Pomarańcze a zdrowie

Bakalie.com

Pomarańcze posiadają mnóstwo właściwości leczniczych. Ich spożywanie normalizuje ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, obniża poziom cholesterolu. Ma też pozytywny wpływ na układ pokarmowy, przyśpiesza procesy trawienne, zwalcza wzdęcia i zaparcia oraz  pracę układu hormonalnego, między innymi łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga też w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, grypy, gorączki. Od dawna jest też wykorzystywana do zapobiegania szkorbutowi. Pomarańcze zawierają witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, beta karoten, kwas foliowy, kwas pantotenowy, kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 oraz minerały: wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, miedź, fosfor, selen.

Nie tylko owoce pomarańczy mają właściwości lecznicze. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma też ich skórka, liście, kwiaty i nasiona. Liście pomarańczy są bogate w olejki eteryczne, pektyny, karoteny i kwas pomarańczowy. Dzięki temu działają przeciwmiażdżycowo, zapobiegają procesom gnilnym w jelitach i wzmagają ich pracę.

Owoc pomarańczy

Owoc pomarańczy jest źródłem przeciwutleniaczy, m.in. witaminy C. Antyoksydanty unieszkodliwiają agresywne cząstki tlenu powstające w wyniku działania stresu, palenia papierosów, picia alkoholu i małej ilości snu. Dzięki witaminie C spożywanie pomarańczy i jej soku pomaga w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji. Aby najlepiej wykorzystać znajdującą się w pomarańczy witaminę C  należy jeść ją z błonkami rozdzielającymi cząstki. Znajdują się w nich bowiem flawonoidy, które wzmacniają działanie tej witaminy i powodują, że jest ona dobrze przyswajalna. Nie należy za to łączyć soku z pomarańczy z ananasem, gdyż zawarte w nim enzymy rozłożą witaminę C. Dostarcza też witamin z grupy B, korzystnych dla skóry i nerwów. Zawiera też potas, który reguluje ciśnienie krwi
i rytm serca. Pomarańcza zawiera również błonnik pokarmowy, który usprawnia przemianę materii, chroni przed chorobami układu pokarmowego, zapobiega otyłości i obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Dzięki właściwościom kwasotwórczym stymuluje trawienie i łagodzi wzdęcia.

Z owocu pomarańczy możemy przygotować napar, który łagodzi bóle głowy, uspokaja palpitacje serca i obniża gorączkę. Odwar z pomarańczy stosuje się na niestrawność, zatwardzenie i kaszel. Z kolei sok pomarańczowy pomaga organizmowi w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii i zapobiega zaparciom. Jest też doskonałym środkiem przeciwko szkorbutowi, pomaga leczyć nadciśnienie i obniża gorączkę. Soku pomarańczowego, że względu na dużą zawartość kwasu, nie powinny pić osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność. Powinny też uważać osoby cierpiące na artretyzm i nadwrażliwość zębów. Z pomarańczy można przyrządzić również nalewkę, która pomaga łagodzić uczucie niepokoju, szok i bezsenność.

Skórka pomarańczowa

Skórka pomarańczowa składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna jest pomarańczowa, wewnętrzna biała. Warstwa wewnętrzna chroni owoc przed utratą witaminy C oraz utleniającym działaniem tlenu z powietrza. Skórka pomarańczowa wykorzystywana jest w medycynie, kosmetyce i w kuchni. Już w starożytnych Chinach suszoną pomarańczową skórką leczono różne choroby np. kaszel i przeziębienie, ale też choroby psychiczne i anoreksję. Biała część skórki jest bogatym źródłem witaminy PP i pektyn, przez co spożywanie jej wspomaga trawienie i obniża poziom cholesterolu. Ze skorki pomarańczowej można przygotować też herbatkę, która pomaga na trawienie. W tym celu zalewamy suszona skórkę pomarańczy gorąca wodą.

Kwiaty pomarańczy

Również kwiaty pomarańczy mają działanie lecznicze. Napar z kwiatów pomarańczy jest środkiem uspokajającym, pobudza przemianę materii i reguluje procesy trawienne. Pomaga przy bólach brzucha i wzdęciach. Podobne działanie ma nalewka z kwiatów pomarańczy. Zarówno nalewka jak i napar mają działanie rozkurczowe.

Olejki eteryczne

Pomarańcza jest bogatym źródłem olejków eterycznych. Występują one zarówno w liściach, kwiatach, miąższu, jak i w skórce pomarańczowej. Skład chemiczny tych olejków znacznie się różni, ale wszystkie maja pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Olejki eteryczne zawarte w pomarańczy działają odprężająco, przeciwdepresyjnie i poprawiają nastrój. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne olejek pomarańczowy pomaga w leczeniu trądziku i łagodzi stany zapalne skóry. Nie można go jednak stosować bezpośrednio na skórę. Łączy się go z olejkiem nośnikowym np. jojoba lub arachidowym. Można go też dodawać do kąpieli.

Olejek z kwiatów pomarańczy można stosować doustnie w połączeniu z miodem, sokiem lub cukrem. Pobudza on trawienie, działa uspokajająco i antydepresyjnie, łagodzi stany lękowe oraz stres. Dodany do gorącego mleka z miodem lub sokiem malinowym ułatwia oddychanie przy przeziębieniu i grypie.

 

 Autor: Redakcja Bakalie.com