Surowe ziarno kakaowca - Pokarm Bogów

Bakalie.com

Surowe ziarno kakaowca ze względu na swoje zdrowotne właściwości uważa się za jeden z najzdrowszych pokarmów. W swojej ojczyźnie, w Ameryce Południowej było cenione od czasów Majów i Azteków, który uważali je za skarb równy złotu, a przyrządzony z niego napój mogli pić jednie wybrańcy. Majowie i Aztekowie używali też ziarna kakaowca jako waluty.

Czym jest surowe ziarno kakaowca?

Kakaowiec to drzewo z rodziny zatwarowatych, które pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawiane jest także w obszarach okołorównikowych Azji i Afryki. Obecnie najwięcej ziarna kakaowego produkują kraje afrykańskie położone w rejonie Zatoki Gwinejskiej. Owoce kakaowca, zwane orzechami kakaowca, zawierają wiele ziaren zanurzonych w soczystym miąższu.

Surowe ziarno kakaowca, z którego otrzymuje się surowe kakao to po prostu ziarna orzechów kakaowca, które nie zostały poddane obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Zwykłe klasyczne kakao jest palone lub prażone, zaś kakao surowe jedynie poddawane fermentowaniu i suszeniu. W trakcie palenia ziarno kakaowca traci swoje niezwykłe wartości zdrowotne, przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne.

Trochę legend i historii

W mitologii plemion mezoamerykańskich jednym z najważniejszych bogów był Quetzalcoatl, nazywany Upierzonym Wężem. Według jednej z legend zstąpił on kiedyś z nieba, aby przekazać ludziom mądrość i wręczył wspaniały dar el cacahuate, czyli drzewko kakaowca. Z rośliny tej wytwarzało się gorzki i gęsty napój texocolatl, który był boskim pokarmem i który mogli spożywać jedynie król, arystokracja i wojownicy. Według niektórych źródeł kakao mogli spożywać również cieszący się wysoką pozycją w społeczeństwie kupcy. Inni bogowie oburzeni postępkiem Pierzastego Węża zemścili się na nim wypędzając go z jego ziem.

Pierwsze wzmianki o użyciu ziaren kakaowca pochodzą sprzed 4000 lat. Pierwsi kakaowiec uprawili prawdopodobnie Olmekowie, od których tradycję spożywania napojów kakaowych przejęli Majowie. Dla Majów drzewo kakaowe i jego owoce miały olbrzymie znaczenie. Uwieczniano je na ścianach piramid i naczyniach, z ziaren sporządzano maści i mikstury wykorzystywane podczas obrzędów. Były też składane w ofierze bóstwom. W kwietniu Majowie obchodzili święto na cześć boga, który ofiarował ludziom kakao. Składali w ofierze psa ze znaczeniami w kolorze kakao, składali też ofiarę z kakao, piór i kadzidła, oraz obdarowywali się upominkami.

Z kolei Aztekowie utożsamiali kakao z bóstwem poezji, pieśni i lata Xochipilli oraz z boginią kwiatów Xochiquetzal. Ziarno kakaowca było w tej kulturze symbolem dobrobytu i bogactwa, a azteckie panny młode wyposażano w kakaowy posag na znak szacunku dla jej wybranka. Cacahualt, jak nazywali kakao Aztekowie, było podawane podczas wystawnych uczt, po jedzeniu w ręcznie malowanych tykwach.

Do Europy ziarno kakaowe dotarło za sprawą Krzysztofa Kolumba. Jednak europejczycy szybko nauczyli się dodawać do niego cukru, a potem mleka co powodowało zmniejszenie jego wartości odżywczych. Opracowano też metodę palenia ziaren, która pozwalała im przetrwać długą podróż z Ameryki Południowej. Dziś potrafimy docenić zdrowotne właściwości surowego kakao i dlatego coraz częściej trafia ono do jadłospisu zwłaszcza osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu.

Jak jeść surowe kakao?

Surowe kakao w połączeniu z mlekiem i innymi rodzajami nabiału może silnie uczulać. Dlatego lepiej zamiast tradycyjnego mleka krowiego w potrawach z surowym kakao używać mleka roślinnego np. migdałowego lub sojowego. W formie proszku surowe kakao można dodawać do koktajli, owsianki, jogurtu.

Wegańskie kakao

Aby przygotować wegańskie kakao potrzebujemy:

 • 1 czubatą łyżkę masła orzechowego lub masła migdałowego niesłodzonego,
 • 1 czubatą łyżkę surowego kakao w proszku,
 • 5 daktyli bez pestek,
 • odrobinę mleka migdałowego lub innego roślinnego (tyle, by pokryć wszystkie suche składniki w naczyniu).

W blenderze mieszamy wszystkie składniki do momentu, gdy zgęstnieją i pojawi się piana. Następnie płyn przelewamy do szklanki i zalewamy gorąca wodą.

Koktajl odmładzający

Do przygotowania dwóch porcji koktajlu odmładzającego potrzebujemy:

 • 1 banana,
 • ½ dojrzałego awokado,
 • 2 garści mrożonych jagód (mogą być też śliwki lub owoc granatu),
 • pół garści suszonych owoców żurawiny,
 • 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego,
 • 5 – 8 orzechów włoskich,
 • garść ziaren surowego kakao (możemy też użyć 2 – 3 łyżki zmielonego surowego kakao),
 • 1 łyżeczkę karobu, czyli maczki chleba świętojańskiego,
 • 3/4 szklanki jogurtu naturalnego lub 1/2 szklanki wody,
 • mielony cynamon.

Aby przygotować koktajl mielimy ziarno siemienia lnianego z surowym kakao i orzechami. Następnie wszystkie składniki mieszamy w blenderze, aż otrzymamy gładki, gęsty mus. Jeśli koktajl jest zbyt mało słodki możemy go dosłodzić dodając listki stewii.

Autor: Redakcja Bakalie.com