Czekolada na Walentynki- dlaczego to najlepszy wybór

Bakalie.com

Nawet zupełnie nie zwracając uwagi na powiązania historyczne pomiędzy czekoladą a Walentynkami, z łatwością możemy zrozumieć dlaczego jest ona ulubioną formą okazywania miłości w ten niezwykły dzień.

Czekolada ma w sobie coś niezwykle pociągającego i zmysłowego zarazem, co w połączeniu staje się idealnym rozpoczęciem romantycznego wieczoru. Nie tylko wygląda, pachnie ale i smakuje wybornie. Jej jedwabista tekstura nie tylko rozpuszcza się w ustach wypełniając je smakiem ale również automatycznie zmiękcza nasze serca. To prawdopodobnie główny powód dla którego czekolada i czerwone róże są ulubionym prezentem na Walentynki.

Jak to się wszystko zaczęło

Walentynki już za rogiem. Zatem czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się powiązanie miłości z czekoladą? W jaki sposób ukształtowała się tradycja czekoladowych upominków ofiarowywanych w Dzień Zakochanych?

Historia Walentynek swój początek ma już w okresie Rzymian, lecz dodatek czekolady w formie słodkiego upominku dla ukochanej osoby jest zdecydowanie elementem współczesnym.
Wszystko rozpoczęło się w XIX wieku od genialnej strategii sprzedażowej Richarda Cadbury’ego. W 1800 roku jego Brytyjska rodzina zajmowała się wytwarzaniem czekolady i poszukiwała skutecznego rozwiązania na wykorzystanie masła kakaowego, które pozostawało jako efekt poprodukcyjny. W tym okresie, czekolada była produktem bardzo ekskluzywnym i drogim, na który niewielu mogło sobie pozwolić. Richard Cadbury wymyślił recepturę na tabliczki czekolady, które były nie tylko bardzo smaczne ale i cenowo dostępne dla społeczeństwa. Jego następnym krokiem było wyprodukowanie pięknych pudełeczek i opakowań na czekoladki, przyozdobionych w róże i kupidyny. W okresie Wiktoriańskim, pudełeczka te były tak popularne, że stały się niejako symbolem romansu. Wszystkie te zmiany sprawiły, że czekolada z przysmaku elity stała się komercyjnym hitem i zaczęła sprzedawać się jak ciepłe bułeczki. Cadbury był pierwszą osobą, która wymyśliła pudełeczka w kształcie serca, zaś jego pomysł zmienił oblicze Walentynek dla całych pokoleń zakochanych.

Dlaczego w Walentynki wybieramy czekoladę?

Pomimo nieustająco zmieniających się trendów, szczególnie w krajach Europejskich, czekolada nadal wiedzie prym pośród prezentów darowanych z okazji Walentynek. Mijający czas natomiast jest najlepszym dowodem na to, że jej popularność nie maleje. Piękne opakowania, jedwabista konsystencja i poczucie szczęścia po jej skosztowaniu są tego bezpośrednimi przyczynami. Jest jednak coś jeszcze..

Czekolada to afrodyzjak

Czekolada uznawana jest za silny afrodyzjak już od czasów Azteków. Zawiera bowiem składniki, które nie tylko zwiększają pożądanie, ale również sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na naszych ukochanych. W dawnych czasach, w Europie istniała tradycja wręczania sobie przez królewskich kochanków czekoladek wymieszanych z bursztynem. Miały one stymulować miłość i zwiększać namiętność. Pomimo, że część z tych historii jest z pewnością jedynie legendą, niektóre z nich są w pełni aprobowane przez naukowców zajmujących się badaniem tej dziedziny. Badania wykazały, że kobiety jedzące czekoladę wykazują większy apetyt na miłość niż te, które jej unikają. Może to wynikać z faktu, że czekolada uwalnia w mózgu składniki chemiczne zwiększające poziom energii oraz pożądania. Czekolada posiada także udowodnione naturalne właściwości odurzające, poprawiające nastrój oraz powiązane z odczuwaniem emocji bardzo podobnych do stanu zakochania.

Czekolada jest pokarmem Bogów

Czekolada wytwarzana jest z owoców drzewa kakaowca, znanego pod nazwą „Theobroma cacao”- co w Greckim języku oznacza pokarm Bogów. Podczas gdy współcześnie możemy się zgodzić z tym stwierdzeniem bazując na nieziemskim smaku czekolady, dla cywilizacji Majów, oddających cześć między innymi Bogu Kakaowca, czekolada znaczyła o wiele więcej i miała wartość duchową. Aztekowie wymieniali ziarna kakaowca w formie waluty i traktowali jako najlepszą kartę przetargową w negocjacjach handlowych. Zatem jeśli czekolada przez tysiąclecia uznawana była za pokarm Bogów, jest idealnym prezentem dla naszej ukochanej osoby.

Czekolada ma na nas emocjonalny wpływ

Niezaprzeczalnie czekolada posiada ogromny fizjologiczny i emocjonalny wpływ na ludzi. Podarowanie czekolady drugiej osobie nie jest jedynie symbolem miłości, lecz oddania, pożądania, formą przeprosin, zwykłej sympatii czy zwykłej formy mającej na celu poprawę nastroju.

Gorzka czekolada jest bardzo zdrowa

Im ciemniejsza czekolada tym bardziej wartościowa dla naszego zdrowia. Czekolada gorzka zawiera składniki chemiczne obniżające ryzyko nowotworów i chorób serca. Ciemna czekolada pełna jest antyoksydantów i flawonoidów zwalczających wolne rodniki w organizmie. To nie wszystko. Udowodnione jest, że czekolada obniża ciśnienie krwi i poprawia jej przepływ. Poza kwestiami zdrowotnymi, czekolada jest doskonała dla jędrności i nawodnienia skóry. Czekolada zawiera również substancje stymulujące jak kofeina i teobromina, stąd znane jest jej działanie poprawiające pracę mózgu. Jak widać czekolada wpływa nie tylko na zmysły ale i na poprawę zdrowia. W takiej sytuacji, jak można o niej zapomnieć?

Wszyscy lubimy czekoladę

Nie chodzi jedynie o smak- choć odgrywa on bardzo ważną rolę, lecz fakt, że zwyczajnie czekolada jest ogólnie lubiana przez społeczeństwo. Przegryzając kawałek czekolady dostarczamy sobie chwili przyjemności w zabieganym świecie i możemy przez moment poczuć się lepiej. Oczywiście trzeba pamiętać, że tak jak ze wszystkim również z czekoladą nie powinniśmy przesadzać. Najważniejszy jest umiar. Jeśli będziemy sięgać po dobrej jakości, gorzką czekoladę zyskamy same korzyści. Czekolada mleczna zawiera sporo cukru, lecz w Walentynki możemy o tym fakcie całkowicie zapomnieć. Ważne aby ten dzień był dla nas radosny i pełen uniesień. Jedwabista czekolada z pewnością nam w tym pomoże.

Autor: Redakcja Bakalie.com