Orzech laskowy w kosmetyce

Bakalie.com

Orzech laskowy jest nie tylko smaczną i zdrową przekąską, ale ma też właściwości, które powodują, że jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Największe znaczenie jeśli chodzi o zastosowanie owoców leszczyny w kosmetyce ma zawarta w nich witamina E oraz witaminy A i C. Są one antyoksydantami i spowalniają proces starzenia skóry

Orzechy laskowe na cerę

Wyciąg z orzechów laskowych stosuje się do produkcji kosmetyków do cery naczyniowej, wrażliwej i suchej. Wynika to z tego, że składniki tych orzechów pobudzają produkcje kolagenu w skórze, przyspieszają gojenie się ran, uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne. Ale poleca się go też do skóry łojotokowej, trądzikowej i przetłuszczającej się, a także do likwidacji i profilaktyki przebarwień powstałych w wyniku opalania. Wyciąg z orzecha laskowego stosowany jest też w kosmetykach dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów orzechy laskowe stosowane są też w kosmetykach do cery dojrzałej. Wygładzają one drobne zmarszczki  i przywracają cerze jędrność. Zasypka z orzecha laskowego jest stosowana do leczenia otarć, ran, oparzeń wrzodów.

Orzechy laskowe w szamponach do włósów

Orzechy laskowe są również składnikiem niektórych szamponów do włosów suchych. Nadają im blask, odżywiają je i nawilżają. Powodują też, że włosy szybciej rosną. Maseczkę owoców leszczyny przyspieszającą porost włosów możemy wykonać w domu. W tym celu rozgniatamy orzechy w Benderze lub moździerzu, zalewamy niewielką ilością wody i tak przygotowana papkę nakładamy na skórę głowy. Maseczkę należy zmyć po godzinie, można ją stosować dwa razy w tygodniu.

Orzechy laskowe w peelengach

Zmielone łupiny orzecha laskowego są często wykorzystywane do produkcji peelingów. Działają ścierająco, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Polecane są szczególnie dla cery trądzikowej. Peeling z orzechów laskowych również możemy przygotować samodzielnie. Pół szklanki orzechów należy zmielić i zalać świeżo wyciśniętym sokiem z jabłek. Maseczka ma mieć gęstość śmietany. Nakładamy ja na 15 – 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Po spłukaniu peelingu przemywamy twarz tonikiem. W kosmetyce często też używany jest olej z orzechów laskowych, który również posiada wiele cennych dla naszego zdrowia i urody właściwości.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com