Rodzynki w czekoladzie - czy są zdrowe?

Bakalie.com

Nie taka zdrowa przekąska

Rodzynki są świetnym źródłem określonych witamin i minerałów, nawet jeśli są obtoczone w czekoladzie. Słodka i smaczna czekolada dodaje im kalorii, tłuszczu i ogromnej ilości cukru. Nie oznacza to jednak, że rodzynki w czekoladzie powinny trafić na listę smakołyków zabronionych. Oczywiście, sporadycznie możemy po nie sięgać. Ważne jest, aby zachować umiar, gdyż zbyt częste sięganie po tego typu przekąskę, nie wpłynie pozytywnie na zdrowie naszego organizmu.

Podstawowe informacje

Jedna czwarta szklanki rodzynek w czekoladzie zawiera około 176 kalorii, 7,4 gramów tłuszczu- w tym 6,6 gramów tłuszczu nasyconego. Dla zachowania zdrowia serca powinniśmy dążyć do jak najsilniejszego wyeliminowania „złego” tłuszczu z naszej diety. Bezpieczna ilość tłuszczów nasyconych wynosi poniżej 7% z całości spożytych w ciągu dnia kalorii. Zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych w diecie prowadzi do znacznego wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi.

Rodzynki w czekoladzie a minerały

Jedna czwarta szklanki rodzynek w czekoladzie zawiera 0,77 miligramów żelaza. Jest to około 10 procent z całkowitego zapotrzebowania mężczyzn na ten minerał, a także 4 procent z dziennego zapotrzebowania kobiet. Żelazo pomaga wytwarzać w naszym organizmie energię. Ta sama ilość rodzynek w czekoladzie zawiera również cynk, wspomagający nasz organizm przed uszkodzeniami oraz potas sprzyjający prawidłowej pracy mięśni i serca.

Zawartość witamin

W rodzynkach w czekoladzie znajdziemy o wiele mniejszą ilość witamin. Jedna czwarta szklanki rodzynek w czekoladzie zapewnia około 1 procent witaminy E, która jest nam potrzebna każdego dnia. Witamina E pomaga naszemu organizmowi wykorzystać witaminę K, a także wspomóc produkcję czerwonych krwinek.

Czy powinniśmy jeść rodzynki w czekoladzie?

Jako dodatek to bardzo dużej ilości nasyconego tłuszczu, rodzynki w czekoladzie zawierają także niezdrową ilość cukru – w większości pochodzącego z czekolady. Jedna czwarta szklanki rodzynek w czekoladzie zawiera około 28 gramów cukru. Jest to wartość równa 7 łyżeczkom cukru.

Jeśli chcemy dbać o własne zdrowie, chronić nasz organizm przed chorobami, a także zachować zdrową wagę, rodzynki w czekoladzie powinniśmy potraktować jak okazjonalną przekąskę. Nie nabierajmy jednak nawyku podjadania ich w czasie wolnym. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli sięgniemy po rodzynki w naturalnej postaci, pestki, nasiona bądź orzechy.

Autor: Redakcja Bakalie.com