą udokumentowane w trakcie licznych badań klinicznych. Laboratoryjne badania na szczurach wykazały że Ashwagandha redukuje poziom glukozy we krwi. Cały mechanizm polega na tym, że dzięki Ashwagandzie wzrasta wrażliwość na insulinę nie zaś jej produkcja. Kolejnym niesamowitym odkryciem jest wzrost poziomu hemoglobiny.

8. Ashwagandha chroni przed nowotworami i daje nadzieję na zdrowie chorym na raka

Za właściwości Ashwagandhy, chroniące przed rakiem, częściowo odpowiedzialne są antyoksydanty i substancje przeciwzapalne, znajdujące się w tej roślinie. Liście Ashwagandhy wykorzystywane są do usuwania guzów, zaś ekstrakt z korzenia stanowi popularną formę leku, stosowanego w medycynie ajurwedyjskiej, w procesie leczenia różnego rodzaju nowotworów.

9. Ashwagandha stymuluje funkcje tarczycy

U osób, których funkcje tarczycy są spowolnione występuje schorzenie zwane niedoczynnością tarczycy. W sytuacji przeciwnej, kiedy praca tarczycy jest zbyt intensywna występuje nadczynność tarczycy. Obie przypadłości są bardzo poważne, utrudniają życie oraz mogą prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń i komplikacji zdrowia. W obu przypadkach, spożywanie Ashwagandhy jest bardzo wskazane.

W niedoczynności tarczycy, Ashwagandha pobudza funkcje tarczycy poprzez zwiększenie funkcji glukozo – fosforanu w wątrobie. Z drugiej strony, zauważono, że potrafi także obniżyć i wyregulować funkcje tarczycy, zmniejszając poziom hormonów T3 i T4.

W efekcie, w przeciwieństwie do tradycyjnych leków, przepisywanych w leczeniu zaburzeń tarczycy, Ashwagandha nie tylko obniża/ podwyższa poziomy hormonów tarczycy, lecz zapewnia ich prawidłowy poziom. Dzięki temu, nie ma możliwości, by poziom ten spadł bądź wzrósł poza normę. Jednakże tak samo jak w przypadku każdego produktu medycyny alternatywnej, konieczne jest obserwowanie organizmu i stałe śledzenie jego zachowań, tak by stosowana dawka Ashwagandhy współpracowała między innymi z lekami które bieżąco przyjmujemy.

10. Ashwagandha poprawia sprawność seksualną

Jest to jedna z historycznych zastosowań Ashwagandhy, która sprawiła, że stała się ona bardzo popularna. Kamasutra, czy też Sztuka Miłości, to starożytne, Indiańskie teksty, stworzone w celu poprawy i osiągnięcia sukcesu w relacjach damsko-męskich. Bardzo ważną kwestią w obu pozycjach jest obustronne uzyskanie satysfakcji seksualnej. Autorzy zalecają spożycie Ashwagandhy, która to nie tylko pobudza libido, ale także poprawia sprawność seksualną oraz zapewnia satysfakcję obu partnerów.

W medycynie Ajurwedyjskiej, leki zawierające Ashwagandhę są głównie stosowane w leczeniu impotencji, dysfunkcji erekcji oraz przedwczesnego wytrysku. Działanie afrodyzjakowe Ashwagandhy sprawdza się równie skutecznie u kobiet jak i u mężczyzn, jednakże jego zadaniem jest wzmocnienie relacji, nie zaś zapewnienie gotowego rozwiązanie, jakie uzyskać można po spożyciu np. Viagry.

11. Ashwagandha pomaga leczyć niepłodność oraz problemy w okresie menopauzy

Ashwagandha wzmacnia system reprodukcyjny zarówno kobiet jak i mężczyzn, poprzez różne mechanizmy. Najważniejszymi z nich jest redukcja stresu oraz zapewnienie balansu hormonalnego. W przypadku mężczyzn, leki z Ashwagandhą wykorzystywane są do poprawy jakości nasienia, zwiększając ruchliwość plemników.

Ashwagandha uważana jest także za środek łagodzący i oczyszczający macicę. Pomaga usunąć przeszkody uniemożliwiające zapłodnienie a także poprawia siłę mięśni macicy. Wykorzystywana jest w leczeniu bolesnych miesiączek oraz problemów występujących podczas menopauzy.

Trzeba pamiętać, ze Ashwagandha musi zostać odstawiona od razu kiedy kobieta zajdzie w ciążę, gdyż może wywołać silne skurcze macicy, co w konsekwencji doprowadza do poronienia.

12. Ashwagandha przynosi ulgę w reumatyzmie i artretyzmie

Reumatyzm i artretyzm to dwie główne nazwy wykorzystywane w opisie bólu i sztywności stawów. Ashwagandha, tradycyjnie wykorzystywana jest do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, które skutkuje zapaleniem membran wokół stawów. Charakteryzuje je ból i znaczna opuchlizna, następująca zwykle po chwilowym odpoczynku.

Ludzie cierpiący na ten typ artretyzmu bardzo często mają czynnik RA występujący we krwi. Nie znana jest przyczyna występowania tego schorzenia, wiadomo tylko, że jest to forma choroby autoimmunologicznej.

Działania przeciwzapalne oraz immunoregulacyjne Ashwagandhy mogą uchwycić czynniki autoimmunologiczne redukując ból i opuchliznę. Ludzie chorzy na zapalenie kości i stawów, także mogą odczuć znaczną poprawę po przyjmowaniu Ashwagandhy.

 

13. Ashwagandha zwiększa wydolność sportową

Ashwagandha jest bardzo popularna wśród kulturystów i trenerów siłowych, gdyż buduje masę mięśniową, zwiększa siłę i wytrzymałość. Jest to szczególnie przydatne dla młodych mężczyzn, którzy poddają się rygorystycznym treningom, ażeby zmaksymalizować ich wydolność w rywalizacji sportowej.

Trzeba pamiętać, że Ashwagandha jest bardzo silnym lekiem, nie zaś tylko suplementem odżywczym. Standardowa, lecznicza dawka Ashwagandhy, dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia to od 300 do 500 mg mielonego korzenia w kapsułkach, spożywana dwa razy dziennie. Jednakże, indywidualna dawka Ashwagandhy powinna zostać przepisana przez osobę praktykującą medycynę ajurwedyjską, tak by zachować prawidłowy balans i kondycję organizmu.

Osoby spożywające leki nasercowe bądź kontrolujące wysokie ciśnienie we krwi, czy cukrzycę, nie powinny przyjmować Ashwagandhy bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą, gdyż może ona zwiększyć efekt przyjmowanych leków. Poza tym, możliwe jest wystąpienie reakcji wynikającej z połączenia leków z Ashwagandhą, co nie jest wskazane ani też bezpieczne.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com