Egzotyczna liberica, kawa o oryginalnym smaku

Bakalie.com

Liberica jest stosunkowo mało znanym gatunkiem kawy. Odkryta w XIX wieku w rejonie równika, najpopularniejsza jest w Malezji i na Filipinach. Wielką jej zaletą jest względnie niska cena oraz znaczna wydajność. Jest kawą wzbudzającą sporo emocji. Przez wielu traktowana, jako mniej wartościowa od innych kaw, ma także wielu zwolenników. Obecnie powraca na światowe rynki.

Liberica, co to za kawa?

Na świecie królują dwa podstawowe gatunki kawy — arabika i robusta. Najczęściej oferowane w sklepach kawy są mieszanką tych dwóch gatunków. Istnieje jednak kilka mniej znanych. Są one uprawiane na niewielu małych plantacjach, a wielkość produkcji jest tak mało znacząca, że nie są w stanie odnieść komercyjnego sukcesu. Do jednej z nich należy właśnie kawa gatunku liberica.

Gatunek ten jest bardziej okazały od pozostałych. Wysokość krzewów sięga 9 metrów, a owoce są większe niż w przypadku arabiki. Ta piękna, długowieczna roślina jest bardzo silna, bogata w owoce, których wytwarza dwukrotnie więcej niż arabika i robusta.

Skąd pochodzi?

Kawa liberica nazywana jest również liberian coffee, a w Polsce kawą liberyjską lub liberiką.

Jest to gatunek kawy, której nasiona zostały przywiezione w 1800 roku, podczas hiszpańskiej epoki kolonialnej, na Filipiny i zasadzone w miejscowości Lipa w regionie Calabarzon. Pod koniec XIX wieku roślinę sprowadzono również do Indonezji w celu zastąpienia drzew arabiki, zniszczonych przez chorobę rdzy kawy.

Jako wartościowy i smaczny gatunek została odkryta w 1843 roku w Afryce Zachodniej, w Liberii. Stąd wzięła się jej nazwa. Obecnie większość drzew kawowych liberika rośnie w Malezji, Indonezji i na Filipinach oraz w Afryce Zachodniej i Indiach. Miejsc jest wiele, ale plantacje nieliczne i nieduże, tak że liberika stanowi tylko 1% kawy sprzedawanej na świecie. Liberika to ginący gatunek kawy, który wraca na rynki i jest promowany, aby zapobiec całkowitemu zaniechaniu jego uprawy.

Czym wyróżnia się liberika?

Kawę ocenia się na podstawie aromatu, smaku, posmaku, kwasowości i kilku innych elementów. Wszystkie te cechy różnią się w zależności od stopnia palenia i co najważniejsze, samych ziaren. Arabika znana jest z bardziej delikatnego smaku i słodkiego aromatu, podczas gdy Robusta jest bardziej gorzka i ziemista o drzewnym smaku. Liberika ma wyjątkowy profil smakowy. Ma bardziej gorzki smak niż dobrze znane arabika lub robusta. Wyczuwa się w niej czekoladową i dojrzałą jagodową słodycz z nutą kwiatowej i przyprawowej. Pierwszym smakiem, który pojawia się na początku, jest gorzki orzech, a następnie gorzka czekolada z bardzo lekkim dymnym akordem. Z kolei pojawia się kwaskowatość i dopasowuje się do czekolady, aby stworzyć smak podobny do czekoladowego Madagaskaru. Co więcej, posmak liberici jest naprawdę wyjątkowy, trwały i zachowuje gładki, ciemny czekoladowy posmak ze słodkimi nutami. Specyficzny smak powoduje, że nie wszystkim odpowiada, niemniej jednak ma grono zagorzałych wielbicieli. Ten gatunek polecany jest przede wszystkim, do przygotowywania lekkich, deserowych napojów kawowych oraz do cappuccino.

Gdzie kupić liberikę?

Niestety, trudno spotkać w supermarketach stuprocentową liberikę. Jej ziarna są najczęściej dodawane do mieszanek kaw i zwykle łączone z arabiką.W Malezji, Indonezji i na Filipinach, gdzie jest bardziej popularna, nie ma takiej kultury przyrządzania kawy, jak na przykład w krajach europejskich. Liberica jest tam sprzedawana masowo i w konkurencyjnych cenach w stosunku do innych gatunków. W rezultacie Liberika nie ma reputacji dobrej kawy i niechętnie jest importowana do krajów zachodnich.

Jeśli macie ochotę skosztować egzotycznej kawy, poszukajcie w internecie firm oferujących libericę. Bywa dostępna pod postacią kawy palonej, ziarnistej i mielonej, rozpuszczalnej oraz liofilizowanej.Ze względu na małą popularność ceny liberiki są stosunkowo niskie i przystępne dla każdej kieszeni.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com