Rośliny strączkowe - najlepsze źródło białka

Bakalie.com

Soczewica

Pisząc o walorach odżywczych soczewicy na pierwszy plan wysuwa się imponująca  zawartość białka, bo na 100 g soczewicy aż 25-30 g a tylko 1,7 g tłuszczu.  Stąd też niejednokrotnie jest stałym posiłkiem osób będących na diecie wegetariańskiej, która  wyklucza zjadanie mięsa. Soczewicę powinni również jadać weganie oraz sportowcy, którzy muszą dbać o linię.  Białko zawarte w soczewicy jest  łatwo przyswajalne.  Dla porównania białkiem o lepszym składzie aminokwasów są jedynie nasiona soi. Spora zawartość  białka sprawia, że zjadając nawet niewielką porcję tej rośliny strączkowej czujemy się  nasyceni. Jakby tego było mało soczewica ma niewiele kalorii i posiada niski indeks glikemiczny. Spośród składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu każdego człowieka  w składzie soczewicy  wymienia się: magnez, potas, wapń,  żelazo, cynk, fosfor oraz sód. Zawiera także zestaw witamin z grupy B oraz prowitaminę A czyli B-karoten.
 

Soja

W kulturze europejskiej, soja od wielu lat stosowana jest jako zamiennik mięsa oraz podstawa diety wegetariańskiej i wegańskiej. Dzieje się tak ze względu na zawartą w niej bardzo dużą ilość białka roślinnego i zdrowych tłuszczy. Soja jest wysokokaloryczna, w 100 gramach zawiera prawie 400 kcal. Są to jednak dobre kalorie, głównie ze względu na wielonasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Spożywanie soi w wielu przypadkach zaspokaja zapotrzebowanie naszego organizmu na przeróżne składniki odżywcze. Jest doskonałym źródłem fosforu, wapnia, magnezu, żelaza, ale przede wszystkim witamin z grupy B

Fasola Mung

Nazywana również złotą fasolą. Uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Uprawiana jest w krajach Dalekiego Wschodu. Fasola ta zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka. Jest bogata w witaminy A, C, E jak i sole mineralne. Duża ilość antyutleniaczy działa wspomagająco na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, zapobiega zawałom serca. Posiada niski indeks glikemiczny, dlatego polecana jest dla diabetyków.

Orzechy Ziemne

Orzech ziemny zwany też orzechem arachidowym lub fistaszkiem wcale nie jest orzechem. Jest to jednoroczna roślina strączkowa, z rodziny bobowatych. Orzeszki ziemne są bogatym źródłem protein. Są także niezwykle bogate w większość minerałów. Zawierają doskonały poziom magnezu, manganu oraz miedzi. Są również świetnym źródłem  żelaza, fosforu, potasu, cynku, selenu i tryptofanu. Fistaszki zawierają także niewielkie ilości sodu. Orzechy ziemne są bardzo dobrym źródłem niacyny i kwasu foliowego, stąd ich spożywanie polecane jest kobietą w ciąży. Zawierają również tiaminę (witaminę z grupy B), witaminę E, kwas pantotenowy, witaminę B6 i ryboflawinę.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com