Włoskie przysmaki - pizza, espresso i tiramisu

Bakalie.com

Włoskie przysmaki

Włochy, kraj choć tak popularny, co roku odwiedzany przez tysiące turystów wydaje się być nadal nie odkryty. Rzym, Wenecja, Florencja… Ilość miejsc, które we Włoszech warto odwiedzić wydaje się być niezliczona i choć z pewnością warto powiedzieć dużo więcej na temat najpiękniejszych zakątków tego kraju to dziś powiemy nieco więcej o smakach tego regionu, gdzie jak wiadomo smacznych akcentów nie brakuje podobnie jak cudnych, włoskich melodii.  


Co z tą pizzą?

„Najlepsza włoska pizza w mieście”. Ileż to razy czytamy takie hasło w jednej z naszych, lokalnych restauracji. Trzeba przyznać, że pizza tak dobrze przyjęła się na naszym rynku, że większość restauracji, barów w Polsce chce ją robić – na sposób własny, lub włoski. A skoro o sposobie mowa to w Polsce ciągle toczy się spór o to, czy nasi kucharze mimo ogromnej wiedzy są w stanie przenieść włoski smak do kraju znad Wisły? Prawdopodobnie na zawsze będzie trzeba to zostawić indywidualnej opinii każdego klienta. Nie mniej jednak warto też powiedzieć sobie nieco więcej o samej recepturze idealnej pizzy. Tu kluczowe jest oczywiście ciasto. Prawdziwe włoskie powinno być przede wszystkim cienkie.

Kolejny punkt to starannie dobrane dodatki i tu kolejna zasada – nie może być ich za dużo chociażby ze względu na wyżej wspomnianą grubość ciasta. Niezbędnym dodatkiem jest pomidorowy sos, w którym nie brakuje bazylii i oregano. Dalej może być ser mozzarella, lub ricotta. Już takie połączenie gwarantuje doskonały, włoski smak. Oczywiście niezbędnym składnikiem każdej pizzy jest oliwa z oliwek. Wracając do dodatków, tu innowacji i fantazji nie brakuje. W Polsce najbardziej znanymi smakami są prawdopodobnie Hawajska, Pepperoni czy Wegetariańska. Każda restauracja tworzy jednak smaki pod swój klimat, dlatego często spotykamy się też z takimi dodatkami jak: szpinak, bekon, kiełbasa, czy krewetki. Stałym „punktem” są również pieczarki, pomidory czy ogórek, który może być zarówno konserwowy jak i surowy.

Kawa to podstawa

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ale to właśnie kawa oprócz pizzy jest jednym z najsłynniejszych, włoskich produktów. Zanim jednak powiemy o jej rodzajach, opowiemy krótko o sposobie jej picia. Włosi bowiem przykładają szczególną wagę do tzw. kultury picia kawy. Na początek warto dodać, że aby napić się dobrej kawy lepiej odwiedzić bary niż restauracje. Tam bowiem nie tylko serwuje się najlepszą kawę, ale i można zaznać prawdziwej, włoskiej kultury. Jak wiadomo jedną z najpopularniejszych włoskich kaw jest espresso. We Włoszech, by o nią poprosić należy powiedzieć „un caffe”, wówczas otrzymamy to o co poprosiliśmy. Warto też nieco więcej powiedzieć sobie o cenie kawy, gdzie ta zależna jest między innymi od… miejsca jej spożycia. Drożej wychodzi, gdy zamawiamy kawę do stolika, a taniej, gdy pijemy ją przy barze. Kolejna ważna kwestia to pora picia kawy. O ile czarną kawę możemy zamówić o każdej porze dnia, o tyle znane nam cappuccino serwowane jest tylko w porze śniadania i po 11:00. Ciekawie sytuacja wygląda też w kwestii płacenia rachunków. Tu można pokusić się o zasadę „kto pierwszy ten lepszy”. We Włoszech nie obowiązuje schemat kelnera podchodzącego do klienta, w zamian natomiast można go zawołać, lub machając ręką pokazać mu rachunek.
Rodzaje kaw

Teraz warto powiedzieć sobie nieco więcej o samych gatunkach kaw wśród których mamy:

Caffe (espresso) – to ok. 25 ml kawy podanej w małej filiżance, dalej mamy piankę, którą uzyskuje się w procesie parzenia. Do tej kawy podawana jest szklanka wody w celu przepłukania ust przed wypiciem (by cieszyć się jej smakiem), lub po (by delikatnie zatuszować w ustach jej aromat).

Caffe Macchiato – podobna do espresso, tyle, że z dodatkiem spienionego mleka, którego zawartość jest taka sama jak kawy. Całość zajmuje całą filiżankę.

Caffe Cappuccino – inaczej espresso z dużą ilością spienionego mleka (125 ml na 25 ml kawy). Na górze kawa delikatnie posypywana jest czekoladą.

Caffe Latte – składa się z trzech warstw. Na dole mamy podgrzane mleko, pośrodku espresso, na górze mamy piankę ze spienionego mleka. Charakterystyczne w przypadku tej kawy jest to, że podaje się ją w wysokich, wąskich szklankach.

Caffe Latte Macchiato – podobna do wyżej wymienionej latte z tym, że tu kawa jest dodatkiem do przewagi spienionego mleka, która jest do niego dodawana. Dzięki temu również uzyskujemy trzy kolorowe oddzielenie kawy od mleka.

Caffe Frappe - na bazie wody, espresso i spienionego mleka. Często dodaje się do niej gałkę śmietankowych lodów, dlatego tak chętnie spożywana jest w upalne dni.

Caffe Mokka – espresso z dodatkiem syropu czekoladowego i podgrzanego mleka, którego w tym wypadku nie wolno mylić z bitą śmietaną.

Caffe Coretto – tradycyjne espresso z dodatkiem alkoholu (np. grappy, brandy, czy amaretto).

Caffe Doppio – inaczej podwójne espresso podawane z większej filiżance.

Caffe Lungo – wyróżnia ją przede wszystkim to, że do espresso dodaje się więcej wody, w związku z tym określana jest jako lungo (przedłużana).

Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody, sami Włosi piją ją stosunkowo rzadko.

Włoskie słodkości

Obok pizzy mówi się, że najlepsze lody to lody włoskie, które również próbuje „adoptować” wiele polskich firm. Kolejnym znanym przysmakiem jest ciasto tiramisu. Do przygotowania tego klasyku potrzeba kolejno: warstwy biszkoptu, kawy espresso, likieru Amaretto, sera mascarpone (krem) i gorzkiej czekolady. Ciasto tiramisu jest określane jako deser.

Co jeszcze warto spróbować?

Jeszcze innym kluczowym punktem włoskiej kuchni są makarony. Spaghetti bolognese chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to danie w Polsce nie tylko popularne, ale i w wielu domach wręcz traktowane jako „nasze”. Ponadto mamy jeszcze cannelloni, lasagne, carbonara, czy tagietelle (np. ze szpinakiem).

Jak widać Włochy to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na bogatą historie i kulturę, a i po to, by zwyczajnie dobrze zjeść. Warto tam pojechać chociażby po to, by odpowiedzieć sobie na wyżej zadanie pytanie, czy w Polsce mamy najlepszą włoską pizzę.

Autor: Redakcja Bakalie.com