Właściwości zdrowotne pestek słonecznika

Bakalie.com

Pestki słonecznika są wyjątkowo zdrową przekąską. Mają liczne wartości odżywcze, pomagają zachować młodość i walczyć z wieloma chorobami między innymi chorobami układu krwionośnego, pokarmowego czy z nowotworami. Spożywanie pestek słonecznika pomaga w walce z migrenami, skurczami mięśni, pomaga regulować gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu oraz pozytywnie wpływa na stan naszych kości.

Nasiona słonecznika zawierają witaminę E, A i C oraz witaminy z grupy B, a także wiele minerałów w tym magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, miedź, mangan i selen.
 

Pestki słonecznika a układ krwionośny

Nasiona słonecznika są skarbnicą fitosteroli obniżających poziom złego cholesterolu we krwi. Zapobiegają w ten sposób powstawaniu i rozwojowi blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, przez co chronią organizm przed chorobami układu krążenia. Nie należy jednak przesadzać z ilością zjadanych pestek, gdyż fitosterole mają pozytywny wpływ na zdrowie, gdy są spożywane w ilości nie większej niż 3 g dziennie. Zawarte w słoneczniku magnez i żelazo obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko występowania zawałów serca oraz udarów mózgu.

Pestki słonecznika a nowotwory

Fitosterole obecne w słoneczniku nie tylko zapobiegają miażdżycy, ale mogą zapobiec rakowi prostaty u mężczyzn. Podobne działanie ma zawarty w nasionach słonecznika kwas linolowy, który hamuje powstawanie raka oraz zmniejsza powstawanie przerzutów. Kwas linolowy sprawdza się w profilaktyce nowotworu sutka, płuc, czerniaka oraz raka jelita grubego. Słonecznik jest też źródłem witamin, A, E i C, które są antyoksydantami i również wspomagają walkę z nowotworami.

Słonecznik a funkcjonowanie narządów rozrodczych

Ze względu na dużą zawartość witaminy E spożywanie pestek słonecznika wspomaga pracę narządów rozrodczych zarówno kobiet jak i mężczyzn. Witamina E ma wpływ na wydzielanie hormonu gonadotropowego, a co za tym idzie na jakość plemników. Jest też potrzebna w ciąży, gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu.
 

Ziarna słonecznika a układ pokarmowy

Słonecznik jest bogatym źródłem błonnika, przez co reguluje pracę układu pokarmowego. Jest więc szczególnie wskazany dla osób cierpiących na zaparcia.

Słonecznik a układ nerwowy

Pestki słonecznika zawierają substancje, które wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego. Do substancji tych należą witamina E i witaminy z grupy B. Ziarna słonecznika są też bogatym źródłem magnezu, który pomaga walczyć ze stresem i jego skutkami. Pomaga też utrzymać formę, gdy jesteśmy zmuszeni do wytężonej pracy intelektualnej. Słonecznik wskazany jest też dla osób pijących dużo kawy, gdyż kawa wypłukuje magnez z organizmu.

Pestki słonecznika a skóra

Zawarte w nasionach słonecznika witaminy A, E i C mają bardzo dobry wpływ na kondycje naszej skóry. Ponieważ są przeciwutleniaczami zapobiegają szybkiemu starzeniu się naszej skóry. Ponadto witamina A poprawia koloryt naszej skóry, a razem z witaminą E nawilżają błony śluzowe i skórę. Łagodnie stymulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu natłuszczają od wewnątrz zbytnio przesuszoną skórę i włosy. Dzięki zawartości cynku, słonecznik wspomaga również leczenie trądziku. Obecne w pestkach minerały wspomagają proces gojenia się ran. 


Autor: Redakcja Bakalie.com