Wpływ orzechów laskowych na zdrowie

Bakalie.com

Orzech laskowy a zdrowie

Owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe, mimo iż bardzo kaloryczne są polecane przez lekarzy i dietetyków zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i osób intensywnie pracujących umysłowo. Zawarte w nich witaminy, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe powodują, że orzechy te są bardzo wartościowe dla naszego organizmu. Mają pozytywny wpływ na naszą skórę, zapobiegają chorobom układu krążenia i powstawaniu nowotworów. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Obniżają poziom cukru we krwi, przez co pomagają w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Mogą być stosowane nawet na kaszel, wymieszane z miodem pomagają w odkrztuszaniu.

Wpływ orzechów laskowych na skórę

Witamina E jest nazywana witaminą młodości i płodności. Orzechy laskowe są bardzo dobrym źródłem tej witaminy, 100g orzechów zapewnia 387% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Dlatego spożywanie orzechów laskowych pozytywnie wpływa na nasze włosy i skórę. Skóra robi się gładka i jędrna, a włosy mocniejsze i błyszczące. Witamina E jest też przeciwutleniaczem, zatem chroni nasze komórki przed starzeniem się.

Orzechy laskowe a choroby układu krążenia

Zawarty w orzechach laskowych potas reguluje ciśnienie krwi, zatem są one wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie. Nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik obniżają poziom cholesterolu LDL, a podnoszą poziom HDL i zapobiegają miażdżycy. Arginina, obecny w orzechach laskowych aminokwas rozluźnia mięśnie gładkie naczyń krwionośnych przez co zwiększa ich światło. Z kolei witamina E zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zapobiega zakrzepom. Orzechy laskowe przyczyniają się też do uszczelniania naczyń krwionośnych.

Wpływ orzechów laskowych na układ nerwowy

Orzechy laskowe zawierają również witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawiają też pamięć i sprawne myślenie. Z pośród witamin z grupy B najwięcej jest w owocach leszczyny witaminy B6, która bierze udział w produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Są też bogate w magnez, który również pozytywnie wpływ na nasz układ nerwowy. Dlatego poleca się sięganie po te orzechy osobom cierpiącym z powodu napięcia nerwowego, stresu i zmęczenia psychicznego oraz uczniom i wszystkim którzy wykonują prace związane z wysiłkiem intelektualnym.
 

Orzechy laskowe a odchudzanie

Owoce leszczyny mają sporo kalorii i tłuszczu. Mimo to są wskazane dla osób odchudzających się, gdyż zawarte w nich jednonienasycone kwasy tłuszczowe uruchamiają w organizmie procesy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Dotyczy to przed wszystkim tzw. oponki czyli otyłości brzusznej, która jest wyjątkowo groźna dla organizmu i prowadzi do chorób układu krążenia. Oczywiście nie powinno się ich spożywać w nadmiernych ilościach, a jedynie kilka dziennie. 

Autor: Redakcja Bakalie.com