Miód nostrzykowy - nieznany rarytas

Bakalie.com

Nostrzyk – zioło, chwast czy pasza

Zacznijmy od rośliny, z której pyłku powstaje miód nostrzykowy. Występuje prawie na całym świecie. Poza Antarktydą można go spotkać na wszystkich kontynentach i wielu wyspach. To pospolita roślina rosnąca na słonecznych łąkach, w przydrożnych rowach i na nieużytkach, często uznawana za chwast.

W polskiej florze ma status archeofitu, czyli rośliny, która przybyła z innych rejonów geograficznych, w czasach wczesnohistorycznych lub przedhistorycznych. Botanicznie nostrzyk, to jedno lub dwuletnia roślina należąca do rodziny bobowatych, czyli inaczej motylkowych.

Nostrzyk, z którego produkowany jest miód kwitnie od lipca do października. Jest odporny na mrozy i susze. Znajduje zastosowanie jako roślina lecznicza, gdyż ma właściwości rozkurczowe i przeciwzakrzepowe. Ponadto, stwierdzono moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i przeciwbólowe działanie związków czynnych (kumaryny, kwasu kumarynowego, melitolu i glikozydów) zawartych w nostrzyku. Jest także bardzo bogaty w alantoinę, która przyspiesza gojenie ran. Stosowany w nadmiarze może być jednak trujący.

Rodzimymi obszarami występowania nostrzyka były tereny północnej Afryki, Azji oraz wschodnia, południowa i środkowa Europa. Na stanowiskach naturalnych w Polsce można spotkać 8 gatunków nostrzyka, z których najbardziej znane są biały i żółty.

Nostrzyk biały osiąga wysokość do półtora metra. Ma niewielkie lancetowate, ząbkowane liście oraz zebrane w grona drobne białe kwiaty, pojawiające się od czerwca aż do października. Zaliczany jest do roślin miodo- i pyłkodajnych. Bywa czasami uprawiany na paszę i na kiszonkę, jednak poza końmi i owcami zwierzęta domowe jedzą go niechętnie. Jako roślina motylkowa nadaje się również na nawóz zielony.

Nostrzyk żółty pokrojem przypomina biały, jest jednak niższy, gdyż sięga maksymalnie do jednego metra. Grona żółtych kwiatów są także nieco krótsze. Mniejsza jest również jego wydajność, jako rośliny miododajnej. Ze względu na gorzki smak nie nadaje się na paszę dla zwierząt.

Właściwości i zastosowanie miodu z nostrzyka

Wśród innych miodów, nostrzykowy wyróżnia się specyficznym, delikatnie waniliowym zapachem. Jest koloru jasnego bursztynu, a po skrystalizowaniu jeszcze blednie. Nostrzykowy miód ma niepowtarzalny smak słodki i kwaskowy zarazem, co sprawia że jest lekki i delikatny.

Jak w każdym miodzie znajdziemy w nim cukry - glukozę i fruktozę, ale także kumarynę, która w dużym stopniu decyduje o jego właściwościach. Dzięki niej miód ma nie tylko specyficzny aromat ale, podobnie jak ziele nostrzyka, właściwości zdrowotne. Kumaryna powoduje, że ten gatunek miodu działa rozkurczowo i przeciwobrzękowo, leczy nadciśnienie, a także działa nasennie i uspokajająco.

Miód nostrzykowy jest polecany osobom z chorobami układu krwionośnego. Zbawiennie działa na miażdżycę, zakrzepowe zapalenie żył, i chorobę wieńcową serca. Ponadto miód nostrzykowy ma właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że jest świetnym lekarstwem przy podrażnieniach błon śluzowych jamy ustnej. Jest także bogatym źródłem minerałów i witamin z grupy B.

Uważajmy na kalorie i temperaturę

Miód nostrzykowy, przy swoim niepowtarzalnym smaku, zapachu i wspaniałych właściwościach zdrowotnych, jak każdy miód jest produktem wysokokalorycznym. Dlatego też, wskazany jest umiar w zajadaniu się nim przez osoby mające problem z nadwagą. Ponadto, zawarty w miodzie cukier, może być przyczyną powstawania próchnicy i szkodzić osobom chorym lub narażonym na cukrzycę.

Pamiętajmy również, że aby miód nie stracił swoich wartości odżywczych nie powinien być zanadto podgrzewany. Jeśli używamy miodu nostrzykowego do słodzenia herbaty, kawy czy innych napojów, nie dodawajmy go do bardzo gorącego napoju. Zanim zaczniemy delektować się smakiem i korzystać ze zdrowotnego oddziaływania, poczekajmy do chwili, kiedy napój nieco ostygnie.

Miód miodowi nierówny

Jak już pisaliśmy wcześniej są różne rodzaje miodów, mających rozmaite smaki oraz odmienne właściwości zdrowotne i lecznicze. Trudno podjąć decyzję, który będzie dla nas najlepszy. Dlatego też lepiej nie kupować litrowego słoika miodu, którego jeszcze nie próbowaliśmy. Skorzystajmy z oferty sklepów, które prowadzą sprzedaż miodów w małych słoiczkach. Warto poszukać w sklepach internetowych, gdzie możemy kupić cały zestaw unikatowych gatunków miodów, takich jak na przykład nostrzykowy, nawłociowy, koniczynowy, czy faceliowy. Przy okazji uroczystości rodzinnych, czy spotkań ze znajomymi takie, ładnie zapakowane słoiczki, mogą być doskonałym prezentem.

Wypróbuj przepis: Ryż z papają i miodem nostrzykowym

Autor: Redakcja Bakalie.com