Czy kawa jest dobra? Negatywne skutki picia kawy

Bakalie.com

Wiele osób skarży się na nieprzyjemne objawy po wypiciu kawy. Jedni mówią o podrażnieniu żołądka, niestrawności czy bólu brzucha. Inni narzekają na zgagę, uczucie ciężkości i pieczenie. U niektórych ludzi takie objawy pojawiają się nawet po wypiciu jednej filiżanki kawy.

Może to być wynikiem niskiego pH kawy, które to wywołuje zgagę i inne objawy związane z chorobą wrzodową żołądka. Natomiast woski pokrywające ziarna kawy czy garbniki, które są trudne do strawienia mogą działać drażniąco na ścianę żołądka czy jelit. Obecnie są produkowane kawy, z których producenci usuwają tzw. łuski kawowe zawierające niepotrzebne woski i garbniki. Dodatkowo jeśli będziemy pić kawę filtrowaną to poziom substancji drażniących zdecydowanie zmniejszy się. Dla osób wrażliwych przeciwwskazane jest picie kawy z fusami w filiżance. Nie wskazane jest też picie kawy na czczo, gdyż pijąc ją na pusty żołądek podrażniamy ściany żołądka i jelit. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych objawów kawę należy pić zawsze po posiłku, a nie przed. Aby zneutralizować niskie pH kawy można dodać do nie j produkty mleczne np. mleko lub śmietankę. Ale tak doprawiona kawa ma o wiele słabsze właściwości pobudzające niż ta pita bez dodatków.

Pijąc duże ilości kawy lub serwując bardzo mocne napary uzyskamy wysokie stężenie kofeiny w organizmie. Nadmiar kofeiny może powodować niepożądane skutki fizjologiczne zwłaszcza u osób dotkniętych schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Duże stężenie kofeiny może wywoływać bóle głowy, prowadzić do niepokoju,  nerwowości  lub zaburzeń rytmu bicia serca. Kawa wypita o zbyt późnej porze może powodować bezsenność. Aby uniknąć tych niepożądanych działań wytwarza się kawy o obniżonej zawartości kofeiny lub całkowicie bezkofeinowe.

Producenci kawy opracowali kilka metod eliminowania kofeiny z ziaren kawy.  Najbardziej rozpowszechniona bazuje na zastosowaniu substancji rozpuszczających woski i kofeinę, a następnie oddzieleniu ich od ziaren. Zwykle niepalone ziarna podgrzewa się w parze wodnej do temperatury 120° i poddaje się działaniu rozpuszczalnika (np. dwuchlorometanu lub octan etylu), który łączy się jedynie z kofeiną. Inne substancje pozostają nienaruszone. Kolejnym etapem jest odparowanie przez kolejne 10 godzin pozostałości rozpuszczalnika.

Kto nie powinien pić kawy?

Nadużywanie kawy źle wpływa na osoby z zaburzeniami emocjonalnymi lub niestabilną psychiką. Może wystąpić u nich objaw obniżenia nastroju, nerwowość czy rozdrażnienie. Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do osteoporozy, ponieważ zwiększa ona wydalanie wapnia z organizmu. Znacząco obniża też możliwość wchłaniania magnezu o ok. 50-80 proc. Dlatego smakoszom wypijającym więcej niż 5 filiżanek dziennie zaleca się uzupełniać poziom wapnia, dodając mleko, śmietankę lub bitą śmietanę.

Kawa w połączeniu z niektórymi lekami, może tworzyć wręcz wybuchową mieszankę. Wykazano też jej niekorzystny wpływ na wchłanianie leków i składników mineralnych, np. wiąże ona w przewodzie pokarmowym magnez, wapń i żelazo, utrudniając ich wchłanianie. Kawy nie powinni spożywać ludzie chorzy na anemię. Przyjęcie kofeiny z niektórymi rodzajami leków może prowadzić do nadmiernej reakcji organizmu na dany lek, a w konsekwencji do nasilonych działań niepożądanych. Garbniki obecne w naparze zmniejszają wchłanianie alkaloidów i osłabiają działanie niektórych neuroleptyków (leków uspokajających). Osoby przyjmujące fluorochnolony (antybiotyki) i pijące kawę są narażone na zwiększone stężenie kofeiny we krwi co objawia się nerwowością, rozdrażnieniem czy bezsennością. Kawa również potęgują działanie antybiotyków i środków przeciwbólowych oraz nasila ich działania niepożądane.

