Arabowie są znani z zamiłowania do dobrego jedzenia i wspólnego spożywania posiłków. Kuchnia arabska opiera się na świeżych składnikach lokalnych, a że świat arabski jest rozległy, obejmuje bowiem swoim zasięgiem tereny od Bliskiego Wschodu do północnej Afryki, jego kuchnia jest różnorodna, bogata i pełna kontrastów.
W krajach arabskich popularne są zarówno pikantne i aromatyczne dania mięsne, jak i słodkie desery. Spożywa się tam różnego rodzaje mięsa – jagnięcinę, cielęcinę, drób i wołowinę. Nie jada się tylko wieprzowiny, która jest zabroniona w religii muzułmańskiej. Kuchnia arabska jest też bogata w warzywa. Jej nieodłącznym elementem jest ciecierzyca, ale bardzo często używa się też pomidorów, bakłażanów, papryki, cukinii, cebuli i czosnku. Arabowie nie jadają za to ziemniaków, które w kuchni tego rejonu zastępowane są ryżem bądź kuskusem. Kuchnia arabska bogata jest także w naturalne jogurty i biały ser.
Swój niepowtarzalny smak i aromat dania kuchni arabskiej zawdzięczają bogactwu przypraw i ziół. Bardzo popularne są przyprawy takie jak szafran, kurkuma, kardamon, cynamon, goździki, kolendra, mięta czy gałka muszkatołowa.
Owoce i bakalie w kuchni arabskiej
Bardzo ważnym elementem w kuchni arabskiej są też owoce i bakalie. Wykorzystuje się je nie tylko do przyrządzania dań słodkich, deserów, ale też dla podkreślenia smaków w wielu daniach wytrawnych, mięsnych.
W kuchni arabskiej wykorzystuje się m.in. :
- Berberys – kwaskowate jagody dodaje się do dań jednogarnkowych, a także omletów i potraw z ryżu.
- Sumak – dawniej kwaskowe owoce sumaku były w kuchni arabskiej dodatkiem zakwaszającym, dziś w Syrii, Palestynie, Libanie bądź Iraku sumak dodaje się do sałatek, ryb, drobiu oraz szaszłyków.
- Owoce tamaryndowca – w rejonie Zatoki Perskiej stosuje się je do nadawania słodko-kwaśnych nut smakowych potrawom rybnym i warzywnym.
- Kwiat róży – jest składnikiem konfitur i przyprawy ras-el-hanout. Z kolei woda różana, którą otrzymuje się przez silne rozcieńczenie olejku różanego, używana jest do perfumowania deserów.
- Pomarańcze – popularnym deserem w krajach arabskich jest sałatka pomarańczowa doprawiana wodą z kwiatów pomarańczy. W Maroku podaje się ją także na przekąskę.
- Limonki – w krajach arabskich przede wszystkim w Iranie, Iraku, rejonie Zatoki Perskiej oraz w Egipcie limonki stosowne są zamiast cytryn. Do dań dodaje się je w całości lub sproszkowane i gotuje razem z potrawą.
- Sezam – w kuchni wschodnioarabskiej i egipskiej z sezamu robi się pastę o nazwie tahini, która jest jednym z najpopularniejszych dodatków do dań arabskich. Jest ona składnikiem potraw takich jak hummus i baba ghanoush.
- Pigwa – przyrządza się z niej pikantne dania duszone, a także desery.
- Daktyle – obok mleka wielbłądziego były bazą diety beduinów. Do dziś są bardzo popularnym składnikiem diety w Krajach Zatoki Perskiej.
Bardzo ważne miejsce zajmują też w kuchni arabskiej świeże figi, mango, brzoskwinie, granaty, melony, arbuzy oraz rodzynki, orzechy i migdały.
Autor: Redakcja Bakalie.com