Właściwości zdrowotne i odżywcze soi

Bakalie.com

Skąd pochodzi soja ?

Soja jest nasionem niezwykłym, o którego właściwości spierają się specjaliści od wielu lat. Pochodzi z Chin. Zanim w XVI wieku dotarła do Europy przemierzyła drogę przez Japonię i Koreę. W tamtym rejonie świata przypisuje jej się działania bliskie magicznym.

W kulturze europejskiej, od wielu lat stosowana jest jako zamiennik mięsa oraz podstawa diety wegetariańskiej i wegańskiej. Dzieje się tak ze względu na zawartą w niej, bardzo dużą ilość białka roślinnego i zdrowych tłuszczy. Soja jest wysokokaloryczna, w 100 gramach zawiera prawie 400 kcal. Są to jednak dobre kalorie, głównie ze względu na wielonasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.

Soja nie tylko dla wegetarian

pysznych pasztetów, kotletów i past. Z mąki sojowej możemy przygotować naleśniki i placuszki, niewiele odbiegające smakiem od tradycyjnych. Jest także świetną alternatywą dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy. Mleko sojowe idealnie zastępuje krowie, zaś tofu – sojowy serek - sprawdzi się jako zamiennik dla twarożku czy serka homogenizowanego.

W ostatnich latach, soja zyskała niezwykłą popularność, głównie ze względu na szybki rozwój diet wykluczających mięso. Jednakże, zaczęła pojawiać się w świadomości społeczeństwa jako zdrowa alternatywa żywieniowa. Z roku na rok maleje przekonanie, że produkty sojowe są niesmaczne, mdłe i drogie.

Sernik przygotowany na bazie tofu, jest kremowy, aksamitny i bardzo zdrowy. Zdecydowanie nie traci na wartości, zestawiony z oryginałem.

Warto wprowadzić soję do swojej codziennej diety, nie tylko dla urozmaicenia, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia. Unikając nadmiaru mięsa, unikniemy występujących w nim puryn, które są główną przyczyną chorób stawów, między innymi dny moczanowej. Zachowajmy równowagę w jedzeniu, a z pewnością poczujemy się lepiej.

Autor: Redakcja Bakalie.com