Tłusty Czwartek w Europie. Jak smakuje?

Bakalie.com

Większość krajów europejskich corocznie świętuje Tłusty Czwartek. Na świecie popularny jest także wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych Tłusty Wtorek inaczej nazywany Mardi Gras.
W dawnych czasach, w okresie Wielkiego Postu wstrzymywano się przed spożyciem mięsa, nabiału i jaj (Ortodoksyjni Chrześcijanie nadal to praktykują). Dlatego kucharze wymyślili sposób na smakowity rytuał przejścia. Tydzień przed Środą Popielcową rozpoczęto świętowanie Tłustego Czwartku. Dzień ten był jedynie początkiem celebracji i swój finał osiągał dzień przed Postem, w Tłusty Wtorek. Przez tzw. Tłusty tydzień zajadano się pączkami, naleśnikami i najróżniejszymi, tłustymi wypiekami.

Podczas gdy, okres Wielkiego Postu nie jest już dziś aż tak rygorystyczny, tradycje świętowania Tłustego Czwartku i Wtorku pozostały. 

Bułgarski Kukeri

Kukeri to Bułgarski odpowiednik karnawału, podczas którego mężczyźni paradują przez miasta przebrani w maski, peruki i wielkie dzwony, mające na celu odstraszyć złe duchy i przegonić zimę. 

Jest to również czas pełen świętowania. Na bułgarskich stołach znajdziemy wtedy dużą ilość smażonych potraw, mięsa oraz tradycyjnych mekitsi – pączków smażonych w głębokim tłuszczu, zbliżonych do serbskiego odpowiednika krofne.

Chorwackie Palacinke

Karnawał w Chorwacji nazywany jest również maskaradą. Również tutaj jego obchody trwają około tygodnia i swój punkt kulminacyjny mają w Niedzielę przed Środą Popielcową. Do chorwackich, karnawałowych smakołyków należą Palacinke- cienkie naleśniczki, faworki i smażone pączki.

Czeskie Koblihy

Karnawał w Czechach, traktowany jest jako symboliczne pożegnanie z mięsem. W tym kraju bardzo hucznie obchodzi się Ostatki, które prowadzą do okresu postu. Maski i kostiumy zakładane są przez mieszkańców w celu odstraszenia diabła i przegonienia zimy. Tłusty Czwartek celebruje się tutaj również krwawym rytuałem zwanym Zabijacka i tzw. Świńską ucztą- opartą na mięsie wieprzowym.

Wieprzowina i kiszona kapusta to podstawa karnawałowej, czeskiej uczty. Oczywiście na stołach nie może zabraknąć tłustych naleśników- podobnych do serbskich palacinków, ich grubszej odmiany- livance oraz pączków o nazwie koblihy- które w dużej mierze przypominają nasze, polskie pączki- nadziewanych dżemem, owocami, nugatem czy też kremem.

Węgierski Farsang

Karnawał na Węgrzech nazywany jest Farsang. Również tutaj ludzie świętują przebierając się w kostiumy i przerażające maski. Jako węgierskie, karnawałowe przysmaki możemy wyróżnić palacsinta – cieniutki naleśniczki, fargacsfank- węgierską odmianę pączków i smażone angielskie skrzydełka czyli popularne chruściki.

Litewski Uzgavens

Karnawał na Litwie nosi nazwę Uzgavens. Także w tym kraju przegania się złe duchy oraz zimę zakładając maski i peruki. Najpopularniejszymi, karnawałowymi przysmakami na Litwie są blynai- czyli naleśniki o wielkości dolara, których okrągły kształt przedstawia symboliczny powrót słońca. Podawane są zwykle z miodem, owocami i powidłami. Dużą popularnością cieszą się również nalesnikiyai- odpowiednik polskich naleśników oraz spurgos- czyli smażone pączki.

Polskie Ostatki

W Polsce Tłusty Czwartek zdecydowanie smakuje pączkami i faworkami. Istnieje przekonanie, że ten kto zje pączka w ten szczególny dzień zapewni sobie powodzenie i sukcesy w całym roku. Natomiast ominięcie tej tradycji może wiązać się z nadchodzącym pechem. Świętowanie okresu tuż przed Wielkim Postem, to w polskiej tradycji również wszelkiego rodzaju przystawki i śledzie. Ostatki obchodzone są hucznie i ze smakiem.

Rumuńskie Gogosi

W Rumunii nie obchodzi się Tłustego Czwartku ani Wtorku, lecz Ostatkową Niedzielę. Tego dnia, w rumuńskich domach znajdziemy całą masę gogosi i papanasi- tradycyjnych pączków nadziewanych czekoladą, dżemem, serem i owocami. Bardzo popularne są również clatite- czyli odmiana polskich naleśników.

Rosyjska Maslenitsa

Karnawał w Rosji nosi nazwę Maslenitsa. Jest okres tygodniowego świętowania, nazywany również tygodniem naleśników. Najczęściej jedzone wtedy są tradycyjne bliny, niewielkie placuszki podawane z kawiorem, kwaśną śmietaną, wędzonym łososiem bądź ze słodkimi dodatkami. W Rosji popularne są również blinchiki- rodzaj naleśników oraz pyshki- rosyjskie pączki.

Autor: Redakcja Bakalie.com