Depresja - jak jeść

Bakalie.com

Odpowiednio dobrana dieta to klucz do dobrego samopoczucia i nastroju. Sprawia, że mamy więcej siły do działania. Prawidłowy sposób odżywiania może wpłynąć na poziom serotoniny (potocznie nazywana hormonem szczęścia) w naszym organizmie. Dieta w depresji pomoże w sposób bardziej skuteczny z nią walczyć.

Co należy jeść podczas depresji ?

·      Węglowodany: najważniejsze, aby pamiętać o dostarczaniu ich do organizmu równomiernie w trakcie całego dnia. Bez glukozy nasze komórki nerwowe nie mogą funkcjonować w sposób prawidłowy, na jej braki organizm reaguje osłabieniem, obniżeniem nastroju. Cukry wspomagają działanie układu serotonicznego, którego dysfunkcja stanowi podstawę powstawania depresji. Zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych , które powoli wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Poleca się: płatki śniadaniowe, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce.

  • Czekolada: w jej składzie znaleźć można substancje o działaniu psychoaktywnym. Teobromina i kofeina wspomagają układ krążenia oraz polepszają dotlenienie kory mózgowej. Najlepszym wyborem będzie czekolada gorzka, gdyż stanowi doskonałe źródło witamin B, magnezu. Im więcej w jej składzie kakao, tym lepiej.
  • Tryptofan: znaleźć go można w : rybach, jajach, twarogu, żółtym serze. Stanowi niezbędny element przy powstawaniu serotoniny.
  • Ryby: są źródłem kwasu DHA, który: chroni przed demencją, reguluje nastrój, znacząco łagodzi objawy agresji w sytuacjach stresowych. Zawierają go tłuste ryby morskie: łosoś norweski, makrela, tuńczyk.
  • Białko: mięso zawiera ogromne ilości aminokwasów. Jednym z nich jest tyrozyna, która efektywnie zwiększa poziom dopaminy w naszym organizmie. Działa stymulująco na cały organizm, zwiększa chęć do podejmowania aktywności.

Jakie witaminy i minerały są ważne w diecie dla osób z depresją?

  • Witaminy z grupy B. B1- jest niezbędnym elementem biorącym udział w przemianie węglowodanów, B6- wykorzystywana jest w procesie przemiany tryptofanu w serotoninę, B12- przy jej niedoborach dochodzi do znacznego obniżenia nastroju. Zawarte są w: płatkach owsianych, fasoli, soi, kaszy gryczanej, jajach, drobiu, mleku oraz jego przetworach.
  • Magnez- w sytuacjach stresowych jego poziom drastycznie się zmniejsza. Wpływa łagodząco na objawy rozdrażnienia i zmęczenia, poprawia ogólną wydolność psychofizyczną. Znajduje się w: warzywach liściastych, migdałach, czekoladzie, bananach, pieczywie pełnoziarnistym.
  • Witamina D- w aktywnej formie powstaje w trakcie ekspozycji na promieniowanie słoneczne.  Obecność tej witaminy podnosi poziom serotoniny w organizmie. Przy tzw. depresji sezonowej da się zredukować jej objawy przez zwiększoną jej podaż.

Co z alkoholem i nikotyną?

Należy pamiętać, że pacjent z depresją należy do grupy ryzyka jeśli chodzi o alkoholizm. Z tej właśnie przyczyny jego spożywanie nie jest zalecane w trakcie trwania choroby. Specjaliści w równej mierze odradzają palenie papierosów. Zawarte w nich substancje smoliste znacząco przyspieszają tempo starzenia się organizmu, powodując nieodwracalne zmiany.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com