Czekolada – na zdrowie, czyli o właściwościach czekolady

Bakalie.com

"Nie jedz, nie wiesz ile to kalorii?”  z pewnością wielu z Was słyszy taki komunikat zwłaszcza będąc na diecie, a jednocześnie mając ochotę na kostkę czekoladowej pyszności. Czekolada to przysmak, który zachwyca nas swoim smakiem od wieków. Choć trzeba przyznać – jest wysokokaloryczny to jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawę jak wiele właściwości zdrowotnych posiada. Właśnie dlatego postanowiliśmy powiedzieć o zaletach czekolady nieco więcej.


Co zawiera w sobie czekolada?

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie z czekolady wyrabia się wiele popularnych produktów spożywczych – np. kakao. Powracając jednak do tematu zdrowotnych właściwości – te nie byłyby możliwie gdyby nie zawartość wielu cennych związków. Czekolada zawiera przede wszystkim flawonoidy, substancje mineralne, a także witaminy. Do głównych witamin i minerałów zawartych w czekoladzie zalicza się m.in. witaminy B1, B2, B5, B6, B12, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas, węglowodany, niacyna, terbomina, fenylotamina. To nie wszystkie składniki, które zawiera czekolada, znaczna ich część występuje jednak w większym, lub mniejszym stopniu.

Co nam daje kostka czekolady?

Dobrze, przejdźmy zatem do sedna sprawy jakim są zalety czekolady dla naszego zdrowia. Czekolada jak wiadomo również zawiera określoną ilość kofeiny, która w tym wypadku może nie tylko pobudzić nas do działania, ale i pomoc się lepiej skoncentrować, a to ze względu również na dużą zawartość magnezu. Zawartość kakao bardzo dobrze wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, w tym redukuje stres, napięcie w organizmie, oraz pomaga przy skurczach mięśni. Ze względu na zawartość żelaza przyczynia się do produkcji krwinek w organizmie, oraz dostarcza do niego tlen. Wyżej wspomnieliśmy o pozytywnym działaniu czekolady na układ nerwowy. Jak się okazuje zaleca się jej spożywanie także w czasie depresji. Ze względu na swoje działanie czekolada znacząco podnosi poziom endorfin w organizmie. Z tego powodu często stosowana jest przez sportowców, chcących zwiększyć swoją wydolność w czasie treningu. Czekolada wzmacnia również układ odpornościowy. Jest wskazana także dla urody, gdyż oczyszcza skórę i przyspiesza zmniejszanie się obrzęków. Chroni nas również przed szkodliwym promieniowaniem słońca. Wzmacniając nasze serce zmniejsza ryzyko zawału.

Umiar to zdrowie

Popularność czekolady nie maleje mimo upływu lat. Co więcej produkowane są w najróżniejszej postaci. Mleczne, z dodatkiem bakalii, orzechów, jogurtów, z nadzieniem owocowym, o smaku toffi, kawy, czy cappuccino. Tak naprawdę trudno zliczyć ilość smaków w których możemy spotkać naszą ulubioną czekoladę. Może być doskonałym dodatkiem do kawy, czy herbaty, a także możemy ją pić. Zimą na gorąco idealnie cię rozgrzeje, zaś mrożona orzeźwi w gorący, letni dzień. Oczywiście najwięcej krytyki czekolada „zbiera” za swoją wysokokaloryczność. Jeśli jednak zachowamy odpowiedni umiar i ograniczymy się do jednej kostki dziennie to z pewnością naszej diecie nic się nie stanie. Ponadto warto dodać, że np. czekolada gorzka doskonale reguluje poziom cholesterolu we krwi, więc przy odchudzaniu jej spożycie może być wręcz wskazane. Co więcej to właśnie czekolada ze wszystkich słodkości jest najmniej szkodliwa dla zębów. Zatem odpowiedni umiar to samo zdrowie nawet w przypadku słodyczy.

Autor: Redakcja Bakalie.com