Berberys- polska cytryna czyli właściwości zdrowotne berberysu

Bakalie.com

Dlaczego berberys jest taki zdrowy?

Berberys kojarzy się przede wszystkim z pięknym krzewem ozdobnym o żółtych kwiatach i czerwonych owocach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz roli dekoracyjnej w naszych ogrodach czy parkach spełnia również ważną funkcję w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze.
 

Wykorzystuje się zarówno liście berberysu zbierane w maju lub czerwcu jak również jaskrawoczerwone owoce zbierane w sierpniu lub we wrześniu. Berberys zwany jest również kwaśnicą pospolitą. Roślina ta wykazuje dużą zawartość witaminy C (80 mg w 100 g) stąd zwany jest również "polską cytryną" lub "cytryną Północy".      
 

Berberys w walce z przeziębieniem

  Z uwagi na to przy przeziębieniu i innych chorobach gorączkowych polecany jest odwar z berberysu. Natomiast suszone owoce berberysu dodane do herbaty podniosą naszą odporność.

Wśród składników krzewu wyróżniamy również wit. A, E , barwniki, gorycze, kwasy organiczne, flawonoidy, węglowodany, polifenole i fenole. Ze względu na zawarte w roślinie związki o właściwościach bakteriobójczych takie jak berberyna i berbamina, przy zakażeniach bakteryjnych stosuje się również wyciągi z korzeni i kory. W przypadku problemów trawiennych polecane są z kolei owoce berberysu, które pobudzają wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci. Wszystko to dzięki zawartości substancji zwanych saponinami, które oprócz tego, że pomagają w problemach z niestrawnością to oddziałują moczopędnie

Berberys w walce z wagą

Ze względu na przyspieszenie przemiany materii i delikatne działanie przeczyszczające poleca się go również osobom odchudzającym się. Ze względu na pomoc przy wydzielaniu żółci z kolei owoce berberysu stosowane są w medycynie naturalnej przy zapaleniu przewodów żółciowych i kamicy żółciowej. Badania wykazały, że pozytywnie wpływa na osoby znerwicowane, działając uspokajająco, korzystnie wpływając na nastrój i koncentrację, ale to nie koniec pozytywnych cech tego krzewu. Będzie również służył osobom z obrzękami, krwawiącymi dziąsłami, zmniejszając przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiegając krwawieniom.

Berberys w kosmetyce

Znalazł również swoje zastosowanie w kosmetyce. Dzięki dużej zawartości witaminy C, flawonów i flawonoidów wykorzystywany jest w preparatach likwidujących przebarwienia skórne. Jego właściwości bakteriobójcze wykorzystywane są przy cerach z trądzikiem. Natomiast jako naturalna blokada promieni UVA i UVB jest również składnikiem preparatów do opalania.      

W kuchni berberys doskonale sprawdzi się jako składnik przetworów takich jak dżemy, soki, galaretki, konfitury czy marmolada, ale również  posłuży nam do wyrobu win, wódek i likierów. Ważne jest aby nie przesadzić z jego spożyciem, ponieważ obecna w roślinie berberyna, która jest alkaloidem, odkłada się w sercu, wątrobie i trzustce.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com