Fasola mung

Bakalie.com

Historia i występowanie

Fasola Mung jest odmianą fasoli, która przywędrowała do Polski z  środkowej Azji. W Azji, od wielu tysięcy lat jest ona uznawana za jedną z najsmaczniejszych i najpopularniejszych gatunków fasoli. Jako okres jej pojawienia wymienia się czas 1500 lat przed naszą erą. Zaś dopiero w X wieku zarejestrowano jej obecność na kontynencie afrykańskim.

W dzisiejszych czasach, fasola mung jest popularnie uprawiana w miejscach o dużym nasłonecznieniu i wilgotności. Pomimo, że Indie pozostały jednym z jej największych producentów, nie eksportują jej w dużych ilościach. Pozostaje ona na rynkach lokalnych.

Uprawa

Wysokość tej jednorocznej rośliny nie przekracza 120 cm. Kwiaty są kolory żółtego lub fioletowego. Co niezwykłe, w przypadku roślin strączkowych posiada właściwości oczyszczające. Skutecznie pozbywa się z organizmu wszelkich toksyn. Stosowana jest w zatruciach pestycydami czy ołowiem. Jej dodatkową zaletą jest jej lekkostrawność. Ziarna przybierają barwę od ciemnozielonej po żółtą. Z ziaren można również w warunkach domowych wyhodować kiełki . Wystarczy namoczyć je w wodzie przez okres 8 godzin a następnie umieścić na kiełkownicy lub gazie. Nadają się do spożycia już po 3-6 dniach.

Produkty z Fasoli Mung

Fasola Mung dostępna jest w sklepach pod kilkoma postaciami. Przede wszystkim można nabyć charakterystyczne, zielone ziarna fasoli. Ugotowane do miękkości mogą posłużyć za odpowiednik kasz bądź makaronów. Z ugotowanej fasoli mung możemy także upiec pasztet, przygotować aromatyczną pastę do chleba i dodać ją do sosu.

Kolejnym produktem są kiełki fasoli mung. Bardzo smaczne i odżywcze kiełki fasoli mung, szczególną popularnością cieszą się wśród osób lubiących kuchnię azjatycką. W kuchni azjatyckiej bowiem, kiełki fasoli mung są składnikiem bardzo znanym i wykorzystywanym w większości przepisów.

Ostatnim produktem z fasoli mung jest makaron vermicelli. Makaron vermicelli to makaron na bazie skrobi grochowej i fasoli mung. Wyglądem przypomina biało - przeźroczysty makaron sojowy. Jest szybki w przygotowaniu i bardzo smaczny. 

Autor: Redakcja Bakalie.com