Jagody Inkaskie

Bakalie.com

Historia i występowanie

Złote jagody inkaskie, inaczej znane jako Miechunka pochodzą z południowej Ameryki, zaś odnaleźć je można od Chile przez Kolumbię aż do Wenezueli. Mówi się też, że jagody inkaskie pochodzą z Brazylii, ale nie ma na to dokładnych dowodów. Miechunka dość szybko została rozpowszechniona i dystrybuowana z Ameryki Południowej, aż do Afryki, Azji i Europy. W Europie jednak, zyskała popularność głównie jako roślina ozdobna.  W Polsce można ją dostrzec, w południowej stronie Tatr. Jagoda Inkaska obecnie znana jest na całym świecie i także jest uprawiana.

To popularna roślina, kształtem przypominająca nierozwinięty kwiat, czy też barwny lampion. We wnętrzu kwiatu znajdują się małe pomarańczowe owoce jagody o słodko-gorzkim smaku. Niektórzy jej smak porównują do ananasa, kiwi, ale też pomidorka koktajlowego. Złota jagoda budzi zachwyt wyglądem i płomienną pomarańczową barwą.

Miechunka to owocowe bogactwo smakowe, ale także lecznicze. Jagoda Inkaska zwana jest  także miechunką jadalną, wiśnią peruwiańską, czy rodzynkiem brazylijskim. Doceniana była już przez Inków, którą nazywali „złotą jagodą”. Owoc ten należy do gatunku byliny z rodziny psiankowatych.

 

 Uprawa

W Polsce, uprawa miechunki wiąże się przede wszystkim z jej walorami ozdobnymi. Nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Lubi żyzne gleby, lecz przede wszystkim potrzebuje słońca. W ciepłe, słoneczne dni rośnie pięknie i szybko się rozwija. Należy do roślin dość dominujących. Szybko się rozrasta, stąd jeśli jest sadzona dla ozdoby, warto wyznaczyć jej jedynie określony obszar, odgradzając od innych roślin. Ze względu na fakt, że potrafi szybko wymknąć się spod kontroli ogrodników, istnieje możliwość, że spotkamy miechunkę w stanie dzikim.

Miechunka potrafi poradzić sobie z chorobami i szkodnikami, jednak nie jest odporna na mróz. Dlatego też, jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, trzeba zapewnić jej zabezpieczenie przed nadejściem niskich temperatur.Produkty z Jagód Inkaskich

Jagoda ta ma wiele zastosowań m.in. w kuchni, uprawie ale także pełni rolę rośliny ozdobnej. Owoc można zajadać na surowo, ale najlepiej smakuje jako suszony przysmak.

Jagody Inkaskie można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz coraz częściej także w innych sklepach spożywczych. Należy jednak bardzo zwracać uwagę na barwę owocu, gdyż dobre są przesycone kolorem pomarańczowym. Zielone i żółte natomiast
to niedojrzałe owoce, które są bardzo kwaśne. Brązowe owoce miechunki są już zupełnie przejrzałe.

Właściwości rośliny od wielu lat są szanowane i powszechnie wykorzystywane. Jagoda Inkaska zawiera ogrom witamin i minerałów, dużą ilość protein, beta karotenu, niacyny i fosforu.  Ma działanie przeciwgrzybiczne, rozkurczowe, obniża ciśnienie, poprawia przepływ krwi, odtruwa organizm.  Zapobiega miażdżycy, otyłości ale także pomaga w walce z chorobami układu moczowego i alergii.

Wiśnię peruwiańską można stosować w postaci naparu. Do jego przygotowania wystarczy jej 5 gramów. Owoce należy zalać gorącą wodą  - dokładnie 220 ml i zostawić 
na około 40 minut do pełnego ostudzenia, następnie przecedzić. Zalecane jest picie takiego wywaru do kilku razy na dzień.

Można ją także jeść na surowo, oczywiście wcześniej usuwając lampion, lub po jej lekkim przegotowaniu. Nadaje się także do przygotowywania przetworów (marmolada, dżem, kiszonka), uduszone owoce można także podać do potraw w postaci przystawki. Ku zaskoczeniu niektórych, można przygotować z jagody inkaskiej pyszną nalewkę.

Autor: Redakcja Bakalie.com