Oczyszczanie organizmu na wiosnę

Bakalie.com

Jak wrócić do formy na wiosnę?

Po długiej zimie, po brzegi wypełnionej sycącym, tłustym jedzeniem i nieustającym podjadaniem, nasze ciało wręcz krzyczy by nacisnąć przycisk reset i zacząć wszystko od nowa. Nadchodząca wiosna to najlepsza z możliwych okazji. Dobrą informacją jest to, że oczyszczenie ciała z toksyn i przywrócenie prawidłowej zasadowości organizmu to bułka z masłem. Najlepsze oczyszczanie uzyskujemy bowiem prawidłowo się odżywiając. Oto kilka produktów, które w ekspresowy a zarazem naturalny sposób odtruwają organizm, nawadniają i odświeżają ciało.


Pij jagodowe smoothie

Ważne jest jak rozpoczynamy dzień. Kiedy naszym pierwszym posiłkiem będzie coś energetycznego i pełnego antyoksydantów, ciało bardzo szybko odczyta sygnał i nabierze energii. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie zdrowego, jagodowego koktajlu, do którego przemycimy trochę zielonych warzyw. Zblendowanie borówek, malin bądź truskawek z garścią liści jarmużu, szpinaku i z selerem naciowym sprawi, że uzyskamy przepyszne i zdrowe śniadanie. Zielone, liściaste warzywa zawierają chlorofil, który działa niczym odkurzacz wyciągający z naszego organizmu wszelkie toksyny, które dostały się do naszego ciała z otaczającego nas środowiska. Toksyny te bardzo często odpowiadają za choroby cywilizacyjne a także uszkodzenie wątroby. Owoce jagodowe natomiast posiadają szereg antyoksydantów zwalczających działanie wolnych rodników. Słodycz jagód w połączeniu z właściwościami zielonych warzyw to przepis na sukces.

Zielona herbata dobra na wszystko

W zielonej herbacie znajdziemy polifenole, antyoksydanty zwalczające szkodliwe działanie wolnych rodników, które są wręcz bezcenne w procesie detoksyfikacji organizmu. Badania wykazały, że regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów. I to nie wszystko. Badania wykazują połączenie pomiędzy wypijaniem zielonej herbaty a poprawą pamięci i zmniejszaniem odkładania się tłuszczu w rejonach brzucha.

Pamiętajmy o kurkumie

Korzeń kurkumy posiada piękny, żółty kolor dzięki zawartości kurkuminy. W medycynie naturalnej, kurkumina wykorzystywana jest do łagodzenia chorób układu pokarmowego a także zaburzeń wątroby. Jeśli nie macie bezpośredniego dostępu do korzenia kurkumy, wykorzystajcie kurkumę w proszku, lub nawet curry. W przyprawie tej bowiem kurkuma występuje w bardzo dużej ilości. Zarówno kurkuma jak i curry zawierają silne właściwości przeciwzapalne sprzyjające wytwarzaniu chroniącego organizm antyoksydantu - glutationu. Dlatego, kiedy następnym razem będziecie przygotowywać posiłek, pamiętajcie, by przemycać kurkumę gdzie tylko się da. Świetnie smakuje, kiedy w połączeniu z marchewką przygotujemy z niej sok, bądź, dodamy do pieczonych warzyw.

Woda najlepsza na detoks

Najlepszą rzeczą na świecie jest dostęp do świeżej wody. Dlatego jeśli myślicie o przeprowadzeniu wiosennego detoksu, woda powinna być jego podstawą. Wypijanie na czczo szklanki wody mineralnej poprawia metabolizm, nawadnia organizm i budzi lepiej niż kawa. Warto też wypracować w sobie nawyk popijania wody w ciągu dnia. Najlepiej zawsze mieć pod ręką niewielką butelkę wody mineralnej i sięgać po nią w chwilach głodu. Nie zapominajmy także o nawodnianiu organizmu przed i po ćwiczeniach. Nasze mięśnie zareagują wtedy zupełnie inaczej a także uchronimy się przed powstawaniem zakwasów.

Ananas – tylko nie z puszki!

Świeży ananas jest nie tylko słodki i smaczny ale zawiera także enzym trawienny o nazwie bromelaina, doskonale wspierający proces oczyszczania organizmu. Enzym ten posiada właściwości przyśpieszające trawienie białek, rozkładanie tłuszczów oraz łagodzenie stanów zapalnych. Ananas jest również pełen drogocennego dla naszego zdrowia magnezu, który zaś uznawany jest za ekspresowy poprawiacz nastroju. Jest to doskonała informacja dla kobiet cierpiących na PMS.

Cytryna – dobra nie tylko zimą

Dodawanie cytryny do wypijanej na czczo szklanki wody jest najlepszą strategią do wiosennego oczyszczania organizmu. Cytryny zawierają właściwości antybakteryjne wspomagające oczyszczanie krwi i równowagę pH w jelitach. Witamina C zawarta w cytrynach poprawia odporność i chroni przed infekcjami. Dlatego też jeśli myślicie o oczyszczaniu, nie bójcie się cytryn. Ich smak wzbogaci większość potraw, zaś wam doda sił i wigoru.

Autor: Redakcja Bakalie.com