Czekolada Biała

Bakalie.com

Pierwsza tabliczka białej czekolady została stworzona i wyprodukowana w Europie, przez Szwajcarską firmę Nestle, w 1930 roku. Ta wersja czekolady to pochodna, lub inaczej mówiąc daleka krewna tradycyjnej, gorzkiej czekolady. Pierwszą podstawową różnicą jest jej biały, lub kremowy odcień. Powszechnie, biała czekolada zawiera sól, cukier, masło kakaowe i mleko. Dodatkowo, masło kakaowe, które jest głównym składnikiem ziaren kakao posiada wysoki stopień topnienia, dzięki czemu czekolada nie roztapia się w temperaturze pokojowej.

Ten gatunek czekolady, oficjalnie nie jest uznawany za prawdziwą czekoladę, ponieważ nie zawiera masy kakaowej. Jest to podstawowy, odżywczy składnik miazgi kakaowej.

W trakcie procesu tworzenia tego typu czekolady, masa z ziaren kakaowych, o ciemnym, głębokim kolorze jest oddzielana od części tłuszczów ( tak samo jak w przypadku deserowej, ciemnej i mlecznej czekolady), i nie zostaje już ponownie połączona. Stąd nazwa- Biała Czekolada.

Kolejną, kluczową różnicą pomiędzy ciemną a białą czekoladą jest to, że biała, nie zawiera żadnych antyoksydantów, normalnie zawartych w ciemnej czekoladzie. Między innymi: teobrominy, tiaminy, ryboflawiny, fenylu i etyloaminy. Zaś masło kakaowe jest odwaniane, tak by usunąć jego silny, intensywny smak. Istnieje proces przygotowawczy, nazywany powlekaniem cukierniczym, który można bardzo łatwo pomylić z czekoladą tego typu. Innymi słowami jego efektem jest tzw. Czekolada sztuczna. Wytwarzana jest ona z niedrogich składników, takich jak utwardzone tłuszcze roślinne lub tłuszcz zwierzęcy. Te wyroby nie są w żaden sposób związane z kakaowcem  i przygotowywane w ten sposób zyskują swój biały lub kremowy odcień. Wiąże się to oczywiście również z całkowitym brakiem smaku masła kakaowego.

Obecne regulacje prawne zaznaczają, które wyroby mogą być nazywane białą czekoladą. Od 2004 roku, w Stanach Zjednoczonych, produkt ten musi zawierać przynajmniej  3,5% tłuszczu mlekowego, 20% masła kakaowego, 14% masy mlecznej i nie więcej niż 55% cukru lub innych substancji słodzących. Unia Europejska przyjęła te same standardy, z jednym wyjątkiem: nie ma limitu słodzików lub cukru. Poza tym, ten rodzaj czekolady nie zawiera masy kakaowej, i ma jedynie szczątkową zawartość znanych stymulantów: kofeiny i teobrominy.

Autor: Redakcja Bakalie.com