Właściwości czarnej czekolady? Ile ma kalorii? Poznaj wady i zalety.

Bakalie.com

Czekolada gorzka nie tylko lek na chandrę, poznaj inne właściwości

Jak powszechnie wiadomo czekolada jest lekiem na całe zło. Sięgamy po nią, kiedy nam źle i chcemy poprawić sobie humor. I tak się dzieje za sprawą cudownego aromatu i wykwintnego smaku czekolady.

Kilka słów o składzie gorzkiej czekolady

Czekolada gorzka jest w smaku cierpka. Cierpkość ta pozyskana jest dzięki dużej zawartości kakao.

W zależności od czekolady może ona składać się od 70 do 99 procent z kakao. Czekolada gorzka, która składa się przede wszystkim z samego kakao, jest prawie czarna i strasznie gorzka, jednak z wyczuwalną nutą słodyczy.

Trzeba być prawdziwym koneserem, żeby rozkoszować się jej prawdziwym aromatem. Każdy z nas może stać się wielbicielem gorzkiej czekolady. W tym celu należy nasz smak przyzwyczajać od czekolad gorzkich o niskiej zawartości kakao, do czekolady gorzkiej, w której kakao jest najwięcej.

Gorzka czekolada o dobrej jakości - jaka powinna być?

W sprzedaży jest bardzo dużo gatunków gorzkiej czekolady. Różnią się one przede wszystkim producentem, który daną czekoladę wyprodukował i zawartością kakao. Jednak bez względu na firmę produkującą gorzką czekoladę nic nie może odjąć jej doskonałej jakości.

Czekolada gorzka powinna mieć gładką, wręcz jedwabistą powierzchnię, która powinna błyszczeć. Dobrej jakości gorzką czekoladę charakteryzuje również delikatny zapach kakao, a nie kawy. Kiedy łamiemy gorzką czekoladę na małe kawałki, powinien temu towarzyszyć charakterystyczny odgłos trzaskania, przypominający łamanie gałęzi.

Powierzchnia czekolady, w miejscu jej przełamania powinna być gładka, jednolita bez struktury z dziurkami. Jeśli stanie się tak, że tabliczka czekolady, którą kupiliśmy wygina się, albo się kruszy, jest to oznaka, że czekolada jest stara. Takie same cechy charakteryzują czekoladę gorzką, która zawiera śladowe ilości masła kokosowego.

Gorzka czekolada na schorzenia

Okazuje się, że ziarna kakaowca, z którego powstaje gorzka czekolada zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji. Zjedzenie już kilku kostek gorzkiej czekolady wpływa na nasze zdrowie.
  • Poprawia myślenie - pirazyna, która zawarta jest w gorzkiej czekoladzie, powoduje, że ta pobudza nasz mózg do pracy. Dlatego już kilka zjedzonych kostek gorzkiej czekolady, poprawia pamięć i koncentrację. Nasze reakcje na bodźce zewnętrzne jest szybsza. Takie walory gorzkiej czekolady mogą sprawić problemy z zaśnięciem, zwłaszcza u małych dzieci.
  • Dodaje energii - gorzka czekolada, zawiera najwięcej spośród wszystkich czekolad, węglowodanów, żelaza, magnezu, potasu i nie zawiera, a jeśli już to znikome ilości cukru. Taka bomba energetyczna pozwoli na szybką regenerację organizmu, gdy ten opadnie z sił.

  • Zapobiega zakrzepom i miażdżycy - ziarna kakaowca bogate są we flawonoidy, które pozwalają walczyć ze złym cholesterolem, chroniąc organizm przed nowotworami i miażdżycą. Mało tego, flowonoidy zwalczają infekcje, a dodatkowo odpowiedzialne są za płytki krwi. Ich zadanie polega na tym, aby płytki krwi nie zlepiały się, aby nie dochodziło do zakrzepów i udarów mózgu.
  • Wzmacnia serce - ziarna kakaowe składają się również z polifenoli. Odpowiedzialne są one za obniżanie ciśnienia krwi i zapobieganiu zawałowi serca. Badania naukowe przeprowadzone przez Holenderskich uczonych dowiodły, że osoby, które regularnie jedzą gorzką czekoladę rzadziej umierają na zawał serca.
  • Czyści nerki – zawarta w gorzkiej czekoladzie alkaloid teobrominy, pobudza pracę nerek. Działa moczopędnie co powoduje oczyszczenie się nerek.

  • Łagodzi kaszel – zawarta w gorzkiej czekoladzie teobromina skuteczniej hamuje kaszel niż jak sądzono dotychczas kodeina. Do tego teobromina nie wywołuje uczucia senności.

Kaloryczność gorzkiej czekolady

Dziesięć deka czekolady gorzkiej - czyli jedna tabliczka ma około od 500 do 590 kcal. Kaloryczność czekolady uzależniona jest od procentowej zawartości w niej kakao. Najwięcej kalorii ma czekolada gorzka o dużej zawartości kakao. Średnio, szacuje się, że jedna kostka gorzkiej czekolady, która waży około sześciu gramów, zawiera od 30 do 36 kalorii.

Mimo wysokiej kaloryczności gorzkiej czekolady dietetycy polecają ją z orzechami lub owocami. Dziej się tak dlatego, że gorzka czekolada z bakaliami zapewnia więcej tłuszczów roślinnych i antyoksydantów.
Dietetycy zalecają spożycie gorzkiej czekolady z bakaliami (nie więcej niż trzy kostki), najlepiej po ciężko strawnym posiłku z filiżanką kawy. Połączenie kawy z czekoladą powoduje zwiększenie wydzielania się żółci, która niezbędna jest do trawienia tłuszczów.
Aby zachować pozytywny wpływ gorzkiej czekolady na nasze samopoczucie i zdrowie, nie należy się nią opychać. Wysoka zawartość tłuszczy i wysoka kaloryczność nie jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia. Zachować umiar, w jedzeniu gorzkiej czekolady, należy również, kiedy ma się skłonności do alergii. Kakao, z którego wyprodukowana jest gorzka czekolada, jest środkiem powodującym alergie.
Polecamy:
Autor: Redakcja Bakalie.com