Właściwości zdrowotne soczewicy

Bakalie.com


Soczewica jest źródłem wielu składników odżywczych i posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne. Cieszy się ona w Polsce coraz większą popularnością zwłaszcza wśród osób dbających o zdrowe odżywianie, wegetarian i wegan. Istnieje kilka rodzajów soczewicy. Najpopularniejsze i najłatwiejsze do kupienia są odmiany czerwona i zielona, ale możemy też spotkać soczewicę żółtą, brązową, pomarańczową, czarną, a nawet koralową. Pod względem kaloryczności, wartości odżywczej i zdrowotnej poszczególne gatunki soczewicy nie wiele różnią się od siebie. Jedynie soczewica zielona wyróżnia się z pośród innych rodzajów zawartością błonnika.Soczewica jest skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera witaminy A, C, i K oraz z grupy B: B1, B2, B6, B9 (kwas foliowy) oraz beta karoten. Jest też źródłem wapnia, fosforu, potasu, magnezu, cynku, żelaza, miedzi, manganu i jodu. Zawiera za to niewiele sodu. Regularne spożywanie nasion soczewicy pozwoli na uzupełnienie braków witamin oraz makro i mikro elementów w organizmie.
 

Soczewica a choroby układu krążenia

Dzięki niskiej zawartości sodu (2 mg na 100g) i wysokiej potasu (369 mg na 100g) soczewica wspomaga leczenie i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu krwi. Z kolei duża zawartość błonnika wspomaga walkę z wysokim poziomem cholesterolu. Spożycie jednej porcji soczewicy dziennie znacząco obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Ryzyko zawału obniża też magnez, który poprawia przepływ krwi, tlenu i substancji odżywczych w organizmie. Obecny w soczewicy kwas foliowy pomaga obniżyć poziom homocysteiny, która uważana jest za jeden z ważniejszych czynników ryzyka chorób serca.

Soczewica a anemia

Do anemii megaloblastycznej dochodzi w wyniku niedoboru żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Może być ona spowodowana chorobą autoimmunologiczną, działaniem niektórych leków, ale bardzo często wynika z niedoborów pokarmowych występujących u osób żywiących się konserwami (niedobór zawartego w roślinach zielonych kwasu foliowego) oraz wegetarian (niedobór witaminy B12 występującej głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego). Może również wystąpić u osób po resekcji żołądka.

 

Spożywanie soczewicy, która zawiera spore ilości żelaza (3,33 mg/100 g) i kwasu foliowego (181 μg/100 g), które sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek i podnoszą poziom hemoglobiny, pomaga w leczeniu szczególnie tego rodzaju anemii.

Soczewica a cukrzyca

Soczewica jest wskazana dla osób cierpiących na cukrzycę, gdyż w jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone (na 20,13 g węglowodanów w 100g soczewicy, tylko 1,80 to cukry proste). Dzięki temu soczewica ma niski indeks glikemiczny, a więc po jej spożyciu poziom glukozy we krwi nie wzrasta gwałtownie i nie dochodzi do nagłego wyrzutu insuliny. Najmniejszy indeks glikemiczny ma soczewica zielona – 25, a potem czerwona – 30, a największy żółta – 35. Obecny w tej roślinie błonnik rozpuszczalny tworzy w żołądku lepki żel, który pokrywa ścianki przewodu pokarmowego spowalniając wchłanianie węglowodanów. W ten sposób obniża poziom cukru we krwi.

Soczewica a odchudzenie

Co prawda gotowana soczewica zawiera całkiem sporo kalorii (116 kcal/100 g) jest jednak warzywem wskazanym dla osób odchudzających się i dbających o linię. W swoim składzie ma mało tłuszczów i cukrów prostych, za to dużo węglowodanów złożonych i błonnika. Dzięki temu zaspokaja głód na dłuższy czas i zmniejsza apetyt na słodycze. Soczewica zawiera też żelazo i cynk, które wspomagają proces odchudzania.

Soczewica w diecie kobiet w ciąży

Kwas foliowy, którego soczewica jest bogatym źródłem, zapobiega wrodzonym wadom cewy nerwowej u płodu, takich jak bezmózgowie, przepukliny układu nerwowego czy rozszczep kręgosłupa. Dlatego wskazane jest, aby kobiety planujące zajście w ciąże spożywały go w ilości 400 mikrogramów, a te w ciąży już będące nawet 600 mikrogramów dziennie. 100g ugotowanej soczewicy to 181 mikrogramów kwasu foliowego, a więc prawie połowa dziennego zapotrzebowania kobiety starającej się o dziecko i prawie jedna trzecia zapotrzebowania kobiety w ciąży.

Natomiast kobiety karmiące piersią powinny uważać ze spożywaniem soczewicy w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż może ona działać wzdymająco.

Soczewica w diecie wegetariańskiej

Białko zawarte w soczewicy jest co prawda białkiem niepełnowartościowym, jednak połączenie soczewicy z innymi produktami roślinnymi w jednym posiłku np. zbożowymi czy z ziemniakami, może stworzyć dobre źródło pełnowartościowego białka. Co ciekawe białko soczewicy jest drugim (po białku soi) najlepiej przyswajalnym przez organizm białkiem pochodzenia roślinnego.

Wady soczewicy

Niestety nie wszyscy mogą jeść soczewicę. Powinny jej unikać osoby cierpiące na problemy układu pokarmowego i będące na diecie lekko strawnej, ponieważ powoduje wzdęcia i nadmierną fermentacje w jelitach. Ponieważ w soczewicy występują inhibitory trypsyny wpływające niekorzystnie na przyswajanie wielu składników mineralnych, nie powinny jej też jeść osoby z zespołem złego wchłaniania. Jej surowe ziarna zawierają trujące pektyny, dlatego soczewica powinna zawsze być dobrze ugotowana. Soczewica zawiera też duże ilości molibdenu, który może powodować zapalenie stawów.

Autor: Redakcja Bakalie.com