Życiodajna witamina D

Bakalie.com

Witamina D – lekarstwo na jesień.

Każdy z nas lubi piękną, słoneczną pogodę. W okresie jesiennej pluchy lub gdy dni stają się zbyt krótkie, obniża się nasze samopoczucie, energia i radość życia. Organizm jest osłabiony i łatwiej zapada na różne choroby. Jedną z przyczyn tego stanu jest niedobór witaminy D, która jest wytwarzana w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych.

Co to jest witamina D?

Witamina D w rzeczywistości nie jest witaminą, gdyż witaminy nie są syntetyzowane przez nasz organizm, a ona jest. Witamina D jest hormonem wytwarzanym pod wpływem światła słonecznego przez komórki naszej skóry. Przenikające przez skórę promienie ultrafioletowe przekształcają niektóre sterole pochodzenia roślinnego oraz zgromadzony pod skórą cholesterol w witaminę D. Przenika ona z komórek skóry do krwiobiegu i jest transportowana do poszczególnych narządów organizmu. Po drodze, w wątrobie i w nerkach jest przetwarzana na aktywną formę witaminy D. Pod pojęciem witamina D kryją się tak na prawdę trzy związki chemiczne: witamina D1 (kalcyferol), witamina D2 (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekalcyferol). Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, niewydalane z organizmu wraz z moczem czy potem, ale magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie. Można je też dostarczyć organizmowi z pożywieniem, trzeba jedynie pamiętać, że do ich przyswojenia przez organizm potrzebny jest tłuszcz.

Witamina D a infekcje i alergie

Mimo iż jesienią jesteśmy bombardowani reklamami witaminy C, która ma poprawić naszą odporność i pomóc w walce z przeziębieniami, coraz częściej mówi się, że dużo skuteczniejsza na problemy zdrowotne jest witamina D. Jest ona jednym z hormonów, które biorą udział w reakcji immunologicznej naszego organizmu. Dzięki niej limfocyty T lepiej radzą sobie w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji. Ma ona również zdolność do zwalczania niektórych rodzajów bakterii. Badania wykazały, że pacjenci biorący regularnie witaminę D3 rzadziej chorują na infekcje grypopochodne, a ich przebieg jest dużo łagodniejszy i krótszy.

Okres jesienno – zimowy jest często ciężki dla alergików, a zwłaszcza dla osób zmagających się z astmą. Suche powietrze w mieszkaniach, zimne na dworze powoduje, że są w tym okresie wyjątkowo narażeni na wszelkiego rodzaju infekcje. Im również może pomóc witamina D. W chorobach alergicznych zwiększa ona produkcję przeciwalergicznych i przeciwzapalnych substancji zwanych cytokinami, wytwarzanych przez komórki immunologiczne.

Witamina D a przygnębienie i depresja

W okresie jesienno – zimowym skarżymy się też często na dyskomfort, zmęczenie, zły nastrój i spadek energii. U niektórych osób przybiera to formę SAD czyli depresji sezonowej. To również efekt obniżenia się poziomu witaminy D w naszym organizmie. Ma ona bowiem duże znaczenie dla naszego układu nerwowego. Witamina D jest niezbędna w procesie wytwarzania neuroprzekaźników takich jak: dopamina i serotonina, które odpowiadają za nastrój i dobrostan psychiczny. Badania wykazały też, że osoby cierpiące na depresję uogólnioną, nie zależną od pory roku, mają zwykle niski poziom witaminy D. Wykazano też, że witamina ta chroni organizm przed otępieniem, chorobą Alzheimera czy stwardnieniem rozsianym.

Witamina D jest też potrzebna w procesie przyswajania wapnia. Niedobór tego pierwiastka powoduje ogólne osłabienie, utratę energii, wyczerpanie i przygnębienie. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wapnia i poprawić swoją kondycje psycho – fizyczną powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednich dawek witaminy D.

Wpływ witaminy D na inne problemy zdrowotne

Witamina D ma też pozytywny wpływ na wiele innych problemów zdrowotnych nie związanych z jesienią i zimą. Przede wszystkim sprawia, że nasze zęby i kości są mocniejsze. Chroni przed krzywicą, osteopenią i osteoporozą. Badania naukowe pokazują, że spełnia bardzo dużą rolę w zapobieganiu nowotworów prostaty, sutka, jajników, płuc czy jelita grubego. W połączeniu z wapniem obniża ciśnienie tętnicze u osób cierpiących na nadciśnienie, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadciśnieniem. Zapobiega spadkom poziomu dobrego cholesterolu (HDL), przez co zapobiega rozwojowi miażdżycy, zawałom serca i udarom. Działa stymulująco na wydzielanie insuliny dzięki czemu pomaga utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi i zapobiegać cukrzycy typu 2.

 
Jak uniknąć niedoboru witaminy D zimą?

Podstawowym źródłem witaminy D jest słońce. Jednak w rejonie geograficznym, w którym leży Polska zimą nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego niezbędnego do wyprodukowania przez organizm odpowiedniej ilości witaminy D.  Sztuczne źródła światła np. te w solariach nie mogą nam pomóc, gdyż w większości polskich solariów nie ma lamp, emitujących promienie UVB. Aby uniknąć niedoboru witaminy D zimą,  należy dostarczać ją organizowi z dietą. Najważniejszym źródłem witaminy D w pożywieniu są tłuste ryby morskie takie jak śledź, dorsz, łosoś, tuńczyk czy makrela oraz również tłuste ryby słodkowodne na przykład węgorz. Inne źródła witaminy D to awokado, żółtka jajek, grzyby, masło, śmietana, sery czy oleje roślinne. Dużo witaminy D zawiera też tran. Nie wszyscy lubią tran ze względu na jego charakterystyczny smak i zapach, ale można go dziś kupić w postaci kapsułek, które nie posiadają ani smaku, ani zapachu tranu. Można również sięgnąć po suplementy diety, musimy jednak pamiętać,żeby nie przesadzić, gdyż nadmiar witamin może być  równie szkodliwy dla naszego zdrowia jak ich niedobór.


Autor: Redakcja Bakalie.com