Kawa mrożona – skąd się wzięła i czemu kochają ją miliony?

Bakalie.com

Kiedy powstała kawa mrożona?

Czy wiedzieliście, że kawę mrożoną wymyślili Grecy? Zgodnie z legendą, ten niesamowity napój został przyrządzony przez całkowity przypadek.  W 1957 roku, jeden z reprezentantów Szwajcarskiej firmy Nestle, podróżował do Grecji aby przedstawić tamtejszym przedsiębiorcom  jeden z najnowszych produktów wytworzonych przez firmę – kawę rozpuszczalną z czekoladą dla dzieci. Aby przygotować ten napój  wystarczyło wymieszać rozpuszczalny proszek z gorącą wodą i mlekiem w shakerze.

W czasie przerwy w pracy, wspomniany pracownik postanowił przygotować kawę rozpuszczalną dla siebie samego.  Kiedy jednak zauważył, że nie posiada gorącej wody do zalania kawy, zdecydował, że spróbuje wykorzystać zimną. Wymieszał kawę rozpuszczalną, cukier i zimną wodę w shakerze i tak oto przez przypadek przygotował pierwszą w historii kawę Frappe – czyli słynną kawę mrożoną. Od tego momentu, Nestle wykorzystując ten przepis bardzo szybko rozpowszechniło go na świecie, zaczynając od Grecji, w szczególności od Krety.

Istnieje wiele legend mówiących o powstaniu mrożonej kawy. Jedna z nich mówi o tym, że kawa mrożona powstała w XVII wieku w Wiedniu. Po opuszczeniu miasta przez Turecką armię, odnaleziona została ogromna ilość, pozostawionych przez żołnierzy ziaren kawy. Mieszkańcy nie wiedząc co z nimi zrobić eksperymentowali, między innymi zalewając je zimną wodą.

Jeszcze inna legenda sugeruje, że mrożona kawa wymyślona została we Francji, gdzie przygotowywano napój zwany Mazagran – składający się z espresso, cytryny i lodu.

Jednakże bez względu na to, która z tych opowieści jest prawdziwa, jedna kwestia jest całkowicie niepodważalna – mrożoną kawę kochają miliony. 

Dlaczego jest tak lubiana?

Popularność mrożonej kawy rosła stopniowo. Początkowo uznawana była za nowinkę, na którą warto zwrócić uwagę, lecz nie na tyle wyjątkową by dla niej zmienić swoje smakowe przyzwyczajenia. Tradycyjna kawa parzona i intensywne, gorące espresso wygrywało z nią w rankingach popularności na całym świecie.  W pierwszej kolejności, boom na smakową, mrożoną kawę pojawił się w krajach Azjatyckich, kolejno w Stanach Zjednoczonych. Europa przyjęła ją z większym dystansem, lecz także tutaj jej popularność dość szybko wzrosła.

Na całym świecie, mrożona kawa, w pierwszej kolejności wybierana była przez młodzież. Prawdopodobnie spowodowane było to przyzwyczajeniem tej grupy wiekowej do słodkich, zimnych, gazowanych napojów. Zimna, słodka kawa z licznymi smakowymi dodatkami wydawała się być prawidłowym następstwem.

Producenci kawy i duże marki kawiarni wyprzedzały się wzajemnie, tworząc coraz to nowe kombinacje smaków, aktywnie podążające za światowymi trendami.

Dlaczego kawa mrożona jest droższa?

Chyba wszyscy zauważyli, że mrożona kawa jest znacznie droższa od tradycyjnej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, przede wszystkim mrożona kawa wymaga większej ilości materiałów do serwowania. Plastikowe kubki są droższe niż papierowe, zaś kondensacja wywołana przez lód oznacza, że w przypadku kawy mrożonej, wykorzystujemy o wiele więcej serwetek niż tradycyjnie. Dodatkowo, większość kaw mrożonych wymaga dodanej rurki, co także generuje koszty. Jak sama nazwa wskazuje kawa mrożona wymaga lodu, a to natomiast wiąże się z inwestycją w maszynę do kostek lodu, która jest dość droga. Parzenie kawy na zimno zajmuje także więcej czasu, zaś w biznesie czas to pieniądz.

Kawa mrożona z różnych stron świata

Istnieje wiele rodzajów przygotowania kawy mrożonej. W Europie i niektórych krajach środkowego wschodu, kawa mrożona przypomina Frappuccino czyli bardzo słodki, zbliżony do koktajlu mlecznego napój z bitą śmietaną, syropem czekoladowym, kruszonym lodem i niewielką ilością dodanej kawy.

W Japonii, kawę mrożoną przygotowuje się zupełnie inaczej. Świeżo zaparzoną, gorącą kawę zalewa się przygotowany lód, co automatycznie studzi kawę, chroni przed powstawaniem kwaskowatości i zapewnia lekko owocowy, kwiatowy smak. Jest to najprostsza metoda, która prowadzi do uzyskania delikatniejszego, słodkiego smaku.

Jeszcze inną metodą jest zaparzanie na zimno. Metoda ta polega na zmieszaniu zmielonej kawy z wodą i pozostawieniu jej w lodówce przez co najmniej 12 godzin do zimnego zaparzenia. Pomimo tego, co większości z was może się wydawać, proces ten nie wymaga żadnej specjalnej maszyny ani wyszukanego sprzętu. Jedynie dzbanek, trochę kawy, wodę i filtr. W rezultacie otrzymujemy kubek kawy o lekko orzechowym, czekoladowym i wyczuwalnie mniej kwaskowym smaku.

Kawa parzona na zimno zawiera także o wiele więcej kofeiny, gdyż fusy absorbują kofeinę przez wiele godzin zanim zostaną przefiltrowane. Jeśli więc macie problem z zasypianiem po popołudniowej filiżance kawy, ten typ zaparzania zdecydowanie nie jest dla was. Natomiast, jeśli mocno zaparzona kawa jest wam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, wiecie po który rodzaj sięgać.

Zapoznaj się z naszym przepisem: Kawa mrożona z bitą śmietaną.

Autor: Redakcja Bakalie.com