Banany - czy są zdrowe?

Bakalie.com

Banany są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe. Zawierają wiele składników odżywczych poprawiających trawienie, zdrowie serca a także wspomagające utratę wagi. Z pewnością możemy uznać je za doskonałą dla naszego organizmu przekąskę.

Banany zawierają wiele składników odżywczych

Banany należą do jednych z najbardziej lubianych owoców świata. Pomimo, że pochodzą z południowo wschodniej Azji, obecnie uprawiane są w większości, ciepłych rejonów na świecie. Istnieje wiele rodzajów i odmian bananów, różniących się kolorem, kształtem czy też rozmiarem. Najpopularniejszą odmianą jest banan żółty, którego bez problemu możemy spotkać w każdym sklepie spożywczym.
 

Banany zawierają dużą ilość błonnika oraz niezbędnych dla zachowania zdrowia antyoksydantów. Jeden średni banan zawiera także 9% potasu, 33% witaminy B6, 11 % witaminy C, 8% magnezu, 14% manganu. Jeden, średni banan zawiera 105 kalorii składa się praktycznie w całości z wody i węglowodanów. Banany zawierają również niewielką ilość białka oraz praktycznie zerową ilość tłuszczu.

Węglowodany w niedojrzałym bananie składają się w większości ze skrobi opornej, zaś w trakcie procesu dojrzewania skrobia ta zamienia się w cukier (glukozę, fruktozę i cukrozę).

Banany zawierają składniki normalizujące poziom cukru we krwi

Banany są bogate w błonnik zwany pektynami. Niedojrzałe banany zawierają skrobię oporną, zachowującą się niczym rozpuszczalny błonnik, która silnie wspomaga trawienie. Zarówno pektyny jak i skrobia oporna mogą regulować poziom cukru we krwi, pomiędzy posiłkami i zmniejszać apetyt, poprzez spowolnienie opróżniania żołądka.

Dodatkowo, banany mają niski indeks glikemiczny, który to pokazuje jak szybko określone pożywienie podnosi poziom cukru we krwi. Glikemczna wartość niedojrzałego banana wynosi ok. 30 podczas gdy w przypadku banana dojrzałego wynosi 60.  Średnia wartość dla wszystkich bananów to 51.

Oznacza to, że banany nie powinny powodować nagłych skoków cukru do krwi, oczywiście u osób zdrowych.


Niestety, zależność ta nie odnosi się do cukrzyków, którzy powinni unikać zjadania dużej ilości dojrzałych bananów i monitorować poziom cukru we krwi po spożyciu tychże owoców.

Banany mogą poprawić zdrowe trawienie

Błonnik pokarmowy powiązany jest z wieloma korzyściami zdrowotnymi, między innymi z poprawą trawienia. Średniej wielkości banan zawiera ok. 3 gramy błonnika, co czyni go doskonałym źródłem tego składnika.

Banany zawierają dwa rodzaje błonnika:

 

  • Pektyny: zmniejszają poziom dojrzałości bananów,
  • Skrobię oporną: można ją znaleźć w niedojrzałych bananach.

Banany dobre na wszystko

Banany wspomagają utratę wagi
 

Nie zostały przeprowadzone żadne badania bezpośrednio wskazujące na fakt, że banany pomagają w procesie utraty wagi, jednakże owoce te posiadają określone właściwości, które powinny sprawiać, że mogą być one wyraźnie pomocne.

Po pierwsze zawierają niewiele kalorii. Średni banan zawiera jedynie 100 kalorii, równocześnie będąc niezwykle odżywczym i sycącym. Są bogate w błonnik. Spożywanie owoców i warzyw bogatych w błonnik powiązane jest z obniżaniem wagi ciała i ogólną utratą zbędnych kilogramów.

Dodatkowo, niedojrzałe banany są pełne skrobi opornej, która wspomaga uczucie nasycenia i redukuje apetyt.


Banany wspomagają zdrowie serca
 

Potas jest minerałem niezbędnym dla zdrowia serca, szczególnie dla zachowania poprawnego ciśnienia krwi. Jednakże pomimo, że jest to minerał tak ważny dla naszego zdrowia, wiele osób nie dba o to, by spożywać jego właściwą ilość. Banany do świetne źródło potasu w diecie. Jeden średni banan zawiera 9% potasu. Dieta bogata w potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zaś osoby które dostarczają organizmowi właściwą ilość tego składnika obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca o 27%. Dodatkowo banany zawierają dużą ilość magnezu, który także odgrywa ważną rolę w zdrowiu serca.


Banany zawierają silne antyoksydanty
 

Owoce i warzywa są doskonałym źródłem naturalnych antyoksydantów. Także banany. Zawierają takie antyoksydanty jak dopamina i katechina.

Antyoksydanty te powiązane są z wieloma właściwościami zdrowotnymi, między innymi z redukcją ryzyka chorób serca i chorób cywilizacyjnych.

Jednakże istnieje mylne przekonanie, że dopamina zawarta w bananach wpływa jako szybki stymulant poprawy nastroju, bezpośrednio oddziałujący na mózg. W rzeczywistości, dopamina w bananach nie przekracza bariery krew-mózg. Działa jako silny antyoksydant, lecz nie wpływa na poziom hormonów czy nastrój.


Banany poprawiają zdrowie nerek
 

Potas jest niezbędny zarówno do zachowania zdrowego ciśnienia krwi a także do prawidłowego funkcjonowania nerek. Ponieważ banany są dobrym źródłem potasu, wspomagają również zdrowie nerek. Badania wykazały, że na przełomie 13 lat, u kobiet jedzących banany 2-3 razy w tygodniu ryzyko pojawienia się chorób nerek było o 33% niższe, niż u pozostałych.
 

Banany mogą być korzystne dla ćwiczących
 

Banany wymieniane są zawsze w grupie produktów korzystnych dla atletów, dzięki dużej zawartości odżywczej i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Jedzenie bananów może pomóc zredukować występowanie zakwasów i bólów mięśnie związanych z nadmiernym uprawianiem sportu.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com