Czy można przedawkować cukier?

Bakalie.com

Uzależnienie od cukru

Jaka jest różnica pomiędzy cukrem, który nałogowo dosypujemy do produktów, a tym zawartym w prawdziwych owocach i warzywach? Jak dużo cukru dziennie możemy spożywać i jakie są objawy cukrowego przedawkowania? Jeśli nie jesteś pewien jak odpowiedzieć na powyższe pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Ile owoców możemy zjadać?

Warzywa mają znacznie więcej właściwości odżywczych, ponieważ nie wpływają na poziom cukru we krwi  tak silnie jak owoce. Jednakże, dla tych osób, które starają się zmniejszyć spożycie cukru w diecie, owoce są doskonałym rozwiązaniem, gdyż mogą stanowić doskonałą alternatywę dla słodkich przekąsek.

Sok owocowy jest zupełnie inny.  Cała zawartość błonnika zostaje z niego wypłukana. 2-3 owoce dziennie są całkowicie w porządku, pod warunkiem, że dołączycie do diety także nasiona, pestki i orzechy.  Białko w nich zawarte spowalnia przyswajanie cukru do krwi i zapewnia energię na znacznie dłuższy czas.

W kwestii poziomu cukru we krwi, niektóre owoce jak na przykład jabłka i owoce jagodowe są znacznie korzystniejsze dla naszego organizmu niż owoce tropikalne, jak mango czy ananasy. Ich naturalna zawartość cukru jest znacznie wyższa. Również w przypadku owoców suszonych, trzeba zachować umiar. Spowodowane jest to dużą zawartością cukru, ze względu na niewielką ilość wody. 

Ile warzyw powinniśmy zjadać?

W niektórych krajach istnieje podział na części. Przykładowo, zaleca się spożywanie 5 warzyw i 2 owoców dziennie. Teoretycznie jest to idealna ilość. Jednakże warto pamiętać, że im więcej warzyw w naszej diecie, tym lepiej.

Jak dużo cukru możemy spożyć dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza bardzo wyraźnie, że bezpieczną ilością jest maksymalnie 5-6 łyżeczek cukru dziennie. Tradycyjna łyżeczka zawiera 4 gramy, także w ten sposób najprościej można obliczyć dzienną granicę spożywania cukru. Opakowania spożywcze nie ułatwiają określania ile przetworzonego cukru zawiera określony produkt, więc dodatkowym utrudnieniem jest sprawdzenie jak dużą ilość cukru jemy. Dlatego też warto czytać dokładnie. Bez względu na to jak długi jest skład i z jak niewielkich literek się składa, warto mieć na uwadze składniki, które dostarczamy do organizmu. Pamiętajcie, że producenci ukrywają cukier pod wieloma dziwnymi nazwami. Nie dajcie się zwieść pozorom. Badania wykazały, że istnieją nawet płatki śniadaniowe zawierające tyle cukru co tradycyjny pączek! Trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Czy spożywamy zbyt dużo cukru?

Jeżeli jecie zbyt dużo tłuszczów nasyconych możecie zauważyć niewielkie, żółte gulki po okiem lub na tyle ramion. Jeśli to zauważycie sprawdźcie koniecznie poziom cholesterolu, gdyż możliwe że nie trawicie tłuszczu prawidłowo. Jeśli jecie zbyt wiele cukru, istnieje kilka kwestii na które trzeba zwrócić uwagę. Niski poziom cukru we krwi objawia się zawrotami głowy, mdłościami i niepokojem. Tak właśnie wygląda wpływ cukru na stan naszego samopoczucia. Czujecie wtedy niepowstrzymaną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, co automatycznie pomoże Wam poczuć się lepiej.  Aby tego uniknąć, trzeba jeść mniej i częściej. Unikać słodkich szybkich przekąsek i wybierać jedzenie o niskim indeksie glikemicznym. Aby zatem zachować stabilny poziom cukru we krwi, warto przekąsić coś zdrowego mniej więcej, co trzy godziny.

3 wskazówki dotyczące cukru i diety?

1. Czytać etykiety w poszukiwaniu cukru i jego substytutów.
2. Dbać o to, by jeść tylko produkty dobre jakościowo. Dodatkowo jeść niewiele lecz często.Trzy większe posiłki i dwa mniejsze.
3. Wprowadzać do diety pestki, nasiona i orzechy. Ponieważ zawierają dużo białka i błonnika, obniżając indeks glikemiczny produktów, zapobiegają atakom głodu i dostarczają dużo energii.

Autor: Redakcja Bakalie.com