Wegetarianizm

Bakalie.com

Wiele osób jedzących mięso uważa, że wegetarianie dokonali swojego wyboru dotyczącego diety bazując na utartych w społeczeństwie stereotypach. Otóż prawda wygląda nieco inaczej. Wegetarianizm to dieta oparta nie tylko na wykluczeniu mięsa, lecz złożona z wielu ważnych a także złożonych zasad odżywiania, mających na celu zapewnienie zdrowia i sprawności fizycznej.

Wegetarianami są ludzie w różnym wieku i pochodzący z różnych środowisk. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ryb ani drobiu. W zamian spożywają szeroką gamę produktów pochodzenia roślinnego, zapewniając sobie nie tylko zdrowie ale także zróżnicowane wrażenia smakowe.

 

Typy wegetarian

Istnieje wiele typów diety wegetariańskiej.  Część wegetarian je nabiał (sery i jajka), podczas gdy inni całkowicie powstrzymują się od spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Lakto-owo-wegetarianie spożywają mleko i nabiał, jajka, ziarna, owoce, warzywa, fasole, orzechy i nasiona, lecz pomijają mięso, ryby i drób. Lakto- wegetarianie stosują podobną dietę, lecz wykluczając jajka. Weganie zaś wykluczają z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, również mleko, nabiał, tłuszcz, żelatynę a także produkty, które w swoim składzie mają jakikolwiek składnik zwierzęcego pochodzenia. Niektórzy weganie nie jedzą także miodu.

Dlaczego warto wybrać dietę wegetariańską?

Ludzie wybierają dietę wegetariańską z wielu różnych powodów, miedzy innymi ze względu na osobiste preferencje, zdrowie, ideologię, gusta smakowe a także z przekonanie, że będą się dzięki niej czuć lepiej.

Wiele osób wybiera wegetariański styl życia ze względów etycznych. Osoby te nie chcąc mieć swojego wkładu w ranienie i zabijanie zwierząt,  decydują się całkowicie wykluczyć mięso z diety.  

Ochrona środowiska, wiara i religia , to kolejne czynniki, dla których ludzie decydują się przejść na dietę wegetariańską.

Jednakże największa grupa ludzi wiąże swoją decyzję o przejściu na wegetarianizm z kwestiami zdrowotnymi.  Zmieniają oni swe nawyki żywieniowe chcąc poprawić stan zdrowia, obniżyć cholesterol, zmniejszyć ciśnienie krwi, schudnąć i zredukować ryzyko chorób serca. Wegetarianie dostarczają organizmowi mniej kalorii pochodzących z tłuszczów, spożywają więcej błonnika, potasu i witaminy C. Te cechy oraz czynniki związane z trybem życia wpływają na faktyczną poprawę stanu zdrowia u wegetarian.


Autor: Redakcja Bakalie.com