Grypa

Bakalie.comOkres jesienno  -zimowy to czas, kiedy najczęściej „dopada” nas grypa. Jest przykra w skutkach, osłabia organizm, zmusza do leżenia w łóżku- chociaż to chyba czasami niektórych cieszy. Musimy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że jest to choroba niezwykle groźna, nieleczona może wiązać się z poważnymi komplikacjami, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wirusy = grupa

Najwięcej przypadków grypy ma podłoże wirusowe. Przenieść można ją drogą kropelkową do dróg oddechowych.
Sklasyfikowano następujące typy:

  • A- towarzyszy mu ból, wysoka gorączka, ostry nieżyt ze strony górnych dróg oddechowych, skrajne wyczerpanie organizmu. Jest niezwykle groźny, ponieważ bardzo szybko ulega modyfikacjom genetycznym, przez co może wywoływać epidemie na szeroką skalę.
  • B i C- maja łagodny przebieg u dorosłych, często może zostać pomylona ze zwykłym przeziębieniem. U dzieci postać C ma znacznie cięższy przebieg.

Na początku grypa może nie dawać żadnych objawów. Gdy już się pojawią do najczęstszych zaliczyć możemy: gorączkę powyżej 39˚C,kaszel, katar, ból mięśni, stawów a także głowy. Może pojawić się również zapalenie spojówek, bóle podbrzusza lub wymioty. Każdy z nas może odczuwać inne symptomy, w zależności od typu wirusa, który wywołał chorobę, a także od posiadanej odporności.

Jak leczy się grypę?

Postępuje się głównie objawowo, minimalizując, na ile to tylko możliwe przykre skutki tej choroby. Zaleca się głównie leżenie w łóżku, przyjmowanie dużych ilości płynów, zażywanie dostępnych bez recepty środków przeciwgorączkowych. Jeśli trafiliśmy do lekarza pierwszego kontaktu na początku grypy może on przepisać nam leki antywirusowe.

Niebezpieczne powikłania w czasie grypy

Szczególnie groźne są dla osób po 65 roku życia, kobiet w II i III trymestrze ciąży, dzieci do ukończenia 5 roku życia, osób z astmą, POCHP, chorobami metabolicznymi.

Najczęstszymi powikłaniami są:


  • zapalenie zatok - objawia się uczuciem ucisku w okolicy policzków, bólem głowy, nosa, który nasila się przy pochylaniu głowy,
  • zapalenie ucha środkowego - towarzyszy mu wysoka gorączka, ból, dochodzi do gromadzenia ropnej wydzieliny, która upośledza słyszenie,
  • zapalenie oskrzeli - głównym objawem jest kaszel o charakterze napadowym. Początkowo jest on suchy, następnie mokry, występuje również gorączka,
  • zapalenie płuc - występuje wysoka temperatura, uczucie ciężaru w piersiach, wymioty, ból brzucha, bóle głowy i mięśni, płytki oddech,•zapalenie mięśnia sercowego - odnotować można przyspieszenie tętna, bóle umiejscowione w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca.

Leczym grypę miodem

Wszystkim chorym na grypę poleca się spożywanie miodu. W zależności od swoim upodobań można wybrać każdy jego gatunek. Popularne jest wypicie „koktajlu”, który stanowi połączenie miodu, masła i mleka. W celu jego przygotowania należy zagotować szklankę mleka. Po wystudzeniu dodajemy ok. 3 łyżki stołowe miodu i 1 łyżeczkę masła. Tak sporządzony napój chroni zarówno nasze drogi oddechowe, jak i pozwala na zwalczenie uczucia suchości.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy