Właściwości zdrowotne miodu Palmowego - przysmak z wysp La Gomera

Bakalie.com

Wakacje na wyspach kanaryjskich to spełnienie marzeń wielu osób. Ich łagodny klimat z temperaturą w okolicach 18 C zimą, 24 C latem i niewielką ilością opadów zachęca do odwiedzin o każdej porze roku. Turystów zachęca również ciepła woda w otaczającym je Oceanie Atlantyckim. Najbardziej znaną i obleganą wyspą w tym archipelagu jest Teneryfa. Warto jednak poznać też inne, zwłaszcza La Gomerę, która słynie z miodu palmowego.

Jak wytwarza się miód palmowy?

Miód palmowy tak naprawdę nie jest miodem i nie wytwarzają go pszczoły. Jest to skondensowany sok z wierzchołka palmy daktylowej. Na La Gomerze rośnie miejscowa odmiana tej palmy, czyli daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis). Na wyspie rośnie 113 daktylowców. Gatunek ten jest wytrzymalszy i rośnie wolniej niż inne daktylowce. Aby uzyskać miód palmowy należy ściąć wierzchołek wzrostu palmy i uformować w nim niewielkie zagłębienie. W zagłębieniu tym będzie się zbierał sok. Pod wpływem ciepła i promieni słonecznych sok ten ulega zagęszczeniu, tworząc gęsty syrop. W nocy miód palmowy jest zbierany, aby w ciągu następnego dnia się nie zepsuł. Następnie sok gotuje się tak długo, aż straci 90% swojej objętości.

Miód palmowy ma kolor ciemnego karmelu. W smaku jest lekko dymny i daktylowy. Jest niezwykle słodki, ale łagodny. Mieszkańcy Wysp kanaryjskich uważają, że ma on wyjątkowe właściwości zdrowotne. Zawiera mnóstwo witamin i soli mineralnych. Można go też wykorzystywać do produkcji domowych kosmetyków, na przykład maseczki do włosów, która powoduje, że staja się one miękkie, nawilżone i lśniące. W kuchni jest stosowany tak jak syrop klonowy do jako dodatek do deserów, ale też jako dodatek do alkoholi, przede wszystkim rumu. Miód palmowy można równiej użyć, aby przygotować domowej roboty napój izotoniczny.

La Gomera – kraina miodu palmowego

La Gomera to jedna z wysp kanaryjskich słynąca z wielu atrakcji turystycznych. Ta niezwykła wyspa oprócz przepysznej kuchni i miodu palmowego posiada przepiękne miejsca, które warto odwiedzić.

Czarne plaże

Plaże na La Gomera są nie wielkie, otoczone skałami. Cześć z nich jest kamienista, ale większość pokrywa drobny piasek o czarnej barwie. Jest to jedna z największych atrakcji wyspy.

Park Narodowy Garajonay

Las, który rośnie na terenie Parku Narodowego Garajonay nazywany jest laura silva, czyli lasem laurowym. Rosną tam rzadko spotykane w innych miejscach wawrzyny, ale również wierzby, sosny kanaryjskie oraz wrzos – olbrzym, który osiąga nawet 25 m wysokości. Występuje tam też 20 gatunków drzew sprzed milionów lat. Park ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Morskie wycieczki

Wybrzeże wyspy warto zobaczyć od strony morza. Można w ten sposób nie tylko oglądać niecodzienne czarne plaże, ale również występujące we tych wodach delfiny. Pływają one wzdłuż burt statków i niekiedy się wynurzają. Czasem można podziwiać ich efektowne wodne ewolucje.

Sebastian de la Gomera

Stolicą wyspy jest Sebastian de la Gomera. Możemy tam oglądać przepiękną architekturę kolonialną sięgająca czasów Kolumba. Znajduje się tu również muzeum poświęcone temu podróżnikowi. Warto też odwiedzić miejscowy targ, na którym kupimy świeże owoce, warzywa i ryby oraz miejscowe wyroby.

Torre del Conde

Jest to jeden z najstarszych pomników architektonicznych i najstarsza twierdza na Wyspach Kanaryjskich. Wieża powstała w połowie XV wieku na polecenie Hernana Peraza El Viejo. Dziś mieści się tu zbiór dawnych map Wysp Kanaryjskich. Twierdza otoczona jest przez park Jardin Torre del Conde. Mieszkańcy lubią urządzać tu sobie pikniki.

Język gwizdany

Guanczowie, pierwotni mieszkańcy La Gomera posługiwali się językiem gwizdanym. Dzięki niemu można było przekazywać wiadomości czasem na dość dużą odległość. Dziś ten sposób porozumiewania znają przede wszystkim najstarsi mieszkańcy wyspy, ale aby zachować pamięć o nim uczy się go również dzieci w szkołach.Autor: Redakcja Bakalie.com