Biała czekolada – rozkosz dla podniebienia

Bakalie.com

Spośród wszystkich tematów, dotyczących czekolady najbardziej kontrowersyjne jest pytanie: czy czekolada biała to prawdziwa czekolada? Przeciwnicy podkreślają, że biała ma w składzie tylko masło kakaowe i nie zawiera miazgi kakaowej, a w czekoladzie powinno być i jedno i drugie. Dla innych łagodny smak i kremowa konsystencja białej czekolady powodują, że jest jednym z najlepszych przysmaków.

Kto lubi białą czekoladę

Spór o to, czy biała czekolada jest prawdziwą czekoladą, zapewne pozostanie nierozstrzygnięty. Jest grupa zagorzałych przeciwników i są liczni miłośnicy. Nie uda się tego dylematu rozsądzić obiektywnie, gdyż jest to kwestia indywidualnego smaku. Bez wątpienia obie są bardzo kaloryczne i jeśli nie chcemy nabawić się zbędnych kilogramów, zachowajmy rozsądny umiar. Kakaowe substancje, występujące w ciemnych czekoladach mają posmak gorzkawych, taninowych składników ziarna kakaowego. W białej wybija się głównie, masło kakaowe, które ma charakterystyczny smak i aromat.

Co wpływa na smak białej czekolady ?

Do wytwarzania gorzkiej czekolady, stosuje się miazgę kakaową, masło kakaowe, cukier, emulgatory i środki aromatyzujące. W przypadku białej czekolady stałe składniki kakao są zamieniane na produkty mleczne. Obydwa rodzaje czekolady zawierają masło kakaowe, które dla białej czekolady stanowi podstawę jej smaku i aby była dobrej jakości powinna zawierać go jak najwięcej.Masło kakaowe to tłuszcz wyciskany z ziaren kakaowca, a następnie poddawany dezodoryzacji. Jest to proces, który pozbawia masło kakaowe charakterystycznego, kakaowego aromatu i smaku. Najlepsze do produkcji białej czekolady jest masło, które w niewielkim stopniu „oczyszczono” ze smaku i zapachu.Jakość białej czekolady zależy też od jakości użytych składników mlecznych. Im lepsze mleko stosowane do produkcji, tym smaczniejsza jest czekolada.

Co zawiera biała czekolada ?

Podstawę, jak już napisaliśmy, stanowi masło kakaowe (do 33%), a ponadto duża ilość cukru, mleko oraz dodatki smakowe. Im mniej jest tłuszczu kakaowego, tym gorsza jakość białej czekolady. W tanich produktach niskiej jakości zastępowany jest on często utwardzonym olejem roślinnym. Dodawane są także aromaty, najlepiej, jeśli są to prawdziwe przyprawy takie jak wanilia, kardamon czy cynamon. Ponadto często można spotkać w białej czekoladzie orzechy, migdały, wiórki kokosowe lub suszone owoce.Renomowani, dbający o klientów producenci białej czekolady, stosują składniki wysokiej jakości i w odpowiednich proporcjach. Warto przed zakupem przeczytać skład produktu. Niedobrze, jeśli znajdują się w nim, inne niż masło kakaowe, tłuszcze roślinne, lecytyna, serwatka i sztuczne aromaty. Jednak o wszystkim decydować powinno nasze podniebienie i najlepiej z bogatej oferty białych czekolad wybrać tę, która nam najbardziej smakuje.

Do czego biała czekolada

Jadamy ją głównie w postaci rozpływających się w ustach kostek, ale jest wiele innych sposobów jej wykorzystania. To jeden z najbardziej uniwersalnych składników w kuchni deserowej. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kremów i lukrów, nadając im gładką, kremową konsystencję. Przyozdobione białą czekoladą ciemne - kawowe, czekoladowe, czy makowe ciasta, ciasteczka lub muffinki, prezentują się bajecznie. Pyszne są serniki z białą czekoladą. Dodaje się, ją też do środka ciast i ciasteczek. Doskonałym pomysłem na chłodne dni jest serwowanie jej na gorąco.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com