Wybitne właściwości lecznicze topinamburu

Bakalie.com

Właściwości prozdrowotne słonecznika bulwiastego są nie do przecenienia. Sporo racji mieli Północnoamerykańscy Indianie, którzy wierzyli w jego wybitne możliwości lecznicze. Regularne spożywanie bulw usprawnia gospodarkę tłuszczową i węglowodanową organizmu, obniża cholesterol LDL, poprawia morfologię i reguluje ciśnienie krwi.

Cudowne warzywo dla cukrzyków

Topinambur jest szczególnie zalecany osobom chorym na cukrzycę, gdyż jego bulwy zawierają nie skrobię, ale inulinę (aż 18%), która przekształca się we fruktozę - cukier prosty, dobrze tolerowany przez diabetyków. Przy cukrzycy typu 2 inulina poprawia normalizację glikemii i znacznie zmniejsza oporność na insulinę. Ze względu na zawartość inuliny roślina ta stała się ważnym sojusznikiem w przeciwdziałaniu i leczeniu cukrzycy i zaburzeń metabolicznych.

Regulator przewodu pokarmowego

Inulina nie tylko normalizuje poziom cukru, poprawia także funkcjonowanie układu pokarmowego.
Stymuluje rozwój mikroflory bakteryjnej w jelitach, usprawniając procesy trawienne, chroniąc tym samym przed zaparciami. Jednocześnie poprawia wchłanianie ważnych dla organizmu pierwiastków, takich jak wapń, żelazo i magnez. Ponadto ma właściwości wspomagające układ trawienny w pozbywaniu się bakterii chorobotwórczych powodujących biegunki i stany zapalne jelita grubego.

Sojusznik w walce z nowotworami

Ostanie badania wykazały, że w słoneczniku bulwiastym znajdują się seskwiterpeny laktonowe - substancje organicznie czynne, posiadające właściwości cytostatyczne, czyli niszczące komórki rakowe. Obniżają one prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Dlatego topinambur znalazł zastosowanie w profilaktyce, przede wszystkim raka sutka. Poleca się go także chorym po radioterapii. Podobne właściwości mają, znajdujące się w słoneczniku bulwiastym białka, które wykorzystuje się do wspomagania profilaktyki chorób prostaty i owrzodzenia żołądka.

Detoks z topinamburem

Topinambur ma wybitne właściwości odtruwające. Wspominana już inulina wraz z błonnikiem i pektynami stymuluje powstawanie flory bakteryjnej wytwarzającej przeciwciała neutralizujące toksyny, bakterie, wirusy oraz alergeny i przyspiesza ich wydalanie z organizmu. Osłania także wątrobę, zapobiegając zwrotnemu wchłanianiu kwasów żółciowych z jelit.  
Właściwości odtruwające dotyczą także stanu po nadużyciu alkoholu. Warto wtedy wspomóc się solidną porcją topinambura.

Na uspokojenie i poprawę koncentracji

Słonecznik bulwiasty posiada dużo magnezu i witamin z grupy B. Są to substancje posiadające właściwości poprawiające pracę układu nerwowego. Dzięki nim topinambur stał się sprzymierzeńcem w walce ze stresem, przewlekłym zmęczeniem, a ponadto jego częste spożywanie poprawia koncentrację.

Na wiele innych schorzeń

Topinambur  wspomaga leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych oraz niewydolności nerek.
Również sok wyciśnięty z topinambura ma właściwości zdrowotne. Wykorzystywany jest przy leczeniu hemoroidów oraz stanów zapalnych jelita grubego. Można go stosować zewnętrznie przy chorobach skóry, owrzodzeniach, zapaleniu spojówek, oparzeniach, a nawet łuszczycy.  
Warto także wspomnieć, że topinambur mogą jeść cierpiący na fenyloketonurię, gdyż nie zawiera fenyloalaniny, czyli aminokwasu, który jest wykluczony w diecie osób z tą chorobą.

Właściwości lecznicze topinambura wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków. Najlepiej i najzdrowiej jest jednak stosować topinambur w postaci nieprzetworzonej, czyli świeży, ewentualnie suszony.
Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości prozdrowotne i profilaktyczne słonecznika bulwiastego, dobrze byłoby, gdyby jak najczęściej gościł na naszych stołach. 

Przeczytaj także :

Topinambur- warzywo o nieprzeciętnych właściwościach

Właściwośći odżywcze topinamburu

 

 

Autor: Bakalie.com