Naturalne sposoby oczyszczania organizmu z toksyn

Bakalie.com

W ostatnich miesiącach poziom zanieczyszczenia powietrza osiągnął zatrważające wysokości. Niestety, smog i toksyny to nie tylko dyskomfort przebywania na świeżym powietrzu ale również bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. Jako pierwsi, zanieczyszczenie odczuwają osoby starsze, słabe, chore, dzieci oraz kobiety w ciąży. 
 

Istnieją oczywiście sposoby, by zabezpieczyć drogi oddechowe przed toksynami z zewnątrz, między innymi specjalne maseczki ochronne z wbudowanym filtrem. Jeśli jednak zależy nam aby oczyścić organizm z zanieczyszczeń, warto zastosować kilka naturalnych metod, które z pewnością przyniosą nam oczekiwany efekt.

 

Produkty najlepsze dla naszego zdrowia

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić samodzielnie, by wesprzeć nasz organizm w procesie detoksykacji, jest ograniczenie toksyn mu dostarczanych, między innymi poprzez produkty, które spożywamy. Niestety toksyny znajdują się nie tylko w zanieczyszczonym powietrzu, lecz również w opryskiwanych owocach i warzywach. Dlatego też, aby zachować zdrowie i sprawność wybierajmy jedynie organiczne produkty, w przypadku których mamy pewność, że są nieskażone. Pamiętajmy także, że przetworzona żywność oraz jedzenie typu fast food, również są źródłem toksyn w naszej codziennej diecie. Zatem unikajmy ich jak ognia.

Codzienne ćwiczenia i medytacja

Ćwiczenia fizyczne i medytacja pomagają zachować zdrowe i sprawne ciało. Poprzez ćwiczenia pocimy się, zaś wraz z potem pozbywamy się toksyn zalegających w naszym organizmie. Badania wykazują, że w pocie znajdują się śladowe ilości takich toksyn jak arszenik, kadm, ołów czy rtęć. Medytacja pozwala oczyścić umysł i zredukować stres. Pamiętajmy, że stres jest dla naszego organizmu tak samo szkodliwy jak trujące toksyny i chemikalia. Problemy psychiczne zaś bardzo szybko mogą przełożyć się na słabe funkcjonowanie całego ciała.

Najskuteczniejsza dieta

Detoksykacja organizmu nie dotyczy jedynie czynników, których należy unikać, lecz również tych które spożywamy. Przestrzeganie zdrowej diety odgrywa w tej kwestii kluczową rolę. Istnieje wiele naturalnych produktów, wspierających oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń i toksyn, między innymi czosnek, cytryna, brokuły, fasola mung  a także świeże warzywa ( w szczególności zielone).

Dostępnych jest także wiele diet służących detoksykacji ciała. Najpopularniejszymi jest dieta roślinna, surowa dieta wegańska a także dieta sokowa.


Surowa dieta wegańska polega na tymczasowym oczyszczaniu organizmu poprzez spożywanie jedynie świeżych owoców i warzyw, w połączeniu z orzechami, nasionami, ziarnami i kiełkami. Dieta ta pomaga w detoksykacji organizmu a także jelit i wątroby.

Dieta sokowa polega na piciu świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw. W tym przypadku szczególnie ważne jest aby wybierać składniki w 100% organiczne, dzięki czemu wypłuczemy toksyny z naszego ciała.

 

Oczyszczanie powietrza

Oddychanie świeżym powietrzem to kolejny sposób na redukcję ekspozycji na toksyny. Ponieważ nie możemy kontrolować całego środowiska, skupmy się jedynie na swoim domu i miejscu pracy, gdyż w większości przypadków, tam spędzamy najwięcej czasu. Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowej wentylacji. Dym, spalimy, sierść zwierząt domowych, wilgoć, pleśń i mikroorganizmy mogą sprawić, że powietrze w twoim domu będzie silniej zanieczyszczone, niż to na zewnątrz. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenia filtrujące powietrze, które pomogą nam zachować je świeże i pozbawione toksyn.

Jeśli nie stać nas na drogie urządzenia filtrujące, jeszcze nic straconego. Wystarczy, że w naszym domu poustawiamy dużo kwiatów i roślin doniczkowych, które spełniają taką samą funkcję. Nie tylko pomagają filtrować powietrze, ale również oczyszczają je z toksyn.

Picie wody oczyszcza organizm

Woda jest prawdopodobnie najcenniejszym narzędziem służącym do oczyszczania organizmu z toksyn. Dlaczego? Ponieważ nasze ciało potrzebuje wody by  spełnić swe najważniejsze, podstawowe funkcje. Woda potrzebna jest do produkcji śliny, potu a także do usuwania wszelkich odpadów.

Jednakże trzeba pamiętać, że picie wody to nie to samo co wypijanie herbaty bądź kawy. Napoje te bowiem, działają na zasadzie odwrotnej, skutecznie odwadniając nasz organizm. Jeśli mamy problem z regularnym piciem świeżej wody, dodajmy do niej surowego ogórka, cytrynę bądź inne owoce. Tak urozmaicony smak pomoże nam przełamać opory i odżywić nasze ciało.

Całkowity detoks organizmu

Całkowity detoks organizmu to spokojny proces polegający na oczyszczaniu ciała z toksyn. Nie jest to czynność natychmiastowa, lecz przeprowadzana powoli, krok po kroku, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku. Ważne jest, aby z toksyn zostało oczyszczone całe ciało z wszystkimi mieszczącymi się w nim organami. Detoks polega na usuwaniu szkodliwych mikroorganizmów, chemikaliów, metali ciężkich przy równoczesnym oczyszczaniu okrężnicy, wątroby i nerek.  Pierwszym krokiem do pełnego oczyszczenia ciała jest właśnie detoksykacja okrężnicy.
 

Pełny detoks organizmu to długi proces wymagający wiele pracy i poświęceń, jednakże jego efekty wynagradzają wszelki włożony trud. Warto zatem o nim pamiętać, by wzmocnić swoje ciało i poprawić stan zdrowia.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com