Soczewica

Bakalie.com

Historia i występowanie

Soczewica zaliczana jest do roślin strączkowych podobnie jak fasola, groch, bób, soja i ciecierzyca.  W Polsce przez długi czas była zapomniana, dopiero od niedawna zyskuje coraz większą popularność i jest coraz częściej wykorzystywana. Tymczasem soczewica jest jedną z najdawniej uprawianych roślin. Na Bliskim Wschodzie uprawiana była już 4 tysięcy lat temu. Mało tego, dla starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian stanowiła jeden z podstawowych posiłków. Bardzo długi czas, z racji tego, że jest niedroga, uważana była za pokarm dla ubogich.  Sytuacja zmieniła się dopiero w XIX wieku kiedy to zaczęto doceniać jej wartości odżywcze. Z pokarmu dla ubogich stała się pokarmem  przeznaczonym dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej  ze względu na dużą zawartość białka.                                            

Uprawa

Oprócz państw Azji Zachodniej, Środkowej i Kaukazu uprawiana jest również w krajach europejskich takich jak Francja czy Hiszpania. Główny rejon uprawy stanowi  natomiast Kanada, USA, Indie oraz Turcja.- w sumie ponad 80% produkcji światowej. W Polsce soczewica dawniej uprawiana była wyłącznie jako roślina pastewna. Dziś to się zmieniło, bo zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników dbających o zdrowie i linię.

Produkty z Soczewicy

Soczewica występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsze są czerwona, pomarańczowa, żółta oraz zielona. Dostępna jest również soczewica brązowa i czarna. Każdy gatunek ma inne właściwości i inaczej się go gotuje   Soczewica żółta, pomarańczowa i czerwona gotuje się najkrócej 15-20 minut ze względu na delikatne i drobne ziarenka, które szybko miękną. Z tego tytułu idealnie nadaje się jako składnik zup czy gulaszów. Trochę więcej czasu na przygotowanie potrzebuje soczewica zielona. Jeśli wcześniej ją namoczymy to czas gotowania skróci się do 40 minut. Ten kolor soczewicy najchętniej stosowany jest jako zamiennik mięsa.   Soczewica czarna- ciekawa ze względu na swój kolor, świetnie komponuje się z kolorowymi warzywami. Doskonale wkomponuje się jako składnik sałatki czy też zupy. I ostatni rodzaj soczewicy- brązowa. W rzeczywistości jest to soczewica czerwona tyle że niełuskana. Z tego względu wymaga dłuższego gotowania. Przy gotowaniu każdej soczewicy należy pamiętać aby osolić ją na sam koniec, ponieważ jeśli dodamy sól wcześniej to ziarna nam stwardnieją.

Soczewica w kuchni może być wykorzystywana na wiele sposobów. Ze względu na tendencję do szybkiego rozgotowywania się, świetnie nadaje się jako składnik dań jednogarnkowych, zup czy gulaszów. Bardzo dobrze smakuje również jako nadzienie do pierogów oraz naleśników. Może być składnikiem różnego rodzaju sałatek, zapiekanek, służyć do wyrobu sycących past oraz pasztetów. W polskiej kuchni największą popularnością cieszy się jednak zupa z soczewicy. 

 Autor: Redakcja Bakalie.com