Pacjenci przyjmujący leki rozszerzające oskrzela muszą unikać kawy, gdyż nawet dwie lub trzy filiżanki mogą powodować u nich bóle głowy, bezsenność czy kołatanie serca. U kobiet w ciąży, kofeina przechodzi przez łożysko i może utrudniać przepływ substancji odżywczych. Z powodu trudności we wchłanianiu i przyswajania żelaza dochodzi do spadku poziomu czerwonych krwinek, hemoglobiny, hematokrytu, co prowadzi do anemii. Konsekwencją tego jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z niską masą ciała, poronienia lub przedwczesnego porodu. Po urodzeniu dziecka kobiety karmiące dzieci piersią nie powinny pić kawy, bo kofeina przenika do mleka. Nawet niewielkie ilości kofeiny mogą wyrządzić szkody w zdrowiu u małych dzieci.

Stosuj odpowiednie filtry przy parzeniu kawy

Stosując filtry do parzenia kawy należy używać tylko tych, które nie są wybielane. Chlor stosowany do wybielania może przechodzić do parzonej kawy i popsuć nam smak napoju. Ponadto do kawy mogą się przedostać trujące dioksyny będące produktem ubocznym chlorowania. Dioksyny powodują powstawanie raka, uszkadzają hormony oraz osłabiają układ immunologiczny.

Nie pij kawy z plastikowego kubka!

Kawa pita w plastikowych kubkach jednorazowych również może być szkodliwa. Do gorącej kawy może przedostawać się bis fenol A (BPA). Należy więc wybierać kubki niezawierające bisfenolu A. Substancja ta może negatywnie wpływać na aktywność komórek tłuszczowych (adipocytów), które rozrastają się nadmiernie co skutkuje przyrostem wagi, nawet przy zdrowym stylu życia i niskokalorycznej diecie. Obecnie wiemy, że BPA nawet w niewielkim stężeniu  przyczynia się do szybszego rozwoju zmian nowotworowych. Ze względu na działanie blokujące pracę męskich hormonów androgenów, mogą zaburzać płodność lub rozwój hormonalny u dzieci.

Kupuj kawę z certyfikatami

Kawa jest uprawiana w różnych regionach globu. Uznaje się, że plantacje kawy są uprawami, na których używa się najwięcej pestycydów spośród wszystkich upraw. Pestycydy w stanie nie rozłożonym mogą przetrwać w glebie przez wiele lat i wpływać na rośliny rosnące na takiej skażonej ziemi. Kawa z ziaren z zawartością pestycydów nie będzie miała pozytywnych właściwości zdrowotnych, a wręcz może nam zaszkodzić. Dlatego też warto wybierać tylko te produkty, które posiadają certyfikaty bezpiecznej żywności.

Kawa może być przyczyną alergii

Kawa może być przyczyną alergii. Opisano rzadko występujące alergie zawodowe wśród osób pracujących przy obróbce kawy. Pracownicy zajmujący się przetwarzaniem zielonego ziarna kawy są narażeni na silną ekspozycję kurzu powstającego przy obróbce ziaren. U większości pracowników stale lub okresowo, ale tylko w miejscu pracy, obserwowano ostre objawy ze strony spojówek i układu oddechowego. Były to katar, kaszel, kichanie, nadmierne odkrztuszanie plwociny i zaburzenia oddychania. Poprawa warunków pracy pozwoliła na zmniejszenie występowania przykrych dolegliwości.

W literaturze opisano też wiele przypadków alergii lub nietolerancji po spożyciu kawy. Po dogłębnych analizach większość tych objawów była związana z produktami mlecznymi dodawanymi do kawy. Po wyeliminowaniu ich objawy ustępowały.


 
Autor: Redakcja Bakalie.com