Hiszpańskie napoje, dzięki którym zatęsknisz za latem

Bakalie.com

W gorące hiszpańskie dni świetnie sprawdzają się napoje orzeźwiające przygotowywane z miejscowych produktów takich jak migdały ziemne, owoce i wino. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście sangria, ale warto spróbować też tinto de terano oraz niezawierających alkoholu hiszpańskiej horchaty i leche merenada.

Sangria

Sangria to tradycyjny hiszpański napój przygotowywany z wina z dodatkiem owoców, soków owocowych i lodu. Często dodaje się też do niej różne wzmacniacze smaku w postaci winiaków lub innych trunków. Napój ten pochodzi z Walencji, gdzie początkowo składał się tylko z wina i wody. Pozostałe składniki zaczęto dodawać do niego później.

Każda hiszpańska restauracja szczyci się własnym niepowtarzalnym przepisem na sangrię. Aby uniknąć wątpliwości co do tego, czy dany napój to sangria czy nie Parlament Europejski jasno określił z czego ma się ona składać. Jej głównym składnikiem musi być czerwone wino, a swój aromat powinna zawdzięczać dodaniu soku z pomarańczy lub cytryn w połączeniu z kawałkami tych owoców, może zawierać także przyprawy (najczęściej dodawana jest laska cynamonu). Zawartość alkoholu nie może być większą niż 12%, ale nie mniejszą niż 4,5%.

Aby przygotować sangrię potrzebujemy:

- 1 butelkę czerwonego wina
- 1 pomarańczę
- 1/2 grapefruita
- kilka truskawek
- kilka plasterków zielonego jabłka/melona/gruszki
- 40 ml syropu cukrowego
- 250 ml wody gazowanej
- 80-100 ml brandy
- lód w kostkach

Lód wrzucamy do dzbanka. Najlepiej użyć specjalnego dzbanka do sangrii posiadającego charakterystyczne wykończenie, które zatrzymuje owoce i lód, tak by podczas nalewania nie wpadały do kieliszka i nie rozchlapywały zawartości. Truskawki kroimy na połówki lub ćwiartki, a pozostałe owoce w plasterki lub kostkę. Dorzucamy je do dzbanka. Część z nich możemy wycisnąć. Do dzbanka wlewamy syrop cukrowy, wino, brandy i uzupełniamy wodą mineralną. Mieszamy i podajemy.

Tinto de verano

Innym hiszpańskim sposobem na podanie czerwonego wina podczas lata jest tinto de terano. Nazwa tego napoju w dosłownym tłumaczeniu oznacza „czerwone letnie”. Tinto de terano to po prostu czerwone wino z dodatkiem oranżady, lodu i plasterka cytryny. Oryginalnie do tinto de verano używa się wody sodowej La Casera "Gaseosa", która jest trudno dostępna w Polsce. Jako zamiennik można z powodzeniem stosować oranżadę cytrynową lub gazowane wody smakowe również o smaku cytryny.

Składniki tinto de terano:

- 1 butelka czerwonego wino (lekkie i młode, np. Tempranillo lub stołowe)
- oranżada cytrynowa
- kostki lodu
- plasterek cytryny

Wino wlewamy do wysokiej szklanki na ok. 1/4 wysokości. Dodajemy kilka kostek lodu i uzupełniamy schłodzoną oranżadą. Podajemy z plasterkiem cytryny.

Horchata de chufa

Hiszpańska horchata de chufa (z wal. orxata de xufa) to orzeźwiający biały napój o konsystencji mleka, bardzo lubiany przez turystów odwiedzających Walencję, gdzie napój ten jest bardzo popularny. To właśnie z okolic Walencji pochodzi chufas - roślina, z której wytwarzany jest ów słodki napój. Ale horchaty można też napić się w innych rejonach Hiszpanii. Horchata de chufa tradycyjnie przygotowywana jest z migdałów ziemnych, czyli chufas oraz cukru i wody.

Horchata jest też napojem, który warto pić ze względu na jego walory zdrowotne. Jest bogata w takie minerały jak wapń, magnez, żelazo oraz witaminy C i E. Zawiera
bardzo mało sodu, jest produktem bezglutenowym i bezlaktozowym, a 100 g to tylko
100 kcal.

Migdał ziemny nie występuje w Polsce, ale horchatę możemy przygotować zastępują chufas ryżem i tradycyjnymi migdałami.

Potrzebujemy:

- 8 łyżek ryżu,
- 1 szklankę migdałów,
- pół łyżeczki mielonego cynamonu,
- skórkę limonki do smaku,
- 3 szklanki gorącej wody,
- 4 szklanki zimnej wody,
- 1-1,5 szklanki cukru (do smaku),
- 1 łyżeczkę aromatu waniliowego

Ryż mielimy w blenderze, a następnie wkładamy do miski lub dzbanka. Dodajemy migdały, cynamon i skórkę limonki. Do dzbanka wlewamy trzy szklanki ciepłej wody, po czym przykrywamy go i zostawiamy na noc. Następnego dnia napój przelewamy do blendera. Miksujemy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Potem dodajemy dwie szklanki zimnej wody i ponownie miksujemy. Napój dokładnie odcedzamy przez sitko wyłożone trzema warstwami gazy. Po odcedzeniu napój przelewamy do dzbanka i dodajemy dwie pozostałe szklanki wody. Do smaku dodajemy cukier i aromat waniliowy. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki aż do schłodzenia. Podajemy z lodem.

Leche merengada

Kolejnym typowo hiszpańskim napojem na upały jest leche merenada (co można przetłumaczy jako mleko bezowe). Robi się go z mleka i białka jajka z dodatkiem cukru, cynamonu i skórki z cytryny. Leche merengada zazwyczaj podawana jest silnie schłodzona, a część napoju jest zamrożona i ma konsystencję bardzo zbliżoną do śniegu. Choć leche merenada nie jest już tak popularne jak kiedyś, nadal łatwo je kupić w hiszpańskich, a przede wszystkim madryckich kawiarniach.

Leche merenada przygotowujemy z:

- 1 litra mleka
- 2 białek
- 100g cukru
- 1 łyżki cukru pudru
- 1 laski cynamonu
- skórka z cytryny

Cytrynę myjemy, obieramy ze skórki, a skórkę dzielimy na kilka kawałków. Mleko wlewamy do rondelka i dodajemy do niego cukier, cynamon i skórkę cytrynową. Gotujemy kilka minut, nie doprowadzając do zagotowania. Cały czas mieszamy, aby cukier się rozpuścił. Wyciągamy cynamon i skórkę, a mleko odstawiamy do ostygnięcia. Jajka sparzamy wrzątkiem, a następnie oddzielamy żółtka od białek. Z białek ubijamy sztywną masę dodając najpierw szczyptę soli i potem cukier puder. Dobrze schłodzone mleko przelewamy przez sitko. Przekładamy delikatnie pianę z białek do naczynia z mlekiem i delikatnie mieszamy aż utworzą jedną masę. Całość wstawiamy z powrotem do lodówki, na minimum 15 minut. Przelewamy do wysokich szklanek, a wierzch posypujemy odrobiną zmielonego cynamonu.
Autor: Redakcja Bakalie.com